Сарсапарилата е увивно растение от тропическите гори. Разпространено е в Централна Америка и в северозападните части на Латинска Америка - Коста Рика, никарагуа, Хондурас, Гватемала и др.
Стъблата са бодливи и достигат до 50 метра дължина.
Листата са със сърцевидна форма и хартиена текстура.
Цветовете са малки, събрани в гроздове, със зеленикаво-бял до червен цвят в зряло състояние.
Smilax officinalis е популярна лечебна билка, използвана от народите на Централна и Южна Америка от стотици години, а в Европа става известна през 15 век.
Корените му се събират и използват за направата на традиционни лекарства и на хомеопатични препарати.
Коренът все още се използва и като съставка при приготвянето на бира и други напитки, където е ценен заради свойствата си да образува пяна.
Коренът отдавна се използва като традиционна медицина в Централна и Южна Америка, където се използва за:
В съвременната билкова медицина коренът се счита за:
Благодарение на репутацията си на средство за пречистване на кръвта, коренът на Smilax officinalis и други подобни видове има дълга история на употреба при сифилис и други болести, предавани по полов път. Клиничните наблюдения в Китай показват, че сарсапарила е ефективна (според кръвни изследвания) при около 90% от острите случаи и 50% от случаите на хроничен сифилис.
Използва се и при лечение на състояния като:
Препоръчва се при кожни заболявания, хормонален дисбаланс и формули за спортно хранене. Също така често се използва в билкови препарати като синергист или помощник за бионаличност, тъй като се смята, че сапонините в корена на сарсапарила повишават абсорбцията на други химикали в червата.
Клиничните изследвания потвърждават традиционната употреба на сарсапарила при кожни заболявания като псориазис, екзема, акне и проказа.
В клинично проучване с 92 пациенти се съобщава, че употребата на корена подобрява псориатичните лезии в 62% от случаите и напълно елиминира лезиите в 18% от случаите.
Ефективното използване на сарсапарила при лечението на проказа е документирано в изследване върху хора през 1959 г.
Ефикасността при лечение на юношеско акне, причинено от излишък на андрогени, също е получила известна експериментална подкрепа.
Растението е станало популярно в много части на света и са проведени значителни изследвания върху медицински активните съединения, присъстващи в корена.
Най-важните активни съединения в корена са растителни стероиди и сапонини, както и флавоноиди.
Доказано е, че сапонините улесняват усвояването от тялото на други лекарства и фитохимикали, което обяснява историята на употребата му в билкови формули като средство за подобряване на ефикасността на други билки.
Счита се, че кръвопречистващите свойства на корена са до голяма степен отговорни за това, и по-специално стероидът сарсапонин, за който е доказано, че премахва ендотоксините от кръвта.
Също така е документирано, че флавоноидите в сарсапарила имат имуномодулиращи и чернодробни защитни действия.
Други изследвания показват антибиотичните, противогъбичните и антибактериалните свойства на корена на това растение. Противовъзпалителната му активност е доказана в множество in vitro и in vivo проучвания.
Съобщава се, че коренът има стимулиращо действие върху бъбреците при хора, при хроничен нефрит и е доказано, че повишава отделянето на пикочна киселина в урината.
Твърди се, че стероидите сарсасапогенин и смилагенин имат способността да лекуват сенилна деменция, когнитивна дисфункция и болестта на Алцхаймер.
Сарсапарила се използва и в хомеопатията за лечение на хронични дерматози и бъбречни заболявания - колики, рецидивиращи цистити,бъбречно-каменна болест.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.