Риганът е билка от семейството на ментата или Lamiaceae. Хората са го използвали от хиляди години, за да добавят вкус към ястията и за лечение на здравословни проблеми.
Гърците и римляните са свързвали ригана с радост и щастие. Името oregano идва от гръцките думи "орос", което означава планина, и "ганос", което означава радост.
Има различни видове риган, но най-разпространеният вид е Oregano vulgare.
Биохимичен състав и съвременни проучвания
Риганът съдържа фенолни монотерпени - тимол, карвакрол, лимонен, терпинен, оцимен, сесквитерпени - кариофилен, терпени и терпеноиди, флавоноиди - лутеолин и апигенин, и фенолни киселини като доминиращи са розмаринова киселина, кафеена, ванилова, о-кумаровата и протокатехуиновата киселина, витамини - С и К, минерални вещества.
Тимолът и карвакролът са доказали своите антибактериални свойства в лабораторно проучване от 2019 г., като предотвратяват развитието на различни щамове на бактериите Staphyloccus aureus (S. Aureus - причинител на хранителни отравяния и кожни инфекции) в месото и млечните продукти, като помага за контролиране на бактериалния растеж. Същите два компонента се смята, че са ефективни при борбата с някои вируси - карвакролът инактивира вирусна инфекция, която причинява диария, гадене и болки в стомаха, в рамките на един час след лечението. Друго проучване в епруветка установява, че тимолът и карвакролът инактивират 90% от вируса на херпес симплекс само за един час.
Тимолът е с доказано противогъбично действие и в ригана той е в съвсем по-малко количество, отколкото в мащерката. Изследване върху животни показва, че смес от етерични масла от мащерка и риган намалява броя на възпалителните маркери при мишки с колит или възпалено дебело черво - вероятно поради увеличеното съдържание на тимол от двете растения.
Розмариновата киселина е мощен антиоксидант и се съдържа в ригана в голямо количество.
Проучване в епруветка сравнява съдържанието на антиоксиданти в 39 често използвани билки и установява, че риганът има най-висока концентрация на антиоксиданти. Установено е, че той съдържа 3-30 пъти нивата на антиоксиданти в другите изследвани билки, които включват мащерка, майорана и жълт кантарион. Установено е също така, че риганът има 42 пъти по-високо антиоксидантно ниво от ябълките и 4 пъти повече от боровинките. Смята се, че това се дължи най-вече на съдържанието на розмаринова киселина.
На фона на нарастващата загриженост относно това, че болестите стават резистентни към антибиотици, изследователи провеждат лабораторни тестове, за да изследват ефектите на маслото от риган върху различни микроби, които не реагират на други лекарства. Резултатите показват, че биохимичните компоненти в ригана се справят с 11 изследвани бактерии, които са резистентни към антибиотици, между които са Pseudomonas aeruginosa и E. Coli - и двете често срещани причинители на инфекции на пикочните и дихателните пътища.
При проучвания върху животни концентриран екстракт от риган показва намаляване на възпалението, което може да доведе до автоимунен артрит и ревматоиден артрит, алергична астма, което авторите на изследването отдават на тимола и розмариновата киселина в състава на ригана.
Научни изследвания доказват действието на ригана като антиоксидант, антибактериално и противовъзпалително средство, ефекта му за регулиране нивата на липидите и кръвната захар и виждат в неговите съставки потенциал за борбата с рака.
Свободните радикали са токсични вещества - резултат от естествените метаболитни процеси, от стрес и от околната среда. Натрупването на свободни радикали може да доведе до увреждане на клетките, а оттам и до различни заболявания, включително рак и диабет.
Изследователи също са открили доказателства, че карвакролът и тимолът могат да предотвратят растежа на меланомните клетки и разпространението на рака на кожата, както и че екстрактите могат да помогнат за предотвратяване на увреждане на ДНК в клетките поради оксидативен стрес, радиация и специфични протеини, предизвикващи нежелано клетъчно деление.
През 2013 г. лабораторни изследвания показват, че Origanum majorana може да помогне за забавяне или спиране на прогресията на метастазирал рак на гърдата. При проучване в епруветка учените третират човешки ракови клетки на дебелото черво с екстракт от риган и установяват, че той спира растежа на раковите клетки и помага за тяхното унищожаване, което отдават на карвакрола.
Проучване от 2016 година стига до изводите, че съединенията в ригана водят до подобряване на инсулиновата резистентност, регулират метаболизма на мазнините и въглехидратите и подпомагат възстановяването на увредени чернодробни и бъбречни тъкани.
В едно проучване на 48 души с леко завишен холестерол са дадени съвети за диета и начин на живот, за да помогнат за понижаване на холестерола, докато на 32 участници е даван воден екстракт от риган (25 ml) след всяко хранене.
След 3 месеца, тези, на които е даден дестилат от риган, имат по-нисък LDL (лош) холестерол и по-висок HDL (добър) холестерол, в сравнение с тези, които са следвали съветите за диета и начин на живот.
Карвакролът, основното съединение в маслото от риган, също е доказано, че помага за понижаване на холестерола при мишки, които са били хранени с диета с високо съдържание на мазнини в продължение на 10 седмици. Мишките, на които е даван карвакрол заедно с диета с високо съдържание на мазнини, са имали значително по-нисък холестерол в края на 10-те седмици в сравнение с тези, които са били на същата диета, но без карвакрол в добавка.
При проучвания в епруветка е установено, че етеричното масло от риган е ефективно срещу пет различни вида Candida, като тези, които причиняват инфекции в устата и вагината и се свързват със заболявания като болестта на Крон и улцерозния колит. Маслото от риган е показало по-висока ефективност от всяко друго тествано етерично масло.
Чревни симптоми като диария, болка и подуване на корема са чести и могат да бъдат причинени от чревни паразити. Клинично проучване дава 600 mg масло от риган на 14 души, които имат стомашни симптоми в резултат на паразит. След ежедневно лечение в продължение на 6 седмици при всички участници е отчетено намаляване на паразитите, като 77% са били напълно излекувани.
Друго изследване доказва, че маслото от риган може да помогне за предпазване от синдрома на пропускливите черва - състояние, при което бактериите и токсините преминават в кръвта поради повреди в чревната стена, а освен това намалява и броят на бактериите E.coli.
Проучване установява дозозависим болкоуспокояващ ефект от приема на масло от риган подобен на ибупрофен и морфин.
Приложения на ригана в етномедицината, доказани с научни изследвания:
- При бронхиални проблеми - кашлица, астма, бронхит, круп
- Алергични реакции - сенна хрема, конюнктивит, дерматит
- При инфекции на пикочните пътища
- При храносмилателни смущения, за стимулиране на жлъчна секреция
- При стомашно-чревни инфекции и чревни паразити, диария, раздразнен стомах
- Като болкоуспокояващо при стомашни болки, менструални спазми, главоболие, мускулни болки
- Като противовъзпалително, антивирусно и антибактериално средство при настинки, грип, ревматоиден артрит
- При нарушения в обмяната на веществата, липидния обмен, затлъстяване, висок холестерол и триглицериди
- За регулиране на нивата на кръвна захар
- Като кръвоспиращо след екстракция на зъб, кървящи венци
Хората прилагат масло от риган върху кожата за:
- Рани, акне, брадавици, трихофития, розацея, псориазис
- афти, зъбобол и заболяване на венците
- ухапвания от насекоми и като репелент срещу насекоми
- болки в мускулите и ставите
- Пърхот
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/, https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ , https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.