Към количка

Слънцезащитата  не е празни приказки!

Всички чакаме лятото – заради топлината, заради слънцето, плажа, почивките на море и планина. И да съберем витамин D за зимата 😊

Постоянно се говори за предпазването от слънчевата радиация, но много хора все още смятат, че това са празни приказки с рекламна цел – за да върви бизнеса на производителите на слънцезащитни кремове.

Защитата от слънчевата радиация е свързана с  превенция на рака на кожата, потвърждава професор Диона Дамян, професор по дерматология в университета в Сидни  и клиничен академичен дерматолог в Royal Prince Alfred Hospital, Сидни.

Рискът от развитие на рак на кожата засяга огромна част от световното население на възраст над 40 години и най-често се развива по тези части на тялото, които са най-изложени на слънце – лицето, ръцете и предмишниците.

Излагането на ултравиолетовата (UV) радиация на слънчевата светлина е основната причина за развитието на рак на кожата, защото уврежда ДНК в клетките на кожата и отслабва имунната й защита, а това позволява на ракови клетки да се разрастват безконтролно. Затова е важно кожата да е защитена от прекалено излагане на слънце.

Има два основни вида UV лъчение – UVA и UVB. Макар че UVB радиацията  е отговорна за слънчевото изгаряне, и двата вида могат да причиняват рак на кожата. Вредните ефекти на ултравиолетовите лъчи могат да възникнат дори с много малко излагане на слънце.

 Как да се предпазите от вредите при излагане на слънце?

Търсете сянка и носете слънцезащитно облекло

Стоенето на сянка и покриването на главата с шапка и ръцете - с дълъг ръкав, е от съществено значение. Голяма част от UV радиацията, достигаща до кожата, е по-скоро дифузна (разпръсната и отразена), отколкото директна, затова шапките и ръкавите ви дават само ограничена защита от ултравиолетовите лъчи.

Ползвайте широкоспектърни слънцезащитни продукти с висок SPF

Нанасяйте  крем с SPF не по-малък от 15. Колкото по-светла и нежна е кожата – напр. на бебета и малки деца, толкова по-висок трябва да бъде слънцезащитният фактор. Търсете слънцезащитни продукти, в чийто етикет да пише, че осигуряват UVB-защита освен UVА. Правилният слънцезащитен крем ще помогне за избягване на слънчево изгаряне, преждевременно стареене  (промяна структурата на кожата, неравномерна пигментация, бръчки и т.н.) и рак на кожата.

Слънцезащита е необходима през целия ден – дори когато е облачно радиацията прониква. Следете информацията за нивото на радиация (UV Index (bas.bg)) и в дните и часовете с особено високи стойности по-добре стойте на затворено.

Слънцезащитният крем трябва да бъде използван за намаляване на цялостното излагане на ултравиолетови лъчи, вместо за прекомерно удължаване на времето, прекарано на слънце.

Ако сте на морето – търсете водоустойчиви емулсии и масла. Ако нямате такива – след всяко излизане от морето ще бъде необходимо отново да се намажете.

В планината също е необходима слънцезащита не по-малко, отколкото на морето. Там въздухът е по-чист и слънцето  по-силно препича. Затова ползвайте шапки с големи козирки – така пазите и лицето, и очите, и дълги ръкави.

Грижете се за очите си

 Клепачите и кожата около очите са с много фина структура, лесно се дехидратират и затова е от особена важност да бъдат предпазени от слънчевото греене. Освен това се намалява рискът от очни заболявания, когато носите UV-филтриращи слънчеви очила. Не спестявайте от очилата – тези, които нямат UV-филтър са даже по-вредни за очите, отколкото ако сте без очила, тъй като тъмните стъкла без специалното покритие лъжат окото и то не „сработва“ естествената реакция към светлината – свиването на зеницата.

Не стойте изложени твърде много на слънце

Дори когато сте на почивка тъкмо за да „съберете“ повече слънце – не прекалявайте! Слънчевите ползи се получават и на сянка, тъй като се разпространяват дифузно. А за да натрупате витамин D учените казват, че е достатъчно да сте на слънце 10-20 минути дневно. При това колкото и витамин D да натрупате, той няма как да ви стигне до другото лято. Изследванията показват, че още в началото на октомври организмът има нужда от добавянето му под формата на капки или таблетки – просто нуждите на организма от този витамин са големи. Затова не си струва да изгорите кожата си!