Към количка

ПАСИФЛОРА - PASSIFLORA INCARNATA - ПЛОД МАРАКУЯ

„Цветето на страстта“  (страстниче)  е открито през 1569 г. от испански изследователи в Перу, които виждат цветята като символ на раните на разпнатия Христос и като знак за одобрението на Христос за техните усилия, което дава произхода на научното име на растението. 

Пасифлора е лиановидно топлолюбиво растение с родина Южна Америка, разпространено е и в Източна Азия, Южна Азия и Нова Гвинея.  При подходящи условия цъфти целогодишно. Познати са над 500 разновидности, всяка с уникално съцветие - като форма и окраска - в бяло, жълто, розово, лилаво, синьо, червено и безброй нюанси на тези багри. 

Лилавата маракуя има по-сладък вкус и е предпочитан сорт за консумация като пресен плод. В Бразилия и повечето други страни, отглеждащи маракуя, тя е предимно култура за домашната градина. Плодът е богат на витамини А и С, фолиева киселина и минерали, всички витамини от група В, включително редкия В3 – ниацин. Здравословните ползи от плодовете и семената са признати още  от ацтеките от древни времена. 

Растението е известно и със съдържанието си на въглехидрати. Има мощни антипиретични, антиоксидантни, седативни, анксиолитични, противовъзпалителни, антиконвулсивни, антихипертензивни и аналгетични свойства.

Различните части на Пасифлора съдържат естери, терпени, алкохоли, алдехиди и кетони, но основен компонент са флавоноидите, които представляват около 2,5% от фитохимикалите, съдържащи се в екстрактите от пасифлора и те включват апигенин (свързан със здравето на простатата), лутеолин (важен за превенцията на заболявания като рак, болестта на Алцхаймер, множествена склероза, ревматоиден артрит, сърдечно-съдови заболявания, диабет), кверцетин (много мощен антиоксидант, предпазващ от слънчевата радиация, образуване на пигментни петна и бръчки)  и кемпферол (антиоксидант, с противовъзпалително и имуностимулиращо действие, подсилва противораковото действие на лутеолина и кверцетина, с доказани ползи при рака на гърдата). Освен това кумарини (имат противотуморно действие като потискат  активността на атипични клетки и имат антиоксидантни свойства) са открити в корена на растението, а ликопенът (важен фактор за зрението, антиоксидант, забавящ процесите на стареене на организма и едно от най-ефективните природни средства за борба с рака) присъства в големи количества в надземните части. 

В последните 20 години има натрупани много клинични и експериментални доказателствени данни за влиянието на пасифлора върху организма:

* антибактериална активност по отношение на Trichomonas vaginalis (причиняващи зловонно вагинално течение с бял, жълт или зелен цвят) и Helicobacter pylori (основна причина за развитието на язва на стомаха и дванадесетопръстника), както и други гъбични и бактериални организми

* екстракт от лилава кора от маракуя е показано намаляване на болката и сковаността при възрастни с остеоартрит на коляното

* антистенокардно (вазорелаксиращо) действие на семената на маракуя, комбинацията с глог въздейства релаксиращо на сърдечно-съдовата система

* антихипертензивна и антикоагулантна активност  за екстракта от кората на маракуя и плода

* въздействие върху централната нервна система - има успокояващо и антидепресантно действие,  добри терапевтични ефекти са получени при комбинацията екстракти от пасифлора с екстракти от жълт кантарион

* употребата в продължение на няколко седмици на екстракт от пасифлора води до намаляване на тревожността и подобряване на паметта, като някои проучвания сочат еквивалентност на екстрактите от пасифлора с тези на бензодиазепините. 

* незаменима е за преодоляване дискомфорта по време на климактериума - нервност и тревожност, главоболие, горещи вълни, безсъние.

* екстракти от надземната част на пасифлора подобряват качеството на съня при редовен прием на чай от P. incarnata - листа, стебла, цветове и семена.  В Южна Америка традиционно на превъзбудените деца се дава сок от маракуя вечер преди сън.

* екстракти от пасифлора повлияват положително циркадния ритъм, което го прави много подходяща хранителна добавка при хора, работещи на смени и пътуващи в различни часови зони

* има медицински доказателства за съобщаваното по-рано действие на маракуята за усилване на потентността и плодовитостта.

* значително се намалява зависимостта от алкохол и тютюнопушене при употребяващите продукти от пасифлора

* някои екстракти на пасифлора показват положително влияние при Паркинсон, при епилепсия и подобряват концентрацията и паметта

* екстрактът от кората на лилава маракуя 150 mg/ден перорално в продължение на 4 седмици значително намалява кашлицата, хриптенето и задуха при пациенти с астма. Противокашличният му ефект  е сравним с този на кодеина.

* в проучване от 2008 година е доказано, че 1 хапче Пасифлора (260 мг), дадено преди стоматологична хирургична интервенция, се равнява на доза мидазолам, без неговите негативни ефекти. Подобно действие се регистрира и при прием на 20 капки екстракт от P. incarnata предишната вечер  и същото количество сутринта преди стоматологично лечение - за намаляване чувството на тревожност и болка.

Съдържащите се пектини в пасифлора намаляват нивата на кръвната захар. Употребата на брашно от кора на маракуя, което е богато на разтворими фибри и пектин, води до намаляване на кръвната захар и нормализиране нивата на гликирания хемоглобин.

Кората пък на жълтата маракуя - като източник на диетични фибри, спомага за предпазване от дивертикуларни заболявания.

Етеричните масла на растението имат много сложна природа и съдържат повече от 160 съединения, включително мастни киселини и са чудесно средство при суха кожа с бръчки. Те имат изразено омекчаващо действие и предпазват епидермиса от обезводняване. Помагат на кожата да се успокои, спасяват от зачервяване и сърбеж, включително след ухапване от насекоми.

Екстрактът и маслото от растението, приложени в шампоани и балсами - особено в съчетание с розмарин, оптимизират микроциркулацията в кръвоносните съдове на скалпа, активират функциите на космените фоликули, успокояват скалпа и стимулират регенерацията на косъма.

Масажът с масло от пасифлора е добро решение за болезнени и уморени мускули, а в съчетание със зехтин неутрализира болката и напрежението в тях.

Пасифлората се използва в хомеопатията за лечение на болка, безсъние, свързано с неврастения или истерия, и нервно изтощение. Използва се и при бронхиални разстройства (особено астма), възпаление, възпалени хемороиди, климактерични оплаквания, нарушения на вниманието при деца, нервност и възбудимост при деца.


ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ ЗА УПОТРЕБАТА НА ПАСИФЛОРА

Употребата на пасифлора е противопоказана при бременност поради стимулиращото й действие върху матката. 
Няма данни за влиянието на пасифлора при кърмене.
Продукти с пасифлора не бива да се употребяват по-дълго от две месеца, след почивка от няколко месеца може да се продължи отново.
Изисква се повишено внимание при употреба на пасифлора в комбинация със седативни  и психотропни лекарствени препарати, както и в комбинация с други билкови добавки със седативно действие - като валериан, жълт кантарион.
Съществува предположение за взаимодействие на пасифлора с антикоагуланти, което може да доведе до по-продължително кървене. Продуктите с пасифлора са противопоказани при склонност към тромбози и при хирургични интервенции.
При предозиране се проявяват странични ефекти като световъртеж, обърканост на мислите, сънливост, гадене и повръщане.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.