Маточината е добре позната в народната ни медицина основно като билка за успокояване на нерви и стомах. Тя е многогодишно тревисто растение, което може да се открие в сенките край естествени водни източници. Има характерен аромат на лимон, откъдето и името Lemon balm на английски. У нас маточината е известна още като маточник, лимонче, пчелник. Билката се бере преди да е цъфнала, защото след цъфтежа губи аромата и лечебните си свойства.
Маточината съдържа киселини, танини, терпени - цитрал (гераниал и нерал) - с противораково действие, цитронелал и линалоол - с бактерицидни и антиоксидантни свойства, бета-кариофилен - терпен, подобен на канабидиола, с успокоително действие върху нервната система - може би именно поради това древните гърци слагали стрък маточина във виното и наблюдавали повишаване на настроението на пиещите.
Есенциалните масла, откриващи се в листата, съдържат вещества, наречени „терпени“, за които се знае, че имат силни антивирусни и релаксиращи свойства. Танините, които също се съдържат в билката, имат изявени антибактериални и противовирусни свойства, а активното вещество евгенол успокоява мускулните спазми и има болкоуспокояващо действие. На това вещество също се дължи и ефектът на билката при сърцебиене и ускорен пулс.
Основна съставка на маточината е розмариновата киселина. Тя действа директно върху стимулацията на GABA рецепторите в мозъка и засилва производството на серотонина. Ниските нива на GABA са свързани с тревожност, безпокойство, а ниските нива на серотонин са причина за депресивни състояния. Приемът на екстракт от маточина подобрява когнитивните функции на мозъка, засилва бдителността, производителността, мисловната дейност и концентрацията.
Като успокоител на нервната система, маточината повлиява добре състояния, провокирани именно от нестабилността й като: главоболия, зрителни смущения, шум в ушите, повишено кръвно налягане, безсъние, прекомерна възбудимост, тревожност, анорексия, сърцебиене и болки в сърдечната област, климактеричен дискомфорт. При нервно напрежение се стяга мускулатурата най вече на шийните прешлени, което е причина за глабоволие и замаяност, а маточината релаксира мускулите, разширява леко кръвоносните съдове и по този начин облекчава болковите състояния.
Намаляването на симптоми, като безсъние, тревожност, безпокойство при прием на маточина, се потвърждава и от няколко проучвания. Направени изследвания с две групи хора - на едната група е даван екстракт от маточина, а на другата - плацебо. Оказва се, че в групата с маточина се наблюдава значително повишение на спокойствието, доброто настроение, концентрацията и вниманието. Изключително добър ефект е наблюдаван при проучвания на безсънието - употребата на комбинация от екстракти на маточина и валериана намалява значително времето за заспиване и подобрява качеството на съня.
Предварителни медицински проучвания сочат, че цитралът в екстракта от маточина има противораково действие, но и потиска синтеза на ензима холинестераза. Това намалява образуването на плаки в мозъка, свързано с прогресирането на болестта на Алцхаймер. Има научни данни, че четиримесечен курс с екстракт от маточина е ефективен за подобряване на паметта и деменцията при хора с лека до умерено тежка болест на Алцхаймер.
Медицински проучвания равняват действието на екстракти от маточина с въздействието на много фармацевтични препарати за лечение на: нервни разстройства, Алцхаймер, стомашно-чревни болести - язва, диспепсия (Иберогаз), повишена киселинност на стомаха (ранитидин), херпес симплекс (Ацикловир).
Бактерицидните свойства на част от терпените в състава на маточината доказано повлияват положително язви на стомаха и дванадесетопръстника, колики, гадене, диспепсия, синдром на раздразненото дебело черво, намалява стомашната киселинност и рефлукса. Билката има цялостно благотворно влияние върху храносмилателния тракт като стимулира отделянето на жлъчен сок, подобрява апетита и храносмилането, потиска гаденето и повръщането. Спазмолитичният ефект на екстрактите от маточина имат бързо, макар и недълготрайно действие (около 1 до 3 часа), при болкови състояния.
Особено силно действие е регистрирано срещу бактериите Listeria monocytogenes and Staphylococcus aureus.
Антисептичното действие на чай или екстракт от маточина е добро средство за овладяване на възпаления в устната кухина и премахване на лошия дъх вследствие на тях, възпаления на гърлото.
Маслото от маточина също намира голямо приложение в лечението на всякакви видове бактериални и гъбични инфекции именно поради антисептичните си свойства. Масажи с него облекчават артритни и ревматични болки.
Приемът на чай от маточина има лек диуретичен ефект и може да помогне при задържане на течности в организма и по този начин да намали целулита, торбичките под очите, общата подпухналост.
Маточината има мощни антивирусни свойства, които могат да помогнат при лечението на някои вирусни инфекции - аденовируси, хепатит В, херпес (HSV-1). С най-голям успех (равносилен на Ацикловир) билката помага при херпес симплекс и някои случаи на генитален херпес. В проучване от 2014 г., публикувано в Phytotherapy Reseach, се докладва, че екстрактът от маточина е в състояние да предотврати 80 до 96 процента от HSV-1 щамовете, отговорни за заразяването на човек с херпес.
Ново изследване на сръбски учени е установило, че при висока концентрация на биологично активни вещества в екстракт от маточина се проявява антиоксидантно действие, което може да повлияе положително липидната пероксидация и оттам да намали усложненията при захарен диабет.
Етеричното масло от маточина помага при лечение на гъбични и бактериални инфекции по кожата, с успех се прилага при ухапвания от насекоми, при болки в ставите и сухожилията.
Маточината влиза във взаимодействие с много други терапевтични билки за постигане на по-добър ефект при лечението на рак на щитовидната жлеза, храносмилателни разстройства, жлъчна дискинезия, менструални проблеми, разстройства на нервната система.
Билката може да се приема във вид на храна, запарка, външно приложение. Най-силен ефект се наблюдава, когато се приема във вид на екстракт. Тогава активните вещества са най-концентрирани и действието е по-бързо.
Домашни лекове с маточина:
- масло за справяне с херпес симплекс: Залейте 4 супени лъжици листа от маточина с масло от жожоба, добавете 3 супени лъжици пчелен восък. Загрейте съставките до стапянето на восъка, прибавете 1 супена лъжица органичен мед и разбивайте сместа, докато се стане максимално еднородна. Така приготвеният балсам сипете в ниско бурканче и съхранявайте на тъмно и хладно. При първите симптоми на херпес - намажете зоната. Този домашен лек намалява продължителността и облекчава неприятните усещания при херпес.
- наситено масло от маточина за масаж при мускулни болки и главоболие може да получите като залеете листа от маточина - пресни или сухи, с базово масло - жожоба, бадемово или органичен зехтин. В бурканчето листата трябва да са много уплътнени. Оставете така приготвената смес затворена на светло за месец. След това може да прецедите и да ползвате маслото по предназначение
- сироп от маточина за успокояване и при безсъние - в 300 г вода добавете 1/3 чаена чаша листа от маточина. Оставете да ври, докато остане наполовина. Охладете, прецедете и добавете 4 супени лъжици мед. Така получената смес съхранявайте в хладилник и ползвайте при необходимост по 1 супена лъжица. Сместа е подходяща и за деца, особено с хиперактивност.
- репелент - напълнете бурканче от 250 мл с листа от маточина, котешка трева, мента и хамамелис в равни количества. Натъпчете добре, залейте с чист спирт и оставете на тъмно и хладно място за седмица. Прецедете, добавете няколко капки етерично масло от цитронела, босилек и мента. От тази смес добавяйте в спрей-флакон с вода за предпазване от ухапвания. Напоени тампони с тази смес, поставени при вълнени дрехи, ги предпазват от молци.
Кулинарна употреба на маточината
Листата от маточината са били използвани още от древните гърци и римляните заради приятния освежителен мирис, напомнящ този на лимонова кора.
Днес маточината се влага при приготвяне на болета и ликьори.
Не е добре да смесвате маточината със силни подправки като мента, индийско орехче, джинджифил.
Със сушена маточина доста добре се подчертава вкуса на рибата.
ПРЕДУПРЕЖДУНИЯ ПРИ УПОТРЕБАТА НА МАТОЧИНА
Маточината е противопоказна за бременни жени и кърмачки.
Ако приемате успокоителни лекарства или тиреоидни средства за регулиране дейността на щитовидната жлеза, е добре да се консултирате с лекар преди да започнете употреба на маточина.
Лекарско мнение и позволение ви е нужно и ако имате остри възпаления на стомаха и червата, остра кашлица, чернодробни заболявания или епилепсия.
Може да сведете до минимум страничните ефекти, като например стомашно разстройство, като поглъщате маточина заедно с храната. Можете също да намалите риска от странични ефекти, като консумирате по-малко от 2 грама маточина на ден.
Маточината трябва да се използва само за кратък период от време.
Общо правило е да се отделя една седмица след всеки три седмици употреба.
Не трябва да приемате маточина за повече от четири месеца наведнъж без почивка.
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.