Черният оман е храстовидно многогодишно тревисто растение от семейство Грапаволистни, обитаващо влажни места и разпространено повсеместно в Европа.
Оманът е известен като старо декоративно и лечебно растение, чийто корен е бил използван за лечение на трудно заздравяващи рани и счупени кости. Родовото му име означава „да се слеят“ или „да растат заедно“, а едно от народните му имена е плетена кост.
Това растение съдържа малки количества токсичен алкалоид, който може да има кумулативен ефект върху черния дроб. Най-големи концентрации се намират в корените, листата съдържат по-високи количества от алкалоида, когато пораснат, а младите листа почти не съдържат.
Черният оман е богат предимно на танини, фруктоза и нейните производни, феноли, стероли, тритерпеноиди, алантоин, розмаринова киселина и алкалоиди, основният от които е симфитин.
Розмариновата киселина е с доказан противовъзпалителен ефект, а алантоинът – с цикатризиращите си свойства. Именно тези две основни биоактивни вещества дават силата на черния оман като болкоуспокояващо и регенериращо средство при травми на костите и сухожилията.
Основното приложение на билката е в областта на костно-ставните проблеми като:
- счупвания и изграждане на костен калус
- посттравматични болки вследствие на травми на костите и периоста, възпаления на периоста при спортисти, тендинити - предимно на Ахилесовото сухожилие
- болков синдром при травма на очната ябълка
- противоревматично и противоартритно средство като облекчава болката и намалява отока - лапите имат отличен ефект
- при болки в гърба - под формата на лапа, поставена локално, или крем от черен оман
- при болки в коленете
- при навяхвания на крайниците - облекчава мускулите и помага за възвръщане на нормалната функция
- охлаждащ ефект, който подобрява състоянията при възпаления на стави, хрущяли, нервни окончания
- подобрява подвижността, намалява болката и намалява чувствителността и подуването при навяхвания. Ефектът на мехлема от оман за облекчаване на болката и намаляване на отока изглежда е сравним с ефектите на диклофенак гел.
Коренът на черния оман съдържа слуз, която действа благотворно при състояния на:
- диария, стомашни и чревни раздразнения - слузта от омана покрива и успокоява раздразнените тъкани
- бронхити, суха кашлица - като успокоява гърлото и дихателните пътища
- при алергични астматични пристъпи, чаят от оман намалява отока на тъканите и облекчава дишането
- възпалено гърло - като чай и гаргара
Черният оман има още стягащо и кръвосъсирващо действие, с което е полезен при:
- подсушаване и заздравяване на малки повърхностни рани и натъртвания
- облекчаване състоянието при разширени вени и при болки в гърдите, причинени от повишаване на кръвното налягане - билката разширява кръвоносните съдове и намалява налягането
- при обилен менструален цикъл - действа кръвоспиращо и регулира месечния цикъл
- рани по краката, причинени от слабо кръвообращение (венозна язва на краката)
Алантоинът в омана образува покритие върху клетките на кожата, като я овлажнява и защитава. Действа успокояващо и спира по-нататъшното увреждане на кожата.
Поради антисептичните си свойства запарката от оман може да се ползва като вода за уста. Това ще убие бактериите в устата, ще заздрави венците и ще освежи дъха.
Има данни, че черният оман спира развитието на ракови клетки.
Хомеопатията препоръчва Symphytum за по-бързо заздравяване на счупени кости и лечение на периостити и тендинити.
Домашни рецепти с черен оман
Масло от черен оман
Накиснете няколко листа в етерично масло като етерично масло от лавандула или розмарин. Натрошете листата и ги накиснете в маслото. Покрийте буркана и оставете настрана. Отваряйте буркана всеки ден и го разклащайте. Когато видите промяната на цвета, маслото е готово. Филтрирайте и оставете настрана. Маслото можете да използвате за масаж при болки в ставите, хрущялите и сухожилията, гръбначния стълб, при повърхностни разширени вени.
Лапа от черен оман
Натрошете листа на черен оман, увийте ги в тензух и поставете на болезненото място. Можете да ги направите и на гъста каша с малко топла вода и да добавите от приготвеното масло с черен оман. Наложете лапата върху болното място.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Черният оман е билка, която трябва да се ползва с известна предпазливост, особено при вътрешната употреба. Външните приложения и вътрешно приеманите чайове или тинктури от листата се считат за напълно безопасни, но се смята, че вътрешните приложения на таблетки или капсули имат твърде много недостатъци за безопасна употреба.
Малкото количество токсичен алкалоид в symphytum officinale може да доведе до увреждане на черния дроб. Така че трябва да се избягва консумацията на оман за дълго време.
Младите листа на билката не съдържат токсина симфитин.
Не използвайте върху дълбоки рани, тъй като първо ще заздрави горната кожа, без да е заздравяла раната в дълбочина, и това може да доведе до абсцес.
Да не се комбинира с билки, съдържащи пиролизидинови алкалоиди - напр. агримония, алпийски оман, хелп, вратига.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.