Плавунът (Lycopodium clavatum) е билка, известна с различните си терапевтични приложения, свързани основно с централната нервна система, отделителната и храносмилателната системи. В последните десетилетия проучванията показват неговата ефективност при лечение болестта на Алцхаймер и някои злокачествени тумори. Плавунът има широко приложения в хомеопатията за подобряване на състояния, свързани с емоционален и физически дискомфорт.
Активни биокомпоненти
В растението присъстват алкалоиди, апигенин с мощен антиоксидативен ефект, ванилова, кумарова, ферулова и сирингова киселини, хуперзин А, ликоподин, ликофлексин, клаватин и клаватоксин, полифенолни киселини и тритерпени.
Научни изследвания доказват положителното влияние на плавуна върху централната нервна система и подобряване на паметта и концентрацията, намаляване на нервното напрежение; хепатопротективна, имуностимулираща, антиоксидативна, противовъзпалителна активност; влияние върху ензимите в храносмилателната система; имат болкоуспокояващ ефект, подобряват координацията и възстановяват равновесието при локомоторна атаксия.
За черния дроб, храносмилателната и отделителната системи
Емоционалните разстройства и неустойчивостта към стрес при някои хора могат да доведат до сериозни разстройства на храносмилателната система, чревния биобаланс и това изследователите смятат, че е между ключовите фактори за синдрома на раздразнените черва, улцерозния колит и болестта на Крон.
Плавунът доказано подобрява психо-емоционалната стабилност, ензимната активност и заедно с антибактериалните и противовъзпалителните си свойства помага при проблеми в стомашно-чревния тракт, лошо храносмилане, киселини, гадене и повръщане, запек и диария. Едновременно с противовъзпалителния ефект, плавунът оказва стимулиращ ефект и върху ендогенните антиоксидантни процеси, което подобрява състоянието и на имунната система като цяло. Много добър терапевтичен ефект оказва билката при заболявания на храносмилателната система, които изискват продължително лечение, тъй като подобрява състоянията, без да има негативните странични ефекти на лекарствата.
Със своите противовъзпалителни и антиоксидативни свойства билката е полезна за работата на жлъчката и черния дроб. А добрата работа на вътрешните органи неминуемо е зависима от чистотата на организма, за която е отговорен черният дроб.
Плавунът има диуретично действие и така помага да бъдат по-лесно отведени токсините вън от тялото. Противовъзпалителните и антибактериални свойства го правят подходящ при възстановяване здравето на пикочните пътища.
Антибактериалната активност към бактерии, преобладаващо присъстващи в устната кухина и зъбната плака, е основание екстракти от плавун да се препоръчват при възпалени и кървящи венци – гингвинит и пародонтит.
За дихателната система
Плавунът намира приложение и при проблеми на дихателната система, подпомага отхрачването и отварянето на дихателните пътища. Затова и често се включва в билкови комбинации за бронхит, кашлица и хронични белодробни проблеми.
За централната нервна система и мозъчната дейност
Известни са ефектите на плавуна за подобряване на мозъчната дейност и възстановяване на емоционалното равновесие. Хората, които имат проблеми с ниско самочувствие, страх от провал и натрапчиви мисли могат да се повлияят положително от билката. В последните години много проучвания показват подобряване състоянието на болни от Алцхаймер при третиране с екстракти на билката. Препарати, приготвени от плавун, са стандартизирани за лечение на Алцхаймер в Китай, а в САЩ са утвърдени като хранителна добавка за подобряване на мозъчната дейност.
За какво се препоръчва плавунът:
Външно приложение:
Плавунът е познат и като добро средство за успокояване на кожни възпаления, обрив при къмачетата.
Мерки за сигурност и източници
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Екстракти от плавун могат да увеличат действието на някои антихолинергични лекарства като атропин, скополамин, антихистамини и антидепресанти, както и на лекарствата за глаукома и Алцхаймер. Затова е необходимо да се консултирате с лекуващия ви лекар.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.vitality-pro.com