Къпините са плодове с ниско съдържание на въглехидрати. Те се считат за суперхрана, поради съдържанието на много полезни съединения, витамини и минерали, които влияят отлично върху цялостното здраве и могат да предпазят от сърдечни заболявания, рак и диабет.
Къпините и техните листа са източник на фитохимикали - антоцианини, на които се дължи тъмнолилавият им цвят, за които е известно, че имат силен антиоксидантен ефект и предпазват организма от уврежданията на свободните радикали.
Къпините също са отличен източник на фибри, витамини А, С, В3, В9, и минерали - калий, калций, фосфор, манган, магнезий, цинк, желязо.
Хранителни факти за къпините
Една чаша къпини (144 г) осигурява 62 калории, 7.6г фибри , 2г протеин, 13,8г въглехидрати и 0,7г мазнини, 233.3мг калий, 28.8мг магнезий, 36мкг фолат, 28.5мг витамин К, 30.2г витамин С,1.7мг витамин Е.
Въглехидрати в къпини
Една чаша къпини съдържа 13,8 грама въглехидрати, от които 7,6 грама са фибри. Въпреки че много от въглехидратите в къпините са от прости въглехидрати, а именно захари като фруктоза, глюкоза и захароза, те съдържат и сложни въглехидрати, които се метаболизират бавно и имат по-малко влияние върху кръвната ви захар.Гликемичният индекс (GI) на къпините е само 25.
Една порция къпини доставя 31% от дневните ви диетични нужди от фибри. Някои са под формата на неразтворими фибри, които влияят положително върху чревната перисталтика, а други са разтворими фибри, които подпомагат храносмилането и забавят усвояването на захар и мазнини в кръвния поток.
Мазнини
Къпините са практически без мазнини. Малкото мазнини, които съдържат къпините, са мононенаситени и полиненаситени, здравословни мазнини, които намаляват съдовото възпаление и подобряват здравето на сърцето.
Витамини и минерали
Една порция къпини осигурява около половината от дневния препоръчителен прием на витамин С, както и минерала манган. И двете са мощни антиоксиданти, които намаляват оксидативния стрес на клетките, като освобождават тялото от свободните радикали. Те правят това, като разрушават връзката между свободните радикали и други молекули, които иначе могат да дестабилизират и увредят клетките.
Къпините също са отличен източник на витамин К и предлагат умерено количество калий, магнезий, витамин А, желязо и калций.
Калории в една чаша (144г)
Боровинки: 83 калории
Малини: 64 калории
Къпини: 62 калории
Нарязани ягоди: 49 калории
Ползи за здравето
Има голям научен интерес към ролята на антоцианините и другите флавоноиди за предотвратяване на заболявания. Антоцианинът е пигментът, който придава цвета на къпините и другите сини, виолетови или червени плодове и зеленчуци. Смята се, че неговите антиоксидантни свойства помагат за забавяне или предотвратяване на няколко метаболитни и свързани със стареенето заболявания.
Подобрява функциите на всички органи и системи в организма
Къпините са отличен източник на витамин С, витамин К, манган, калцийй, фосфор, магнезий. Специалистите препоръчват три пъти седмично по две дози (1 доза = 144г, което е една чаена чаша) къпини за поддържане на имунната система.
Витамин С е важен за силната имунна система, заздравяването на рани и усвояването на желязото. Може да действа и като антиоксидант, борейки се със свободните радикали, които могат да доведат до рак.
Витамин К е ключов играч в съсирването на кръвта и здравето на костите.
Манганът играе роля в производството на енергия, защитата на клетките от увреждане, имунитета, растежа на костите, възпроизводството и съсирването на кръвта.
Подобрява храносмилането и нивата на кръвната захар
Фибрите са вид сложен въглехидрат, който не можете да смилате. Има два вида фибри:
Неразтворимите фибри преминават през храносмилателната система. Тъй като не се разграждат, помагат за поддържането на добрата перисталтика и предотвратяват запек и подуване на корема, намаляват дискомфорта при хемороиди.
Разтворимите фибри се разграждат в червата и навлизат в кръвта. Помагат за понижаване на „лошия“ холестерол (LDL холестерол) и контролират нивата на кръвната захар.
Ниското ниво на прием на фибри ежедневно доказано увеличава риска от сърдечни заболявания и затлъстяване, докато високо съдържание на фибри в храната подпомага контролирането на теглото, намаляването на холестерола, регулирането на кръвната захар, облекчава при запек. Смята се, че между 25 и 40 г фибри (в зависимост от възрастта и пола) е дневната потребност на организма, а чаша къпини доставят 7.6г от тях.
Може да повиши окисляването на мазнините и да подобри чувствителността към инсулин
Изследване на глюкозния толеранс, проведено върху мъже с наднормено тегло или затлъстяване, които са приемали 600 грама къпини на ден, показва, че тези, които са консумирали къпини, са имали значително повишено окисление на мазнините и подобрена инсулинова чувствителност, което е важен фактор за предотвратяване на затлъстяването и диабета.
Може да понижи холестерола
Изследванията показват, че антоцианините в горските плодове от рода Rubus (които включват къпини и малини) могат да намалят окисляването на липопротеините с ниска плътност (LDL) холестерол с до 50%. Това е предпоставка за по-добрата еластичност на съдовете, намалява на отлагането на холестеролни плаки по тях и значително намалява риска от атеросклероза и сърдечни заболявания.
За здравето на сърцето
Често срещана причина за сърдечно-съдови заболявания е атеросклерозата, която е резултат от натрупването на холестеролни плаки по стените на съдовете и води до стесняването им. Последствията са високо кръвно налягане, неоросяване на мозъка и забавяне на когнитивните функции, заболявания на бъбреците, на периферната нервна система, инфаркт. Антоцианините в къпината доказано намаляват лошия холестерол и възпалителните процеси.
Проучване на 150 души сравнява кръвни изследвания на хора, които са получавали добавки с антоцианин, с тези, които са приемали плацебо в продължение на 24 седмици. В края на тестовия период се установява, че антоцианиновата група има по-ниски концентрации на възпалителни протеини, по-високи нива на добър холестерол и по-ниски нива на лош холестерол.
Друго проучване показва подобрение при хора с лека до умерена деменция като отчита известно подобрение в речта, вниманието и паметта след диета с високо съдържание на антоцианини, на каквито изобилстват къпините. Предполага се, че причината е в подобряването на кръвния поток и по-доброто снабдяване с кислород на мозъка.
Противовъзпалителен ефект
Възпалението е начинът, по който тялото реагира на атаки от околната среда - стрес, вируси, бактерии. Нездравословният начин на живот, стресът или продължително заболяване могат да стимулират прекалено имунната система и да доведат до хронично възпаление. С течение на времето това възпаление може да доведе до сърдечни заболявания, диабет тип 2, белодробни увреждания, рак.
Отвара от листата на къпината се препоръчват като чай и гаргара при болно гърло и диария. Редовното пиене на чай от къпинови листа има данни да намалява болките при ставно-дегенеративни заболявания като артрит и ревматизъм.
Може да предпазва от някои видове рак
Проучване съобщава, че антоцианините инхибират растежа на раковите клетки на гърдата с 24%, раковите клетки на стомаха с 37%, раковите клетки на дебелото черво с 50% и раковите клетки на белия дроб с 54%. Въпреки че това не означава, че къпините могат да променят хода на всеки рак, след като се развие, но загатва за защитната полза от богатата на антоцианини диета. Освен това изследванията показват, че приемът на богати на антоцианини храни като къпините, увеличава ефективността от химиотерапия, намалява риска от ДНК-мутации, които водят до рак. Предотвратявайки възпалителните процеси намалява рискът доброкачествените туморни образувания да се превърнат в злокачествени.
Предотвратява инфекции на венците
Изследванията на екстракта от къпина заключиха, че той има антибактериални и противовъзпалителни свойства, които могат да предотвратят или лекуват пародонтални инфекции. Това изследване обаче използва екстракт, който е много по-мощен от консумацията на цели къпини.
Допълнителни изследвания показват, че растителните материали за пародонтит осигуряват антибактериални, противовъзпалителни, антиоксидантни действия и влияят на структурата на венците. Листата и плодовете на къпината е доказано, че помагат за подобряване на здравето на венците.
Поддържа здрави кости
Къпините доставят 32% от дневните ви нужди от витамин К, който тялото използва, за да произвежда тромбоцити за нормално съсирване на кръвта и протеини за здрави кости. Витамин К може да помогне за предотвратяване на остеопороза и остеопения. Манганът в къпините също е важен за развитието на костите. Освен това къпините съдържат фосфор, калций и магнезий, които са от ключово значение за здравето им.
Подпомага здравето на мозъка
Има доказателства, че антоцианините могат да помогнат за забавяне на прогресията на болестта на Алцхаймер. Антоцианинът изглежда потиска токсичността на бета-амилоидните отлагания в мозъка. Това са съединенията, които прекъсват невронните пътища и увреждат мозъчните клетки, предизвиквайки развитието на Алцхаймер.
Според проучване от 2016 г., публикувано в Nutritional Neuroscience, мишки, хранени с диета, състояща се от 1% екстракт от антоцианин, са имали промяна в бета-амилоидния състав в мозъка. Вместо разтворим бета-амилоид (видът, свързан с болестта на Алцхаймер), мишките, хранени с антоцианини, имат повече неразтворими бета-амилоидни плаки (считани за по-малко токсични и увреждащи мозъка).
Ускорява заздравяването на кожни рани
Листата на къпината имат антибактериални свойства, с които подпомагат оздравителния процес при кожни рани и инфекции. Лапи и отвари от къпинови листа, поставени върху рани, ускоряват зарастването. Отвара от къпинови листа подобрява заличаването на кожни белези.
Забавя стареенето
Възрастта и начинът на живот се отразяват както върху всички органи и системи в тялото ни, така и върху кожата. Къпините и техните листа с техния богат антиоксидантен потенциал забавят процесите на стареене на клетките и така не само ще изглеждаме по-млади задълго, но и ще имаме енергията на младостта.
Алергии
Къпините съдържат няколко известни алергена, въпреки че съобщенията за истинска хранителна алергия към къпини са редки.
Салицилатите са естествено срещащи се химикали, открити в къпините, които са свързани с аспирина, което може да възбуди алергична реакция при хора, чувствителни към аспирин.
Алергичните реакции се изявяват като сърбеж по кожата, копривна треска, обрив, изтръпване и подуване на устните и лицето, запушване на носа, сълзене от очите.
Повечето случаи са сравнително леки и обикновено преминават от само себе си. Ако е необходимо, хомеопатични препарати като Apis или противоалергични лекарства без рецепта могат да помогнат за облекчаване на симптомите.
Къпините лесно развиват мухъл - затова винаги внимателно ги измивайте, тъй като мухълът по тях може да предизвика алергична реакция.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.