Билката е много използвана в китайската медицина поради антибактериалните си и антивирусни свойства, като ефективно противовъзпалително средство при чревни инфекции, ставно-дегенеративни заболявания като артрит и ревматизъм, при обострени състояния на нервната система и др.
Шлемника се използва като алтернативно лекарство за намаляване на възпалението, осигурява облекчаване на спазми, стимулира притока на кръв в областта на таза, помага за премахване на главоболието, понижава температурата и предизвиква релаксация на мускулите.
Известно е, че китайските лекари са използвали корена, наречен huang qin, за антибактериални цели, като диуретик, спазмолитик и за подпомагане на потока на жлъчката.
А в Непал растението се използва като народен лек за обикновена настинка, порязвания и ужилвания от насекоми. Освен това някои хомеопати го посочват като лечение на синдрома на хроничната умора и дори епилепсия.
Освен това се смята, че подобрява състояния като епилепсия, безсъние, истерия и тревожност. Изследванията показват, че за племената чероки и други индиански племена употребата на шлемника е начин за поддържане на добро здраве на женската репродуктивна система, за насърчаване на менструацията и за по-бързото възстановяване след раждане.
Ирокезите са го използвали, за да поддържат гърлото чисто и здраво и е било използвано за пушене с цел предизвикване на видения - като церемониално растение при някои индиански племена.
Шлемника е представен от два вида: американски шлемник (Scutellaria lateriflora) и китайски/байкалски шлемник (Scutellaria baicalensis), като всяка от тях се използва за подобряване на различни състояния.
Ето някои от ползите от прием на байкалски шлемник:
Може да помогне в борбата с раковите клетки
Изследванията показват, че екстрактът от байкалски шлемник е токсичен за раковите клетки -като мозъчни туморни клетки, ракови клетки на простатата и клетъчни линии на плоскоклетъчен карцином на главата и шията. Проучванията показват, че водните екстракти потискат растежа на клетките на лимфома и миелома.
Смята се, че някои флавони, които са антиоксиданти в растението, са отговорни за тези противоракови ефекти. Един от тези флавони е известен като байкалеин. В проучване, публикувано в Пекинския научен бюлетин, изглежда, че байкалейнът не причинява никакви странични ефекти, което е сериозен проблем на много конвенционални противоракови лекарства, налични днес.
Успокоява безпокойството
Повече от два века билката се използва като тоник за лечение на тревожност. Изследванията показват, че растението има анксиолитична активност при животни и хора.
Оксидативният стрес е причина за някои заболявания, свързани с мозъка, като тревожност, болест на Алцхаймер, депресия и болест на Паркинсон, но изследванията показват, че биоактивните съединения, намиращи се в лечебни растения като шлемник, могат да неутрализират и дори да елиминират токсичните свободни радикали, което намалява чувството на тревожност и раздразнителност и може да предпази от хронични и невродегенеративни заболявания.
Проучване от 2007 г., публикувано в Journal of Alternative and Complementary Medicine, оценява избрани билки за способността им да защитават невронните клетки. Изследователите открили, че екстрактите от джинджифил и куркума показват най-силни защитни ефекти, следвани от шлемник, гинко билоба, китайска канела и корейски ревен, което ги прави потенциално важен ресурс за превенция на Алцхаймер.
Помощ при безсъние
Шлемник байкалски може да помогне и на хората, които поради силно безпокойство са загубили съня си. Изследвания, анализиращи употребата на билкова медицина за безсъние, предполагат, че билки като шлемник, маточина и пасифлора имат добър ефект за подобряване на съня. Чаят или тинктурата от шлемник може да ви бъде полезна преди лягане, за да ви помогне да се отпуснете, да предотвратите безпокойството и да ви даде качествен сън.
Намалява възпалението
Байкалският шлемник има някои доста ефективни противовъзпалителни свойства, които помагат на страдащите от артрит и възпалителни заболявания на червата.
Намалява риска от сърдечни заболявания
Неотдавнашно проучване, насочено към изследване на кардиопротективните ефекти на байкалеина, който идва от корените на растението, предполага, че растението може да помогне за защита на здравето на сърцето като повишава нивата на антиоксидантни защитни ензими.
Като цяло, проучването разкрива кардиопротективни ефекти на байкалеин, давайки доказателства, че може да предотврати и евентуално да прекрати някои сърдечни заболявания, като инфаркт на миокарда.
Понижава температурата, причинена от грип
Според проучване от 2014 г. на Корейския институт за изследване на храните, байкалският шлемник може да помогне за намаляване на температурата. Тестовете са проведени чрез прилагане на билката на субекти, които са имали хранителна алергия. Температурата беше наблюдавана и резултатите показаха, че групата, на която е дадена билката, демонстрира спад на телесната температура.
Проучванията също така показват, че някои тежки случаи на заболяване, включващо треска, могат да бъдат лекувани с шлемник. В комбинация с други лечебни билки е доказано, че помага за намаляване на високата температура, кашлицата и задуха, като същевременно намалява сърцебиенето, тревожността и раздразнението.
Може да лекува епилепсия и да намалява мускулните спазми
Изследванията показват, че техниките и леченията на Аюрведа, използващи шлемник, могат да бъдат полезни при лечението на епилепсия.
Комбинацията на билки, между които в значителен процент байкалски шлемник, мед и билково гхи, е докладвана, че коктейлът е помогнал за намаляване на треперенето, мускулните спазми, нервно-свързаните симптоми и главоболието, като в крайна сметка е помогнал при лечението на страничните ефекти от епилепсия.
Проучване върху мъжки плъхове от Laurentian University в Канада показва, че шлемникът може да намали риска от появата на гърчове. Животните, които са получавали екстракт от корен на шлемник за определен период от време след диагностициране на епилепсия, не са имали припадъци, докато тези, на които не е била дадена билката, са имали. Интересното е, че когато лечението е било прекратено, припадъците са се възобновили.
Употреба на шлемник байкалски
Билката шлемник обикновено може да се намери под формата на чай, течен екстракт, тинктура, капсула или екстракт от суров корен.
Добра комбинация за нервната система и при безсъние е байкалски шлемник+валериана+пасифлора.
Приготвянето на чай или тинктура от шлемник е може би най-добрият начин за използване на растението. За да направите тинктура, имате нужда от буркан от 300 мл, ½ чаша изсушен корен от шлемник и около 100 мл водка, за да напълните буркана.
Напълнете буркана със сухия натрошен корен до половината. Добавете водката, докато бурканът се напълни. Разбъркайте добре, след което поставете капака. Не забравяйте да етикетирате буркана с датата, тъй като не можете да го декантирате шест седмици.
През първата седмица отваряйте и разбърквайте всеки ден. След това оставете да престои още около пет седмици. Разклащайте буркана веднъж или два пъти на ден. След като изминат шестте седмици, прецедете тинктурата с помощта на тензух или филтър за кафе.
Така приготвената тинктура може да ползвате вечер преди хранене – 1 ч.л., може да я разредите в топла вода.
Ако предпочитате, може да си направите чай като залеете супена лъжица от билката с чаша гореща вода и оставите да престои 3-5 мин. Не варете!
Рискове и странични ефекти
Документирано е, че байкалският шлемник пнижава кръвната захар, което повишава риска от хипогликемия. Ако сте диабетик, препоръчително е да избягвате билката.
Винаги преди да предприемете лечение с билки се консултирайте с личния си лекар.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.