ЧЕРЕН КОХОШ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ХОРМОНАЛНИЯ БАЛАНС
Черният кохош (Actaea racemosa) е една от най-добре проучените добавки за менопауза. Произвежда се от корена на едноименното растение, разпространено в Северна Америка. Богато е на фитостерин - намаляващ холестеролните плаки, изофлавонът, наречен формононетин, който е с естрогенен ефект, кофеинови и салицилови киселини, захари, танини, мастни киселини, фитохормони, органични киселини, фитоестрогени и прогестерон подобни вещества, цимицифугин и тритерпеновия гликозид актеин - с изразено хипотензивно действие.
Черният кохош подпомага намаляването на хормоналния дисбаланс и ендокринните дисфункции, както и съпровождащите ги неприятните главоболия, болки във врата, гърба и матката, нервността и тревожността, безсънието в периода на менопаузата.
ЛЕНЕНО СЕМЕ- ЗА ОБЛЕКЧАВАНЕ НА ГОРЕЩИТЕ ВЪЛНИ И НОЩНОТО ИЗПОТЯВАНЕ
Лененото семе и лененото масло могат да помогнат на някои жени с леки симптоми на менопаузата. Това е добър източник на лигнани, които са склонни да балансират женските хормони.
КАЛЦИЙ ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ОСТЕОПОРОЗАТА
Загубата на костна маса може да се превърне в сериозен проблем, след като нивата на хормоните спаднат след менопаузата. От решаващо значение е да получавате достатъчно калций. Жените под 51 години се нуждаят от 1000 милиграма калций на ден. Жените на 51 и повече години се нуждаят от 1200 милиграма на ден.
Билката черен оман помага за увеличаване на костната плътност и е много полезна за предотвратяване на счупвания поради изтъняване на костите.
Съвет: Най-добре е да си набавяте калция от храната. Ако имате нужда от добавки, за да запълните празнината, приемайте по-малки дози с храната през деня (не повече от 500 mg наведнъж). Ще го усвоите по-добре.
ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА
Много жени използват червена детелина с надеждата, че нейните естествени растителни естрогени ще облекчат симптомите на менопаузата. Червената детелина съдържа изофлавони, които са вид фитоестроген - растително съединение, което наподобява ефекта на естрогена в тялото. Това забавя процеса на намаляване на костната плътност и развитието на остеопороза. Едновременно с това билката помага за намаляване нивата на тревожност, депресия и вагинална сухота.
НЕЗАМЕНИМИЯТ ВИТАМИН D
Витамин D е също толкова важен, колкото и калцият за здравето на костите. Без витамин D тялото ви не може да абсорбира калций.
Повечето възрастни се нуждаят от 600 IU дневно. Тези на 71 и повече години се нуждаят от 800 IU на ден. Витамин D се съдържа в много храни и добавки като основен източник за неговото производство в организма е слънцето.
Витамин D има отношение не само към здравето на костите, но и към менталното здраве - липсата му води към депресивни състояния, на които жените в менопауза са особено податливи.
Проблемът с нивата на витамин D е в това, че какъвто и запас да сме натрупали през лятото, той много бързо се изчерпва. Освен това ползването на защитни кремове намалява производството на този така ценен витамин.
Затова още в началото на есента е добре да започне приемът на органичен витамин D.
ДИВ ЯМ - АЛТЕРНАТИВА НА ХОРМОНАЛНАТА ТЕРАПИЯ
Има исторически сведения, че грудковите корени на дивия ям се ползват още от XVIII в. за лечение на менструални болки. Таблетки и кремове, направени от определени видове див ям, са популярни алтернативи на хормоналната терапия при менопауза. Някои от естествените съединения в тези грудки са подобни на естроген и прогестерон, чиито нива намаляват в периода на менопауза и са причина за целия дискомфорт.
ЖЕНШЕН ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА НАСТРОЕНИЕТО
Няколко проучвания са открили доказателства, че различните видове женшен могат да помогнат за подобряване на качеството на живот по време на менопаузата. Доказано е, че женшенът повишава настроението и подобрява съня.
ЖЪЛТИЯТ КАНТАРИОН КАТО АНТИДЕПРЕСАНТ
Жълтият кантарион е добре известно средство за лечение на лека депресия. Но може да има и специална полза за жените по време на менопаузата. Има някои доказателства - особено когато се комбинира с черен кохош - че жълтият кантарион може да подобри настроението и да изглади промените в настроението, свързани с менопаузата.
DHEA - ХОРМОНЪТ НА МЛАДОСТТА
DHEA е важен невроактивен стероид, който модулира нервната система, участва в метаболизма на минерали и мазнини. Намалените нива на DHEA ни сигнализират с повишена уморяемост, намаляване на мускулния тонус, загуба на тъвкавост, напълняване, че вече не сме първа младост.
Естествените нива на хормона DHEA спадат в телата ни още след 30-годишна възраст. Някои проучвания са установили, че добавките DHEA облекчават симптомите на менопаузата като ниско либидо и горещи вълни, съдействат за по-продължително запазване на костната плътност.
ДОНГ КУАЙ - ИМПЕРИАТРИЦАТА НА БИЛКИТЕ
Донк куай е от семейство растения като магданоза, целината и морковите. Използва се в китайската медицина като средство за запазване на женското здраве от хиляди години. Коренът повлиява естрогена и други хормони в организма на жената. Билката се комбинира много успешно с черен кохош, червена детелина, женшен, див ям и увеличава положителния ефект върху горещите вълни, нощното изпотяване, намаленото сексуално желание и нестабилността на настроението.
СОЯ - ЧУДЕСНАТА ХРАНА
Жените в менопауза в азиатските страни почти не страдат от климактеричен дискомфорт. Но пък в техните култури соята е на особена почит. Соевите храни (като соеви ядки и тофу) са богати на фитоестрогени, които запазват младостта на жените и влияят на еластичността на кожата. Тъй като не всеки по нашите ширини харесва тофу, най-лесният начин да въведем соя в ежедневното си меню е като заменим кравето мляко със соево.
Винаги пристъпвайте внимателно към нови добавки и се съветвайте с личния си лекар за възможни взаимодействия. с някои лекарства, които приемате. Те биха могли да засилят или отменят ефекта на лекарството или взаимодействието може да причини други проблеми. Някои билки могат да предизвикат алергични реакции.
Информацията е подготвена по материали от https://www.verywellhealth.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/