Rosa Damascena е растение, известно с различните си предимства, особено в продуктите за грижа за кожата и красотата. Венчелистчетата му се използват за създаването на прословутото в цял свят българско розово масло.
Розата има дълга история на употреба още от времето на Римската империя. Знае се, че Клеопатра е използвала розова вода, за да поддържа свежестта на кожата си, както и като афродизиак.
В древна Вавилония розовото масло се е използвало както за лечебни цели, така и в много ритуали. В Индия и Иран се е добавяло към кралската храна заради аромата и лечебните си свойства - за успокояване, при инфекции и стомашни болки, храносмилателни и сърдечни проблеми, менструални крампи.
В етеричното масло на роза дамасцена се съдържат повече от 90 биоактивни вещества, включително няколко есенциални масла като:
цитронеол - който се съдържа и в цитронелата и е ефективен срещу комари
цитрал - със силно антимикробно действие, което е необходимо за синтеза на витамин А и се съдържа и в лимоновата мирта и лимонената трева
карвон - ефективен за стомашно-чревното здраве, съдържа се и в копъра
евгенол - най-мощният антиоксидант, който се съдържа в най-голямо количество в карамфила, но присъства и в маслото на роза дамасцена
метилевгенол - локален антисептик и анестетик, съдържащ се и в магочината и канелата
фарнезол - натурален пестицид, който се среща и в портокаловия цвят, жасмина и иланг-иланг
нерол - със сладък аромат и антибиотичен ефект, съдържа се и в лимонената трева и хмела
Всички те придават неповторимия аромат и лечебни свойства на роза дамасцена.
Едно от основните предимства на маслото от Rosa Damascena е неговата антиоксидантна защита.
Антиоксидантите помагат на кожата да се бори срещу оксидативния стрес, който може да доведе до преждевременно стареене на кожата, загуба на блясък и еластичност.
Маслото помага за запазване на младостта на кожата чрез богатството на витамини и антиоксиданти растителни съединения. То е и доказано добро средство за борба с розацеята, псориазиса и други дерматологични проблеми. Чудесен лек за чувствителни кожи, за предпазване от възрастови изменения като пигментации, лишеи, бръчки и др.
За здравето на скалпа и косата
Полифенолите в състава на маслото му придават антисептични и противовъзпалителни свойства, които помагат за защита на скалпа от дерматологични изменения и пърхот, подхранват косъма и го държат добре хидратиран.
Пърхотът най-често се появява в резултат на възпаления на скалпа и/или изключителна сухота. Като намалява възпалението и поддържа оптимална хидратация, маслото от роза дамасцена повлиява неприятните симптоми от пърхота.
Сухотата на скалпа, недохранването на космения фоликул са най-честите причини за лошия вид на косата, нейното накъсване и косопада. Розовото масло е богато на витамини и минерали, които подхранват и овлажняват косъма, придават свеж вид и стимулират растежа на косата. То, заедно с етеричните масло от лавандула, здравец и иланг-иланг, най-често се включва в продукти за здрав скалп и красива коса.
Фенолните съединения са в основата на противораковите, антимутагенните и антидепресантните свойства на розовото масло.
Изследвания показват антидиабетни, антивирусни, антибактериални и болкоуспокояващи ефекти.
Rosa Damascena може също да помогне за балансиране на хормоните, облекчаване на главоболие, тревожност, симптомите на ПМС и климактериум, подобряване на депресивните състояния.
Нежният флорално-плодов аромат на роза дамасцена влияе положително на настроението, намалява стреса, засилва сетивността и усещането за задоволство.
Тъй като има антимикробно действие, розова вода се добавя към някои води за уста и капки за очи. Някои проучвания са установили, че може да помогне при афти и язви в устата, както и да помогне за лечение на очни инфекции като зачервени очи или конюнктивит.
Добавена към вода за уста, розовата вода помага за заздравяването на венците, което е често пъти причината за лош дъх.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.