Хибискусът, научно известен като Hibiscus sabdariffa, е известен още като розела, индийски киселец, уонджо и каркаде. Родината му е районът на Индия и Малайзия. Растението принадлежи към семейство Malvaceae и е широко разпространено и култивирано по целия свят в тропически и субтропични региони, включително Китай, Тайланд, Индонезия, Египет, Судан, Саудитска Арабия, Тайван, Виетнам, Нигерия и Мексико.
Хибискусът е едногодишно растение, известно със своите красиви ядливи червени цветове, подобни на чашки.
В целия свят цветовете на хибискуса са свързани с женската енергия. На Хаваите, ако жената носи цвете от хибискус над лявото си ухо, това означава, че тя е във връзка, докато носенето на цветето над дясното ухо означава, че е свободна за започване на романс.
В Индия цветовете на хибискус традиционно се използват като дар на богини, а в южноиндийска иконография богинята Кали винаги се изобразява окичена с този прекрасен цвят. В гръцката митология хибискусът е символ на красотата, самият бог Адонис се превръща в хибискус.
Основните употреби на цветовете на растението са кулинарни - като източник на пигменти за козметични и хранителни приложения, при приготвяне на сладка, желета и др., и медицински - в народната медицина за лечение на много заболявания.
В Египет и Судан например цветовете на хибискуса се ползват при проблеми с нервите и сърцето, при възпаления на гърлото, настинки, при липса на апетит и храносмилателни разстройства, за справяне с незарастващи рани и абцеси, а семената на някои видове хибискус се дъвчат за подобряване на дъха, като афродизиак и инсектицид. В Аюрведа водни извлеци от цветовете се препоръчват за поддържане хидратацията на скалпа, за намаляване на косопада и придаване блясък на косата, както и за борба с безплодието и други менструални проблеми.
Хибискусът има дълга история на употреба в традиционната фитомедицина като антимикробно, антипаразитно, антиоксидантно, слабително, спазмолитично, диуретично, хепатопротективно, антианемично, противовъзпалително, аналгетично, антитусивно, холеретично, антипиретично, хипотензивно, кардиопротективно и невропротективно средство. Освен това се използва за лечение на алкохолизъм.
Причината за това е наличието на различни биоактивни съединения/вторични метаболити като фенолни киселини, флавоноиди, антоцианини и органични киселини и на тяхната отлична съвместимост и стимулация на активната работа на стомашно-чревния тракт и дебелото черво.
Според Световната здравна организация хроничните незаразни заболявания са основната причина за смърт в световен мащаб и се отнасят до група метаболитни нарушения, включително хиперлипидемия, хиперхолестеролемия, захарен диабет тип 2, хипертония, артериосклероза, рак и хронични белодробни заболявания. Незаразните болести засягат хора от всички възрасти, особено в страните със среден и нисък доход. Наскоро беше съобщено, че 71% от всички смъртни случаи в света са свързани с незаразни болести, което създава сериозни социално-икономически и медицински проблеми. Затова и превенцията и контролът над тази група заболявания се свързва с намаляване на рисковите фактори - като повишено кръвно налягане, наднормено тегло, затлъстяване, високи нива на глюкоза и липиди в кръвта чрез консумация на функционални храни, включително билкови препарати, особено Хибискус сабдарифа.
Човешкият организъм е уникална взаимносвързана система и промените в една част от тази система, водят до промени и в останалите части. Така екстрактите от хибискус, които подобряват сътношението между добрия и лошия холестерол, увеличават HDL и чернодробните ензими, всъщност повлияват цялата система - повишава се липидният метаболизъм, от това следва:
- намаляване на телесното тегло, повишаване на енергичността, гъвкавостта и подвижността на ставите,
- намаляване на холестеролните плаки по кръвоносните съдове, от което пък следва
- по-добра работа на сърцето
- по-добро кръвоснабдяване
- по-добър пренос на кислород до мозъка, което пък води до
- по-малък риск от инсулти
- по-добра концентрация и памет,
- по-ниска уморяемост,
- по-добро настроение,
- по-малко депресии
- по-адекватна реакция на стрес
Стресът пък от своя страна е една от главните причини за развитието на диабет тип 2, а диабетът нарушава функциите на сърдечната, нервната и мозъчната система и така се затваря един голям кръг.
Помагайки на една част от тази взаимносвързана система, биоактивните химикали в състава на хибискуса - фенолни киселини, флавоноиди, антоцианини и органични киселини, помагат на целия организъм да изпита благотвория ефект от растението.
Учени в проучвания in vitro и in vivo са доказали:
- Екстрактите на хибискус увеличават защитата на организма от чернодробни увреждания като подобряват съотношението между добрия и лошия холестерол, увеличават добрия холестерол HDL и чернодробните ензими, което води до засилване на липидния метаболизъм, което пък е предпоставка за намаляване на телесното тегло и склеротичните плаки по кръвоносните съдове.
- Антидиабетният ефект на хибискуса се доказва също в редица проучвания - забелязва се намаляване на нивата на кръвната захар, на чернодробните увреждания и уврежданията на сърцето от оксидативен стрес при диабетни плъхове, и този ефект е подобен на ефекта на метформина (антидиабетно лекарство).
Изследвания доказват положителния ефект от хибискуса и при:
- инсулинова резистентност
- нефропатия
- желязо -дефицитна анемия
- хипертония
- чернодробна стеатоза
- дислипидемия
Повлияването на кръвното налягане при използването на екстракти от хибискус оказва влияние и върху здравето на аортата и според наблюденията на учените се дължи на фенолните компоненти в неговата биохимия и антиоксидантните му способности. Едновременно с това, екстрактите на хибискус имат доказано влияние върху нивата на кръвната захар, което е още един от факторите, влияещи върху сърдечно-съдовата система и нейното добро функциониране.
Антибактериалните - към грам-положителни и грам-отрицателни бактерии, и противогъбичните свойства на хубискуса също са доказани в много проучавния. Има проучвания, които са показали противовирусна активност срещу хепатитен вирус, което се дължи на синергичното действие на полифенолите и органичните киселини в растението.
Проучвания демострират противораковата активност на екстрактите на хибискус при меланома и рак на гърдата, като при меланома се отчита ограничаване нарастването на туморните образувания в зависимост от дозата.
Наблюдавани са и невропротективни ефекти при мозъчна исхемия, която може да доведе до проблеми с паметта, световъртеж, главоболия, мозъчна аневризма и инсулт. Този ефект се асоциира със стимулацията на ендогенната антиоксидантна защитна активност на мозъка и със седативния ефект (подобен на действието на диазепам), който оказват фитохимикалите на растението върху допаминергичната невротрансмисионна и холинергичната система, които управляват множество процеси на централната и периферната нервна система и мозъка.
При проучвания е установено нормализиране на нивата на билирубина като ефект от госипетин, кверцетин, сабдаретин, хибисцетин и др. биоактивни компоненти на хибискуса, което го прави полезен за здравето на черния дроб. Явно неслучайно екстракти от цвета на хибискуса са употребявани в традиционната медицина като средство за справяне с махмурлук.
Малък брой проучвания разглеждат как хибискусът влияе върху здравето на бъбреците. Екстрактът от хибискус показва известна полза за бъбречната функция и облекчаване на симптомите на инфекции на пикочните пътища. Установено е, че чаят от хибискус действа като диуретик, като помага на бъбреците да премахнат излишната течност от тялото и заедно с нея - токсините.
Аюрведа препоръчва чая от хибискус за:
- по-бързо зарастване на рани
- при белодробни проблеми
- за облекчаване на менструалния период - намалява болките, нервността и раздразненията, лошото настроение
- подобряване на храносмилането
- при нередовен стомах и затруднено уриниране
Семената на хибискуса се препоръчват за подобряване на зрението и за лечение на дизентерия.
Употребата на хибискус в мехлеми може да намали възпалението и болката.
Листата на хибискуса съдържат витамин С, който е мощен антиоксидант и стимулира имунната система, подобрява при треска, хронична умора и подобрява настроението.
Поради наличието на антиоксидантни биокомпоненти и стимулирането на едногенната антиоксидантна защита на организма, екстрактите от хибискус имат подмладяващ ефект като поддържат еластичността на клетките.
В комбинация с кантарион и маточина чаят от хибискус е подходящ при безсъние.
В Ямайка приготвят освежаваща напитка от чай от хибискус и джинджифил, подправен с канела, бахар и карамфил, който поднасят подсладен и с много лед.
Странични ефекти:
Хибискусът е нетоксичен, но въпреки това може да доведе до неблагоприятни ефекти при комбинацията с хипотензивни, седиращи, диуретични и антидиабетни лекарствени препарати.
Възможно е понижаване или повишаване на ефектите, както и на засилване на страничните ефекти от някои лекарства при едновременната им употреба с екстракти на хибискус. Затова се консултирайте с вашия лекар, ако вземате фармацевтични препарати за ваше заболяване.
Ако ви предстои хирургическа интервенция, прекратете приема на хибискус поне 2 седмици преди датата.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/