Пачата трева - P. aviculare, известна в народната медицина и като пачина, кокоша трева, гъскина трева, фасулявче, червенка, отдавна се използва като лечебно растение заради високото си съдържание на танини и силициев диоксид. Богатите на нишесте семена се консумират от диви и домашни птици.
Поради високото си съдържание на аминокиселини и минерали се предполага, че може да се използва за фураж.
P. aviculare понякога се консумира от хората като „храна на глада“.
Използва се в земеделието за борба с различни гъбични и бактериални инфекции по растенията. Интересно приложение представлява растението поради солната си толерантност - като такова се използва за обезсоляване на почви. В Канада например го използват за покриване на разделителите на пътни платна, които се замърсяват с луга за размразяване на пътищата.
Пачата трева съдържа забележителни количества Na, K, Ca, Mg, Cu, Zn, и Fe , силициева, олеинова и линоленова киселина, полифеноли на галовата киселина, флавоноиди - кверцетин, танини, следи от етерично масло, въглехидрати, витамин С, гликозида авикуларин, следи от алкалоиди, провитамин А, смоли, восък и др. В корените се намерени оксиметилантрахинони. Семената са силен антиоксидант.
Пача трева има полезно действие
- като противовъзпалително средство поради наличието на силиций, флавоноиди, органични киселини и танини
- за облекчаване на симптоми на настинка
- за лечение на леки възпаления на устата или гърлото
- при афти, вингвинит, за стягане на венците
- като бронходилататор за приложение при бронхиални обструкции, астма, ХОББ
- кръвоизливи - маточни, стомашни и чревни, хемороидални
- здравословни проблеми, засягащи пикочните пътища, за да се увеличи производството на урина с цел промиване на уринарния тракт
- при пясък и камъни в жлъчката и бъбреците
- при рани се използва като лапа или компрес
В хомеопатията Polygonum Aviculare се използва при ревматични и артритни заболявания, остеоартрит, артроза на дисталните стави, ревтамотиден артрит на пръстите на ръцете.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/, https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ , https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.