Chenopodium botrys е лепкаво, силно ароматно едногодишно растение с мирис, подобен на тамян, и характерни листа - изглеждат като миниатюрни версии на дъбовите листа.
Стъблата обикновено са силно разклонени, изправени, покрити с жлезисти власинки и достигат височина 15-60 см. Зелените цветове са струпани на букетчета. Тези растения растат в култивирани ниви и върху нарушени почвени петна в степи и полупустини, предпочитайки песъчлива почва.
Chenopodium botrys, известен като гъши крак или огниче, е растение, което се използва в традиционната медицина заради лечебните си свойства включително противоглистни, кардиотонични, газогонни, храносмилателни, диуретични и слабителни ефекти.
Може да бъде от полза при:
- лечение на пептична язва,
- диспепсия,
- метеоризъм,
- проблеми с уринирането - бавно, болезнено и затруднено, при което се отделят малки количества урина,
- оток в лигавицата на глътката, по-точно на небцето и мъжеца,
- заболявания на далака,
- офталмопатия като последица от нарушения във функциите на щитовидната жлеза
- обща слабост.
Традиционна употреба по света
Диоскорид говори за C. botrys още в първи век, като го препоръчва да се поставя при дрехите, защото ароматът му гони молците. В Германия още през 19 век са култивирали растението като средство срещу молци и като лечебно растение.
В Аюрведа Chenopodium L. е добре познат и се прилага при лечението на различни заболявания като белодробни, чернодробни оплаквания, кашлица, коремна болка, белодробна обструкция и при нервни заболявания, силно главоболие. Сок от пресните листа на растението използват за изгонване на пиявици при говедата в Индия. А в индийската кухня растението е популярно като подправка за месо, сирене и ечемик.
В иранската билкова медицина C. botrys се използва като отхрачващо, антиконвулсивно и тонизиращо средство. В Пакистан приготвят запарка от цялото растение за лечение на болки в стомаха и черния дроб, главоболие, запек и като диуретик.
В традиционната медицина на Южна Европа се прилага при катари и астма, в Сърбия надземните части са познати като добър диуретик, спазмолитик и добро карминативно и антидиарийно средство.
Етеричното масло от растението има антимикробна активност, която може да бъде полезна при лечение на инфекции.
Биоактивни вещества
Chenopodium botrys е богат на хранителни вещества, включително протеини, незаменими аминокиселини, калций, витамини А и С и каротеноиди. Има високо съдържание на лизин, което е полезно за здравето на мускулите и протеиновия синтез. Растението също е с високо съдържание на витамин С, който е от решаващо значение за имунната функция и здравето на кожата. Високото му съдържание на фибри и нива на желязо го правят полезна хранителна добавка към диетата. Аскаридолът, намиращ се в извлеците от растението, има различни свойства, включително антихелминтно, противогъбично, седативно и болкоуспокояващо. Аскаридолът също показа активност срещу различни туморни клетъчни линии in vitro.
Антиоксидантен потенциал
Антиоксидантният потенциал на Chenopodium botrys, подобно на други видове Chenopodium, е значителен. Антиоксидантите помагат за неутрализиране на свободните радикали в тялото, което може да предотврати оксидативния стрес и да намали риска от хронични заболявания. Високото съдържание на витамин С в растението допринася за неговите антиоксидантни свойства.
Кулинарни приложения
Chenopodium botrys се използва не само заради лечебните си свойства, но и като източник на храна. Нежните филизи могат да се консумират сурови в салати или приготвени като зеленчук.
Листата и семената са годни за консумация и могат да се използват в различни ястия.
Мерки за сигурност и източници
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.vitality-pro.com , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.