Сапуниче (Saponaria officinalis) е многогодишно растение от семейство Caryophyllaceae (карамфилови). Растението се смята за плевел, расте на открити слънчеви места край пътища, край речни басейни, пасища, дъбови гори. Расте на красиви туфи с височина до 70 см, които излъчват сладък аромат особено вечер.
Името му идва от латинската дума за сапун, тъй като цветовете му в досег с водата произвеждат пяна.
В Румъния е популярно за проиводството на сапун, предназначен за суха проблемна кожа.
Сапуничето съдържа отровни алкалоиди в малки количества в корена си, но при предозиране може да причини диария, гадене и повръщане.
В кулинарията сапуничето се използва при приготвянето на бира и тахан халва.
Какви са ползите от билката:
Почиства и успокоява чувствителната кожа
Сапуничето съдържа в корена си съединения, наречени сапонини, които при контакт с водата образуват нежна пяна, подходяща за измиване на деликатна кожа. Не дразни и не изсушава. Затова и извлеци от билката се прилагат директно върху кожата за справяне с хронични кожни раздразнения - сухота, сърбящи кожни обриви, акне, псориазис, екзема и циреи. Сапонини се съдържат също и в невена, но в сапуничето те са 6-8 пъти повече.
Почиства и подхранва косата
Листата, корените и стъблото на растението могат да бъдат сварени, за да се получи мек шампоан, който премахва излишния себум от косата. Въпреки че обикновено не е дразнещо, някои хора могат да изпитат сухота или зачервяване на скалпа, когато използват сапунен шампоан, така че е най-добре първо да тествате реакцията си към шампоана от сапуниче, като използвате само малко количество през ден. Други съставки, които могат да се добавят към сапунения шампоан за почистване и подхранване на косата, включват: масло от чаено дърво, мед, масло от тамян, лимоново масло, лавандулово масло и кокосово масло.
Бори се с респираторни инфекции
Като лечебна билка, сапуничето традиционно се използва за лечение на възпалени дихателните пътища и респираторни състояния като бронхит, кашлица и възпаление на белите дробове, което води до затруднено дишане. Сапонините в сапунената мъст действат като отхрачващо средство - дразнят лигавицата, стимулират кашличния рефлекс и увеличават производството на слуз, което улеснява изхвърлянето на храчките.
За изпиране на деликатни тъкани
Отварата от сапуниче е известна със свойството си да почиства деликатни тъкани - вълна, дантели, гоблени и др. подобни, без да променя цветовете и структурата на тъканта.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/, https://www.intechopen.com/, https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ , https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.