Към количка

СМРАДЛИКА, ТЕТРА - COTINUS COGGYGRIA, SMOKE TREE

Смрадликата (тетра), с ботаническото наименование Cotinus coggygria от семейство Anacardiaceae, е ароматен широколистен храст или малко дърво, често използвано като градински екземпляр заради красивите си лилаво-розови пухкави влакна, прикрепени към цветните гроздове,  и листата, които през есента стават жълти, оранжеви или пурпурночервени до лилави в зависимост от разновидността. Растението е познато още и като смоуктрий - т.е. димящо дърво, димен храст, поради представата, която създава отдалеч - като гъст дим.
Расте предимно по сухи склонове, скалисти и чакълести зони в горски поляни и обърнати на юг варовикови почви. Не е претенциозно растение, развива се бързо и затова се използва много с декоративна цел.

Растенията от семейство Anacardiaceae имат дълга история на употреба от различните народи за медицински и други цели. Екстракти от различни части (листа, цветя, сърцевина и кора) и етерични масла, получени от листата на C. coggygria, показват широк спектър от фармакологични действия - антиоксидантни, противоракови, антигенотоксични, антимикробни, антивирусни, антихеморагични,  хепатопротективни и противовъзпалителни, като  средство при заздравяване на рани, както и за противодействие на диария, парадонтоза и язва на стомаха и дванадесетопръстника и др.. 

В сръбската народна медицина отвара от кората се използва за лечение на рак. Екстрактът от C. coggygria се използва като жлъчегонно, антифебрилно средство и при очни заболявания.  Изсушеният лист и клонка от C. coggygria се използват в китайската традиционна медицина за премахване на „влага“ и  „топлина“ и като антипиретик.  Концентриран воден екстракт от C. coggygria може ефективно да засили растежа на косата, когато се прилага локално. Листата и младите клони от естествено растящи дървета се използват за производството на етерично масло с терпенов мирис за използване в парфюмерията. Корените и сърцевината на растението се използват при боядисване на кожи и платна в жълтеникав цвят.

В традиционната медицина смрадликата е популярна основно в следните случаи:
    -    Кръвоспиращо средство, за заздравяване на рани - като компреси, вани и лапи. Има рани обаче, които не просто не понасят мокрене, а могат сериозно да се влошат - затова преди да предприемете лечение, изяснете причината за разраняването
     -   За външно третиране на операционни рани - подпомага еластичността на кожата и намалява риска от образуване на груби ръбци. Може да се прави лек масаж с базово олио с добавка на няколко капки масло от тетра
    -    При хемороиди - седяща хладка вана намалява отока и спира кървенето, поради адстрингентното си действие
    -    Вагинално течение - антимикробното действие на екстракта от смрадлика прави чудеса при вагинални промивки. Отварата от смрадлика е подходяща за интимен тоалет и външно измиване и предотвратява развитието на бактериални възпаления. Имайте предвид, че честата употреба на тази отвара изсушава кожата. Ако ви предстои гинекологичен прегред за установяване причината за влагалищно течение или друг интимен проблем - не ползвайте промивки или дори външен душ, защото може да затрудните правилната диагноза
    -    При циреи, акне - водният екстракт може да се използва за измиване на лицето, както и за добавяне към хума или тоалетни трици за фин пилинг, затваряне на разширени пори и антибактериално действие
    -    При възпалено гърло - за гаргара без поглъщане, тази гаргара има още по-силно действие, ако към нея се добави прополисова тинктура или хлебна сода
    -    При възпаления в устната кухина - пародонтоза, гингвинит,  афти, след зъбна екстракция и др. Имайте предвид, че отварата от смрадлика оцветява зъбите в сивкаво-кафяво, което обаче след преминаване на оздравителния процес, лесно се отстранява с избелваща паста за зъби и хлебна сода
    -    Премахва халитозата (лошия дъх от устата), когато той е резултат от гнилостни процеси
    -    Хепатопротективните свойства на смрадликата помагат при проблеми с жлъчката и черния дроб
    -    Сиропът от C. coggygria е ефикасен за защита на черния дроб от химическо увреждане, за намаляване на напрежението на жлъчния сфинктер, увеличаване на жлъчния поток и повишаване на имунитета на тялото. 
    -    Има отпускащо действие върху гладката мускулатура и помага за намаляване на болката при язва на стомаха и дванадесетопръстника. Има научни доказателства, че екстракти от смрадлика намаляват размера и дълбочината на лезиите
    -    При изпотяване на краката с добър ефект са ваничките с хладък воден екстракт от билката
    -    Стимулира растежа на косата, особено ако е предизвикан от гъбично заболяване. В тези случаи е подходящо да се прави масаж на скалпа и с базово масло с капки етерично масло от смрадлика. Ако обаче причината е неврогенна или хормонална, няма да се повлияе от измиване или маски със смрадлика
    -    Смрадлика влиза в състава на чайове за дизентерия, диария и вирусни стомашно-чревни инфекции
    -    Аромотерапия с етерично масло от смрадлика отсвежава въздуха в помещението и има антибактериален,  противовирусен и репелентен ефект

Биоактивни компоненти на смрадликата
Смрадликата съдържа  разнообразна група от изключително ценни биоактивни вещества, като танини, терпеноиди, алкалоиди и флавоноиди, за които е установено, че имат важни фармакологични свойства.
Флавоноидите са най-важната и изобилна група от биологично активни съставки на видовете смрадлика, следвани от фенолни киселини, стероли и други вторични метаболити.

Значимият ефект на флавоноидите върху улавянето и неутрализирането на свободните радикали е доказан в последните десетилетия многократно при научни изследвания.
Антиоксидантната защита предпазва от молекулярни увреждания клетките на живия организъм - увреди на ДНК, клетъчни изменения, водещи до ракови образувания, диабет, болест на Паркинсон и Алцхаймер - доказано е, че полифенолите намаляват риска от тези увреждания.

Основно в смрадликата са изолирани в най-големи количества флавоноиди, феноли, стероли, танини и глюкозиди - бутеин, сулфуретин, котинигнан, флавони, ериодиктиол, таксифолин, бутен, фисeтин, фустин, ликуиритигенин, дъстин, кверцетин, апигенин, лутеолин,  най-голямо съдържание на галова киселина и нейните производни - намират се най-вече в листата и цветовете, естери на галовата киселина, мирицетин, и в по-малки количества хлорогенова, кафеена, кумаринова, розмаринова и ферулова киселина и др. техни деривати, етерични масла лимонен, пинен, осимен и др.

Всички биоктивни компоненти - макар и в различна степен, показват висок терапевтичен ефект върху широк кръг страдания.

Изследване на сръбски учени от 2021 година показва положителното влияние на биоактивни вещества от смрадликата (конкретно ериодиктиола) върху човешките лимфоцити. Ериодиктиолът се съдържа и в цитрусовите плодове и в някои зеленчуци и е доказал многостранните си терапевтични ефекти - антиоксидантен, противовъзпалителен, невро, кардио и хепатопротективен, антидиабетен, намаляващ затлъстяването.

Таксифолинът е друг флавоноид в състава на тетрата, който се съдържа още и в лука, белия трън, средиземнороската пиния, в боровата кора и др. и е също с доказани многократно фармакологични активности при справяне с възпалителни процеси, тумори, бактериални инфекции, оксидативен стрес, кардиоваскуларни и чернодробни заболявания.

Бутинът е с най-висока активност в групата на флавоноидите и е един от най-широко разпространените флавоноиди с силно антиоксидантно и противовъзпалително действие.

С най-ниска ефективност от биокомпонентите е гарбанзолът, който отговаря основно за предотвратяването на прекомерно натрупване на протеини.

В страните от Далечния Изток растения, съдържащи бутеин и сулфуретин и техните деривати, имат изключителна роля като основни средства за третиране на болки, тромбози, гастрит, рак на стомаха, чревни паразити. Доказан е и техният хемотерапевтичен ефект.

Сулфуретинът е един от значимите антиоксидативни компоненти, със висока биологична активност при противовъзпалителни, антимутагенни, антиракови, антиартритни, антитромбоцитни процеси.

При научни изследвания е установена много висока степен на инхибиране на липидната пероксидация при третиране с извлек от приземните части и издънки на растението. 

Антиканцерогенен ефект
Метанолови екстракти от листа и цветове на C. coggygria показват значителни цитотоксични ефекти спрямо HeLa клетки на човешки карцином на шийката на матката и клетки на човешки карцином на дебелото черво.

Антибактериални ефекти
Растенията произвеждат химически компоненти с различна биологична активност, включително антимикробни, за които е доказано, че имат активен ефект срещу различни микроорганизми. Редица проучвания демонстрират антимикробните свойства на екстракта от C. coggygria срещу широк спектър от микроорганизми ( S. aureus, E. coli, Enterobacter aerogenes, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus, Lactobacillus casei, Actinomyces viscosus, Bacillus subtilis, Klebsiella pneumoniae, Micrococcus lysodeikticus).
Ефектите от водни екстракти на смрадлика показват известно намаляване на размера и дълбочината на стомашни язви, както и намаляване производството на пикочна киселина.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Смрадликата е билка предимно за външно приложение. Тя съдържа и някои алкалоиди и затова не бива да се превишава препоръчаната доза. В противен случай води до повръщане. В комбинираните чайове тя е дозирана правилно. При външното приложение няма противопоказания. Възможно е известно изсушаване на кожата при честа употреба.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.