Черницата е добре познато дърво с вкусни плодове. Бяла или черна - черницата е една витаминозна бомба. С лечебна цел се използват както плодовете, така и черничевите листа и кората.
Черницата има уникален хранителен профил, което повишава значението й като обещаващ природен функционален тоник. Тя съдържа широка гама биоактивни вещества - витамини - А, В1, В6, С, Е, К, много минерали - калций, желязо, магнезий, фосфор, протеини, мастни киселини. Потвърдено е съдържанието на алкалоиди, флавоноиди, които носят антиоксидантните свойства на растението, халкони, кумарини, фенолни киселини - за които има данни за противоракови свойства, лутеин и бета каротин, които оказват положително влияние върху зрението, ресвератрол, който помага за нормализиране на кръвната захар и др.
Плодовете и листата на черницата са утвърдени в китайската медицина като средство за намаляване на кръвното налягане, кръвната захар и холестерола.
Познати употреби са и чайовете от листа на черница при треска и настинка, за подобряване на дишането, изчистването на черния и белия дроб от задръствания, за детоксикация и подобяване на зрението. Хипогликемичните и антидиабетни свойства на растението са потвърдени с научни изследвания.
През последните две десетилетия множество публикувани статии съобщават за противоракови свойства на черницата. Докладите идентифицират in vitro и in vivo цитотоксичност на екстракти или изолирани съединения от черница, които имат активност срещу човешки ракови клетки.
Черничевите листа остават основната храна за копринените буби от векове. Листата й също са били използвани като храна за добитъка, а от плодовете са правени различни хранителни продукти. С флавоноиди като основни съставки - кверцетин, рутин и изокверцитрин, които пречистват свободните радикали, показвайки потенциал срещу оксидативния стрес, листата от черница притежават различни биологични свойства, включително антиоксидантни, антимикробни, избелващи кожата, цитотоксични, антидиабетни, инхибиращи глюкозидазата, антихиперлипидемични и хепатопротективни, антиатеросклеротични, добра подкрепа са против затлъстяване, дават кардиопротективни и когнитивни подобрения.
Други фармакологични свойства на M. alba включват антитромбоцитни, анксиолитични, антиастматични, противоглистни, антидепресивни и имуномодулиращи действия. Проведени са клинични изпитвания за ефикасността на екстрактите от M. alba за намаляване на нивата на кръвната захар и холестерола и за подобряване на когнитивните способности. Фитохимията и фармакологията на различните части на черницата потвърждават традиционните и съвременни употреби като фураж, храна, козметика и лекарство. Като цяло M. alba е многофункционално растение с обещаващи лечебни свойства.
Антиоксидантите осигуряват защита на сърдечно-съдовата система, тъй като инхибират окисляването на LDL (лошия холестерол) и по този начин подобряват работата на сърдечно-съдовата система и възпрепятстват развитието на атеросклерозата .
Листата от черница като източник на протеини в хранителни формулировки и с невропротективни функции могат да се използват срещу невродегенеративни заболявания като Алцхаймер и Паркинсонизъм.
Казано накратко - черницата е незаменима добавка в хранителната диета на човека по пътя към по-добро здраве, защото:
- е мощен антиоксидант;
- действа противовъзпалително и антитромбоцитно;
- понижава нивата на холестерола;
- подобрява функцията на сърдечно-съдовата система;
- стимулира имунната система;
- намалява апетита;
- понижава кръвната захар;
- подобрява метаболизма;
- подобрява зрението;
- подобрява съня;
- ускорява процесите на еритропоезата;
- подобрява костния метаболизъм;
- разширява-кръвоносните съдове;
- забавя стареенето
- добра превенция е за атеросклероза и невродегенеративни заболявания
Съвременните научни изследвания потвърждават ползата от прием на черница - листа и плодове при:
- диабет
- висок холестерол
- сърдечно-съдови проблеми
- високо кръвно налягане
- чернодробни задръствания
- инфекции на пикочните пътища
- настинки с болка в гърлото
- възрастови дегенеративни изменения
- Алцхаймер, Паркинсон, старческа деменция
- проблеми с очите
- депресивни състояния, проблеми със съня
- възпаления в устната кухина
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Черницата няма показана токсичност, но при прием на твърде големи колечиства плодове е възможно да се появи диария.
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.