Към количка

ХВОЩ - ПЛАНИНСКИ - EQUISETUM TELMATEIA, ПОЛСКИ - EQUISETUM ARVENSE

Наименованието на растението Equisetum идва от вида му, който напомня конски косъм (equus кон и от setum setola - косъм от опашката).

Хвощът е многогодишно тревисто растение в Европа, Северна Африка,  централна Азия, Кавказ и Северна Америка равнинни и алпийски терени на височина до 1500 м, вирее във влажни и сенчести места (тополови горички, елшови горички, влажни ясенови горички и дървесни върбови горички), но също и райони в близост до извори и потоци, където расте на варовити, силикатни почви с  киселинност от основна до неутрална и високи стойности на влажност. Планинският хвощ е известен още и с името гигантски хвощ, тъй като може да достигне височина до 20 м, докато полският хвощ е по-нискостеблен. 

Хвощът е част от семейство растения, които са се появили на Земята преди около 300 милиона години и са запазили характеристиките си почти непроменени.

И двата вида хвощ, които се употребяват във фитомедицината, съдържат силициев диоксид, глюкозид, сапонини (еквизетонин), флавоноиди, малки количества алкалоиди, никотин, смоли и органични киселини (аскорбинова киселина), горчиви вещества и други минерали (калиеви соли, алуминий, манган, желязо и калций). Поради наличието на тези вещества Equisetum може да се използва за различни цели. Разликата между двата вида медицински хвощ е в съдържанието на силиций, което в планинския е няколко пъти по-високо, отколкото в полския. 

В миналото кълновете са били част от менюто - панирани, пържени или подправяни с оцет. Индианците са дъвчели пролетните млади стебла.
Поради повърхностното присъствие на силициеви гранули в състава му, той е бил използван за обезмасляване и полиране на повърхности на контейнери, включително метални. 

Това растение е използвано от древни времена заради своите лечебни свойства: антихеморагични, за заличаване на белези - ускорява заздравяването на рани, хемостатични - блокира притока на кръв при кръвоизлив, диуретични, астрингентни, противотуберкулозни и реминерализиращи - особено важни за пациенти с белодробна туберкулоза. 

Изследванията показват, че хвощът може да подпомогне заздравяването на костите.
Чрез костния метаболизъм костните клетки, наречени остеокласти и остеобласти, непрекъснато ремоделират костите ви, за да се избегне дисбаланса, който може да доведе до намаляване на костната плътност. Остеобластите са отговорни за костния синтез, докато остеокластите разграждат костта чрез резорбция.

Проучвания показват, че високото съдържание на силициев диоксид в състава на хвоща може да инхибира остеокластите и да стимулира остеобластите и по този начин увеличава костната плътност и намалява риска от развитие на остеопороза. Силициевият диоксид подобрява образуването, плътността и консистенцията на костната и хрущялната тъкан чрез засилване на синтеза на колаген и подобряване на усвояването и използването на калций.

Действа като естествен диуретик
Диуретичният ефект на хвоща е едно от най-търсените свойства на тази папрат в народната медицина. Приемът на екстракт от хвощ се оказва с по-мощен диуретичен ефект от класическите фармацевтични препарати със същото предназначение поради високото му съдържание на антиоксиданти и минерални соли. Изследвания от 2021 година потвърждават потенциала на хвоща като терапия при бъбречни заболявания, уринарна инконтиненция (неволно изпускане на урина), уретрит, камъни в бъбреците.

Подпомага процесите на заздравяване на рани и заличаване на белези
Високото съдържание на силициев диоксид в хвоща е причина и за много доброто въздействие на екстракти от растението, приложени в кремове. При проучване с крем с 5-10% съдържание на екстракт от хвощ е наблюдавано до 95-99% по-добра регенерация на кожните тъкани в сравнение с контролна група без употреба на крем. 
Екстракти от хвощ  се използват в кремове против бръчки - с изглаждащ ефект, и в антицелулитни гелове.
Освен това екстрактът от хвощ може да се използва в лак за нокти за лечение на псориазис на ноктите - състояние на кожата, което причинява деформации на ноктите.

Многобройни са ползите за косата
Отново съдържанието на антиоксиданти и силиций в растението води до значително подобряване състоянието на косата. От една страна антиоксидантите помагат за намаляване на микровъзпаленията на скалпа и стареенето на косъма, причинени от свободните радикали. От друга страна - по-високото съдържание на силиций в косъма води до по-голяма якост  и респективно - по-малка загуба на коса. Употребата на маски за коса, съдържащи екстракт от хвощ, заздравява космения фоликул, ускоряват растежа и подобрява общия вид на косата.

Противовъзпалителен ефект
Екстрактът от хвощ може да инхибира лимфоцитите, основният тип защитни клетки, участващи във възпалителни имунни заболявания. Планинският хвощ, поради по-високото си съдържание на силиций, е предпочитан пред полския си братовчед при заболявания на дихателната система - бронхити, астма, бактериални пневмонии, туберколоза.

Антимикробна активност
Етеричното масло от хвощ има мощна активност срещу грам-положителни бактерии - Staphylococcus aureus, Escherichia coli и др., и по-слаба активност при гъбички - Aspergillus niger, Candida albicans и др. Антимикробната му активност го прави много добър консервант.

Антиоксидантна активност 
Изследванията показват, че хвощът е богат на фенолни съединения, група от мощни антиоксиданти, които намаляват окислителното увреждане на клетъчните мембрани.

Антидиабетни ефекти
Проучвания върху животни и в епруветка показват, че екстрактът от хвощ може да помогне за понижаване на нивата на кръвната захар и за регенериране на увредената тъкан на панкреаса.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Хвощът няма потвърдена токсичност, но е добре при бременност и кърмене да се употребява само с лекарско назначение.
При хора с остри бъбречни заболявания е възможно повишаване нивата на калий и затова е необходимо консултиране с лекуващия лекар.
Полският хвощ може да предизвика взаимодействия между лекарства и билки, когато се консумира заедно с антиретровирусни лекарства, предписани за лечение на ХИВ.
Хвощът има отчетена тиаминазна активност. Тиаминазата е ензим, който разгражда тиамин или витамин B1, затова е добре да се избягва продължителната употреба на тази билка от хора с ниски нива на В1 и с алкохолна зависимост.
Растението съдържа никотин, така че трябва да го избягвате, ако имате алергия към никотин или искате да откажете пушенето.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.