В края на лятото, когато пчеларите са изцедили пресен мед, е моментът да си подготвим еликсир за имунната система - мед, пчелен прашец, пчелно млечице и прополис. Всичко събрано в една лъжица на ден дава сила, увеличава апетита на децата, облекчава пристъпите на кашлица, действа антибактериално и противовирусно.
Към този силен природен антибиотик прибавете и чаша имуностимулиращ чай и посрещайте всеки ден с бодро настроение, без риск от вирусни инфекции.
Капка прополис - на водна или спиртна основа, разтворен в топла водичка е чудесно средство за дезинфекция на гърлото и на носа - входът на всички вируси.
Много добър противовъзпалителен ефект има гаргарата със запарка от настърган джинджифил или джинджифил на прах, към който след прецеждане се добавят лимон, мед и прополис.
А знаете ли, че с мед можете да подобрите нивата на холестерола си?
Проучване е установило, че участниците, които са приемали 250 милилитра вода със 75 грама натурален мед в продължение на 15 дни, са понижили общия и „лошия“ холестерол на липопротеините с ниска плътност (LDL), като същевременно са повишили „добрия“ холестерол с висока плътност (HDL).
Медът е най-бързият начин да повишите кръвната си захар - това диабетиците си го знаят. Често се чувстваме на ръба на силите, треперим без причина, губим способността да се фиксираме върху задачите си - често това е поради рязко спадане на нивата на кръвна захар. И това се случва най вече, когато имаме да вършим усилена умствена работа - защото мозъка "изяжда" захарта. Това е честа причина за умора при учениците. Лъжица мед спасява положението и отново сме "на фокус". При това без негативните последици от изяждането на един шоколад или друга "джънк" храна.
Чаша топъл успокоителен чай, подсладен с мед, помага за релаксирането на нервната система и борбата с безсънието.
Медът е и прекрасна грижа за кожата, защото е хигроскопичен и антибактериален.
Лек сутрешен масаж с мед и лимон освежава кожата на ръцете, връща мекотата и блясъка на лицето.
При проблемна кожа с акне може да се добавят няколко капки прополис на водна основа и две-три капки масло от чаено дърво.
Още една чудничка добавка за акнеичната кожа е индийското орехче - смес от смляно индийско орехче и захаросан мед се нанася върху пъпките, действа 20 мин и се изплаква с топла вода.
Медът е и чудесен ексфолиант за тяло - особено с добавка на хлебна сода. За целта е по-добре да се ползва захаросан мед. Получава се приятен скраб за тяло, към който може да се добави зехтин или друго базово масло - бадемово, макадамия, конопено с капки любимо етерично масло. Опитайте и ще усетите удоволствието от блестящо чиста "скърцаща" и едновременно с това хидратирана и мека кожа. Особено добър ефект има върху зони с по-груба кожа - лакти, колене.
Медът помага и за справяне с пърхота и сухата коса.
Изплакване на косата с медена вода, която след 30-ина минути изплакваме с чиста вода, освежава и придава блясък на сухата коса, подхранва космения фоликул.
Медът освен хидратиращи има и противогъбични свойства. Разредете меда с малко топла вода и масажирайте скалпа си за 2 до 3 минути. Тази процедура намалява лющенето и сърбежа на скалпа при пърхот.
Прополисът, който има антиоксидантно и антимикробно действие, е чист органичен продукт, събиран от пчелите от цветовете, стеблата и листата на растенията и се използва от тях за стерилизацията на кошера, осигурява топлоизолация и водонепропускливост със смолистата си консистенция. Пчелите "дъвчат" прополисовия прашец и добавят към него своите храносмилателни ензими. Смесвайки го с восъка, го използват за затваряне на празнини в кошера, преди яйцата да бъдат снесени в клетките.
Основните съставки на прополиса са: дървесни и растителни смоли (50%), восък и мастни киселини (25-35%), етерични масла (10%), прашец (5%), основни минерали и други органични компоненти (5%) - витамини С, Е, В1 и В2., калций, цинк, калий, мед, натрий, желязо и минерали.
Високата концентрация на полифеноли (рутин, кверцетин и галангин), фенолни киселини, кумарини, аминокиселини и стероиди правят прополиса изключително полезен за хората.
Прополисът има тъмен цвят и е разтворим в алкохол и по-трудно във вода.
Ползите за здравето от прополиса са известни от древни времена.
Египтяните вярвали, че съдържа „тайната на здравето и вечния живот“, използвайки прополис в сместа за мумифициране, точно както пчелите го използват за стерилизиране на мъртви насекоми, за да запазят здравословните условия на кошера.
Римляните и гърците са използвали прополис за лечение на рани, язви и натъртвания. Известно е, че римските легионери го носели в снаряжението си за лечение на рани от битките.
Прополисът е бил използван от инките като антипиретик и ранните китайски цивилизации за лечение на зъбобол и борба с инфекциите.
Прополисът е отличен стимулатор на имунната система, предотвратява и лекува обикновена настинка, грип и възпалено гърло благодарение на антибиотичното си и противовъзпалително действие.
Прополисът лекува инфекции с Candida Albicans. Благодарение на силната си противогъбична активност, той помага при лечението на кандидоза в устата, чревния тракт и вагината.
Прополисът се бори с херпес симплекс. Прополисът има невероятни антивирусни свойства, които помагат в борбата с оралния херпес. Според някои изследвания прополисът може да спре вируса на херпес симплекс и бързо да излекува раните.
Прополисът има силно антибактериално действие. Когато се дъвчат малки парченца прополис, той дезинфекцира устната кухина, предпазва от развитието на афти, гингвинит, лош дъх, при преглъщането на слюнката се дезинфекцира и гърлото.
Инхалациите с прополис позволяват директното му вдишване в белите дробове, използвайки здравословните свойства на летливата фракция на прополиса.
Прополисът защитава клетъчната структура и предотвратява деформации, предпазва от рак на гърдата, панкреаса и дебелото черво. В същото време е от голяма полза да се консумира по време на фазата на лечение.
Прополисът е ефективен при клетъчна регенерация поради своите антиоксидантни свойства.
Защитава здравето на кожата, като предотвратява образуването на бръчки, акне, пъпки и черни точки. Допринася за по-бързото заздравяване на изгаряния.
Прополисът укрепва структурата на косъма и помага за справяне с косопада.
Капки прополис, поставени в дифузера, помагат в борбата с вредните ефекти от замърсяването и стерилизират непосредствената ви околна среда. Научните изследвания показват намаляване на микробите със 71,3% само след 3 дни употреба.
Пчелният прашец, известен още като пчелен хляб и амброзия, е топче или пелета от цветен прашец, събран на полето, пакетиран от медоносни пчели работнички и използван като основен източник на храна за кошера. Състои се от повече от 200 активни компонента - аминокиселини, триглицериди, фосфолипиди, витамини A, B1, B2, B6, C, D, E, макронутриенти и микроелементи, флавоноиди, прости захари, калций, фосфор, магнезий, калий, натрий, желязо, мед, силиций, селен, цинк и есенциални мастни киселини и малък процент други компоненти, като ензими, пчелен восък, мед и нектар.
Пчелният прашец изглежда като малки жълтеникаво-оранжеви до тъмнокафяви или черни гранули. Прашецът има сладък, флорален вкус, който варира в зависимост от растенията, от които пчелите са го събрали.
Пчелният прашец е естествен терапевтичен продукт, който има противовъзпалителни, антимикробни и антивирусни свойства.
Антиоксидант
Пчелният прашец съдържа антиоксиданти и може да намали увреждането на клетките от свободните радикали или оксидативния стрес. Може също така да предпази клетките от увреждане, дължащо се на ултравиолетовите лъчи.
Нивата на антиоксиданти в пчелния прашец обаче могат да варират в широки граници в зависимост от видовете растения и условията на отглеждане в района, където пчелите са събрали прашеца.
Антимикробно и противовъзпалително действие
Проучване доказва, че високите нива на флавоноидите кверцетин и кемпферол в пчелния прашец може да са отговорни за неговата антимикробна активност и противовъзпалителна активност.
Регулиране на имунната система
Изследователска статия от 2010 г. показва, че съединенията в пчелния прашец могат да помогнат за регулиране на имунната система чрез подобряване на индивидуалния имунен отговор в клетките или стимулиране на имунните клетки, когато е необходимо. Съединенията в пчелния прашец, като флавоноиди, летливи масла и стероиди, могат да намалят въздействието на алергиите върху имунната система.
За заздравяването на рани
Пчелният прашец може да помогне при някои форми на лечение на рани, като например изгаряния. Мехлем, съдържащ екстракт от пчелен прашец, убива микробите върху пресни рани от изгаряне и насърчава затварянето им, ускорявайки заздравяването им и предотвратявайки вторични инфекциозни проблеми.
Предпазва от сърдечни заболявания
Пчелният прашец може да намали риска от сърдечни заболявания. Изследванията показват, че екстрактите от полени намаляват нивата на липидите и холестерола в кръвта и могат да помогнат за предпазване от сърдечни заболявания и инсулт. При модели на сърдечни заболявания, пчелният прашец намалява атеросклерозните плаки и помага да се предпазят от образуване на съсиреци.
Борба срещу раковите клетки
Проучване от 2014 г. установява, че пчелни продукти - мед, пчелно млечице и прополис, могат да помогнат в борбата с туморните клетки при различни видове рак. Изследванията продължават.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.