Към количка

ЦЕЛИНА - APIUM GRAVEOLENS L. - CELERY

Всички познаваме целината като подправка. Но знаете ли какви полезни ефекти дава тя на нашия организъм?

Ето някои полезни факти за тази ароматна добавка към храната ни:

Целината (Apium graveolens) е богата на антиоксидантни съединения – флавоноиди, на фенолни киселини, терпеноиди, фурокумарини и фталиди. Именно на фталидите и техните производни тя дължи характерната си миризма и влиянието си върху неврологични разстройства. Целината съдържа и 15% органично масло, богато на петроселенова (64,3%), олеинова (8,1%), линолова (18%), линоленова (0,6%) и палмитинова киселини.

Растенията Apiaceae, към които принадлежи целината, показват забележителна способност да биосинтезират голям брой вторични метаболити с антитуморен (най-висок при семената) и хемопревантивен потенциал.

Биоактивните вещества, доказани в състава на целината, са източник на нейните противовъзпалителни, противоракови, антиревматични, антихипертензивни, противодиабетни и невропротективни свойства. Съдържанието на биоактивни вещества варира между различните сортове целина.  В сурово състояние – като прясно изцеден сок или като довака към смутита, целината е по-мощна като биоактивни съединения.

Традиционно целината се използва като средство за облекчаване симптомите на подагра, инфекции на пикочните пътища и артрит.

Съвременните изследвания предполагат потенциални приложения за неврологични заболявания като болест на Алцхаймер, Паркинсон, усложнения при инсулт, депресия, епилепсия, диабет.

Ето какво показват те още:

Предотвратяване на възпаления и образуване на тумори

Различните противовъзпалителни растителни съединения и антиоксиданти - кофеинова киселина, р-кумарова киселина, ферулинова киселина, апигенин, лутеолин, танин, сапонин и кемпферол, в целината помагат за намаляване на възпалението и предотвратяване на ракови образувания чрез премахване на свободните радикали като най-полезни се оказват листата и семената. Фитохимикалите в целината намаляват активността на провъзпалителните цитокини и предотвратяват възпалението.

Изследвания върху ползите от целината показват и мощни антибактериални ефекти срещу грам-положителни щамове като Staphylococcus aureus и Bacillus subtilis, Кleibsella pheumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhi и Shigella spp., заедно със значителна противогъбична активност срещу Candida albicans, Aspergillus niger, Aspergillus flavus, Cryptococcus neoformans и Trichophyton rubrum.

По отношение на здравето на сърцето

Метаболитният синдром е група от множество състояния, които включват хипертония, дислипидемия, абдоминално затлъстяване и хипергликемични нарушения. Повечето проучвания показват, че той е придружен от повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет тип 2 и инсулинова резистентност. Може да се каже, че при лечението или превенцията на метаболитния синдром  от най-важно значение е корекцията на начина на живот и загубата на тегло. Според различни проучвания целината е един от най-важните източници на полезни за метаболизма на тялото фитохимикали.

Целина и сок от листа от целина могат да помогнат за поддържане на здравословни нива на кръвното налягане и при лечение на високо кръвно налягане. Учените предполагат, че тези ползи за здравето на сърцето идват от естественото високо съдържание на нитрати, намиращи се в целината. Екстрактите от целина помагат за отпускането на гладката мускулатура на сърдечния мускул и с това съдействат за нормализиране на кръвното налягане. Към това се прибавя и диуретичният ефект от сока от листата на растението.

Хиперлипидемията (висок холестерол) е фактор, допринасящ за сърдечни заболявания и внезапна смърт от инфаркт или инсулт. Изследователите отбелязват, че най-полезен в тази посока е пресният зеленчуков сок от растението, богат на витамин С и полифеноли.

Високият холестерол е една от причините за загуба на еластичност на кръвоносните съдове, което влияе негативно върху налягането в тях и води до хронична хипертония.

Доказано е, че повишените нива на възпаление предразполагат към развитие на диабет и антиоксидантните ефекти на биоактивните съединения в целината могат да противодействат на това. Освен това е доказано in vitro, че лутеолинът в целина засилва инсулиновото действие и подпомага поддържането на нормални нива на глюкоза в кръвта.

По отношение на запазване на когнитивните функции на мозъка
Неврогенезата се отнася до растежа на тъканите на нервните клетки и тяхната регенерация. Смята се, че целината насърчава тези процеси и така защитава невронната мрежа. Проучване  от 2009 г. свързва флавоноидите (съединения с благоприятни противовъзпалителни ефекти) с неврокогнитивната регенерация. Според проучването тези флавоноиди работят за поддържане на здравословен кръвен поток, регенерация на нервната тъкан и намаляване на риска от увреждане на нервите, водещо до когнитивен спад, което може да повлияе на мисленето, концентрацията и запаметяването.

Традиционната и съвременната фитомедицина потвърждава положителното влияние на различни части от този ароматен зелечук при:

  • Чернодробно заболяване и жълтеница
  • Проблеми с пикочните пътища
  • подагра
  • Ревматични заболявания като ревматоиден артрит
  • Храносмилателни нарушения
  • Депресия и тревожност
  • Безсъние
  • Бронхит и астма
  • Псориазис и други кожни заболявания
  • Повръщане
  • Треска

Високо съдържание на витамини и минерали

Целината се характеризира и с високо съдържание на натрий (100 mg/100 g),  относително високо съдържание на въглехидрати (9,2 g/100 g), и е добър източник на калий (K) (300 mg/100 g) и калиеви соли, витамини А, В2, В6, витамин С, фолат, манган и пантотенова киселина. Целината съдържа много вода и фибри, не съдържа скорбяла.

Семената от целина може да се добавят към маринати и дресинги и сок, както и към сандвичи със салати като пилешка салата или яйчена салата.

220 мл изцеден пресен сок от листа и стебла на целина съдържа:

 33 калории

7 г карбохидрати

94,4 мг калций

25,9 мг магнезий

613,6 мг калий

84,8 мкг фолат

Мерки за сигурност и източници

Целината съдържа съединения, които предизвикват силен имунен отговор, който за хора с алергии може да представлява проблем – особено за хора с доказани тежки алергии към тревни полени и бреза. За тях вариантът за употреба на целина се свежда до ферментирал зеленчук, тъй като при ферментацията се намаляват алергенните протеини.

Целината съдържа химикала псорален, който реагира на слънчевата светлина. В редки случаи консумацията на големи количества целина и други храни с високо съдържание на псорален може да повиши чувствителността на кожата към ултравиолетова светлина, увеличавайки риска от дерматит, увреждане от слънцето и фотостареене.

При бременност има рестрикция единствено за прилагането на медицински дози от етеричното масло и семената на растението, но свежото растение в суров или сварен вид няма индикации да създава проблем.

Големи количества целина може да предизвикат подуване на корема и газове именно поради съдържанието на груби фибри.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.herbalreality.com/, https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.