Канелата е често срещана подправка, използвана от различни култури по света от няколко века. Получава се от вътрешната кора на дървета от рода Cinnamomum, тропическо вечнозелено растение, което има две основни разновидности - Cinnamomum zeylanicum (CZ) и Cinnamon cassia (CC) (известен също като Cinnamomum aromaticum/китайска канела).
В допълнение към кулинарните си приложения, в аюрведичната медицина канелата се счита за лекарство за дихателни, храносмилателни и гинекологични заболявания.
Почти всяка част от канеленото дърво, включително кората, листата, цветята, плодовете и корените, има някаква медицинска или кулинарна употреба.
Различните части на растението притежават една и съща гама въглеводороди в различни пропорции, с първични съставки като цинамалдехид (кора), евгенол (листа) и камфор (корен), от където идват и различните ползи на растението. Три от основните компоненти на етеричните масла, получени от кората на CZ, са транс-цинамалдехид, евгенол и линалол, които представляват 82,5% от общия състав, докато коренът съдържа предимно камфор и затова е с най-минимално приложение.
Основната разлика между двата вида канела е наличието на кумарини в биохимичния й състав. Цейлонската канела съдържа минимално количество кумарини, които се счита, че в големи количества биха могли да доведат до повече вреди, отколокото ползи. Затова и не се препоръчва продължителната употреба на Cinnamon cassia - китайската канела, която е с много високо съдържание на кумарини.
In-vitro и in-vivo изследванията при животни и хора в различни части на света показват много здравни ползи като противовъзпалителни, антибактериални свойства, редуциране на кардио-васкуларни заболявания, засилващи конгнитивните функции и намаляващи риска от развитие на рак на дебелото черво.
Ето някои от тях:
Антимикробно и антипаразитно действие
Установено е, че Cinnamomum zeylanicum има антибактериални и противогъбични свойства. Доказано е, че инактивира разновидност на Escherichia coli, бактерия, която може да причини хранително отравяне, и намалява резистентността към някои антибиотици на Clostridium difficile, бактерия, която причинява диария и други храносмилателни разстройства.
Цейлонската канела поазва силна антимикробна активност към широка гама бактерии като Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Escherichia coli, Haemophilus Influenza, Helicobacter pylori, Klebsiella pneumonia, Listeria ivanovii, Listeria monocytogenes, Salmonella typhimurium, различни вариации на стрептококи и стафилококи, както и на някои виводе гъбички като Aspergillus, Candida albicans.
Листата и кората на цейлонската канела показват между 32 и 34% антибактериална активност към човешкия рота-вирус.
Есенциалните масла на цейлонската канела е доказано, че спират развитието на Helicobacter pylori.
Интересен е фактът, че е наблюдавано намаляване на антибиотичната резистентност на много от бактериите в присъствието на екстракти на цейлонска канела.
Понижаване на кръвната захар, кръвното налягане и серумния холестерол
Установено е, че Cinnamomum zeylanicum има липидо-понижаващ ефект, което може да помогне за понижаване на нивата на кръвната захар, кръвното налягане и серумния холестерол. Това може да бъде особено полезно за хора с диабет или високо кръвно налягане.
Действието на канелата за намаляване на кръвната захар се осъществява чрез няколко механизма:
- намаляване на чревната абсорбция на глюкоза след хранене чрез инхибиране на активността на ензимите, участващи в метаболизма на въглехидратите (панкреатична α-амилаза и α-глюкозидаза),
- стимулиране на клетъчното усвояване на глюкоза чрез мембранна транслокация на GLUT-4,
- стимулиране на глюкозния метаболизъм и синтеза на гликоген
- инхибиране на глюконеогенезата чрез въздействие върху ключови регулаторни ензими и
- стимулиране на освобождаването на инсулин и потенциране на активността на инсулиновия рецептор.
Чрез тези си въздействия, които се смята, че се дължат основно на синамтанин В1, канелата помага за намаляване на теглото, свързано с диабета, намаляване на кръвната захар, увеличаване на добрия и намаляване на лошия холестерол и триглицеридите, понижаване на гликирания хемоглобин, увеличаване на инсулиновите нива.
Всичко това оказва положително влияние и върху диабетната и недиабетната невропатия, както и върху сърдечно-съдовото здраве и еластичността на кръвоносните съдове.
Антиоксидантни свойства
Кората на цейлонската канела съдържа съединения - главно евгенол, които имат антиоксидантни свойства и помагат за отстраняване на свободните радикали -тези нестабилни молекули, които могат да причинят увреждане на клетките и ДНК и са причина за много хронични заболявания, включително рак.
Ползи за нервната система
Установено е, че цейлонската канела има потенциални ползи за неврологичното здраве. Доказано е, че пречи на образуването на двойни спираловидни нишки, които са отличителни белези на болестта на Алцхаймер. Освен това има антиноцицептивна и противовъзпалителна активност, която може да помогне за намаляване на болката и възпалението.
Заздравяване на рани, забавяне стареенето на кожата и развитието на остеопороза
Доказан е ефектът на цейлонската канела - както при вътрешен прием, така и при локално приложение - за заздравяване на рани, което се дължи на антибактериалния й ефект и на факта, че биоактивните й компоненти улесняват синтеза на колаген в човешката тъкан, което засилва нейната еластичност и плътност, поддържа кожата млада и помага при заздравяването на кожни нарушения.
Учените смятат, че приемът на канела може да повлияе положително за намаляване на остеопенията (процес на намаляване на костната плътност, макар и не до степен на остеопороза, но важна предпоставка за развитието й).
Гастро и хепатопротективни ефекти
Известно е, че цейлонската канела намалява секрецията на стомашни киселини и така се намалява риска от образуване на стомашни язви. Лечението с цейлонска канела възстановява понижените нива на слуз на стомашната стена и с това, както и с антибактериалните си ефекти помага при справяне с различен произход диарии.
Доказано е, че цейлонската канела има пролечебен ефект върху кората и хепатопротективна активност срещу увреждане на черния дроб. Прилагането на екстракти от канела в продължение на 28 дни значително намалява токсичността на серумните маркери за увреждане на черния дроб, повишава ензимите супероксидисмутаза и каталаза, с което позволява по-бързо възстановяване нормалните функции на черния дроб.
Канелата е известна и като афродизиак. Съвременни проучвания установяват увеличаване теглото на репродуктивните органи, подвижността и броя на сперматозоидите при мишки, което води и до повишаване на фертилността.
Противоракови ефекти
Наблюдавани са и цитотоксични ефекти на високи концентрации на цейлонска канела върху клетъчни линии на карцином на човешката уста и на лимфоидна левкемия при мишки. При критична концентрация от 1.28mg/mL лечението с цейлонска канела води до 35-85% инхибиране растежа на по-голямата част от раковите клетки.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.