Към количка

15% от световното население страда от Синдрома на раздразнените черва

Смяната на сезоните е период, когато при много хора се обострят хронични състояния като синдрома на раздразнените черва.

Знаете ли как може да противодействате?

Синдрома на раздразнените черва (IBS) е състояние, при което се променя динамиката на чревния пасаж и е придружено с болезнени спазми, подуване на корема, диария или запек. 15% от световното население има този проблем. IBS не бива да се бърка с болест на Крон, дивертикулит и др. , но системното дразнене на червата може в някакъв момент да доведе и до тяхното развитие.

Причината за повишеното дразнене на червата учените допускат, че е абнормална регулация на стомашно-чревния тракт и/или неправилна комуникация между нервната система и мускулите на чревната стена. Факторите на околната среда, генетичните онаследявания, бактериален дисбаланс в резултат на прием на антибиотици и като поствирусен синдром, хранителна непоносимост, както и промени в нервната система и хормоните могат да доведат до хиперчувствителност на червата и повишена дразнимост.

First slide

Симптоми на дразнимите черва могат да бъдат управлявани с помощта на няколко компонента – подходяща диета,  билкова подкрепа и психо-емоционална терапия.

Под подходяща диета се има предвид избягването на дразнещи храни като бобови култури – боб, леща, соя, фъстъци; храни, чията лесна ферментация в червата може да причини допълнително раздразнение – броколи, карфиол, лук, зеле, някои плодове.

Цитрусовите плодове, когато се приемат цели, могат да създадат доста проблеми на хората с това хронично заболяване, тъй като съдържат твърде груби несмилаеми фибри – за да се възползвате от техните ползи, приемайте ги само като добре прецеден пресен сок. Ябълките са плод, който помага при IBS, особено ако се консумират обелени и настъргани, а още по-добре – печени.

Млечните продукти – особено прясното мляко, може да бъде силен фактор за раздразване на червата и предизвикване на диария – опитайте се да го заместите с ядкови млека.

First slide

Бързите храни, които съдържат много консерванти, също са предизвикателство за стомашно-чревния тракт и цялостното ни здраве. Затова е добре да се избягват, заедно с газираните напитки, алкохола и цигарите.

За хората с чувствителни черва е много важно редовното хранене в малки порции и в едно и също време на деня. Когато се спазва часови режим, организмът свиква с него и произвежда необходимите ензими по-лесно. Така храната се усвоява по-лесно, по-бързо, не й остава време да ферментира в червата и да ги раздуе, а когато и количествата са по-ограничени, тогава и самият процес на смилане върви по-леко. Имайте го предвид, особено при предстоящите дълги празнични дни.

Приемът на про и синбиотици е огромна помощ за подпомагане процеса на възстановяване нормалната чувствителност на стомашно-чревния тракт.

First slide

Редовните физически занимания и добрият сън, както и - доколкото е възможно – намаляване на ежедневния стрес,  са между факторите, които могат да подобрят състоянието при хора с дразними черва.

Справянето със Синдрома на раздразнените черва не е бърз процес – в зависимост от неговата тежест може да бъдат необходими 3 до 6 месеца при съблюдаване на хранителен и делничен режим с ниско ниво на стрес.

Натуралните продукти на билкова основа, билковите чаени комбинации, доказали с вековете положителните си ефекти, са едно от най-лесните лечения на IBS. С билкови комбинации може да намалите подуването на корема, образуването на газове, чувствителността на чревните стени, можете да подобрите микрофлората на целия стомашно-чревен тракт, да съдействате за успокояване на нервната система, да подобрите съня.

Хомеопатично лечение и акупунктура са също между доказалите се алтернативни начини за справяне със Синдрома на раздразнените черва и избягването на последствията от тяхното нелекуване.

Тук ви предлагаме някои от нашите фаворити в тази сфера. Ние и нашите клиенти сме изключително доволни от тях. Опитайте и вие. Не разваляйте празничното настроение със стомашен дискомфорт.

First slide