Лофант е силно ароматна билка от семейството на ментата - Lamiaceae, и в зависимост от разновидността може да има аромат на анасон или лавандула. Разпространена е в Северна Амелика и северните части на Русия и Китай. Билката може да бъде срещната и с наименовията гигантски хисоп, анасонов хисоп, гигантски син хисоп, лавандулов хисоп.
Силно детоксикиращият ефект на чая от лофант му позволява да подпомага всички процеси в човешкия организъм.
Лофантът е популярна билка в китайската медицина, където се прилага при топлинен удар, главоболие, треска и стенокардия.
Листата се използват и като лапи за рани. Тъй като запазва свеж вид и аромат дори в изсушено състояние, често се използва при аранжиране на сухи цветя. Етеричните масла, извлечени от лофант, имат широко приложение в парфюмерията и аромотерапията. Пчелите обичат цветовете на растението, от което извличат нектар.
Биоактивни вещества в лофанта
Танини - позволяват създаването на защитен слой върху епитела, с което възпрепятстват химическите, механичните и бактериалните дразнения на повредените кожни участъци. Това прави растението добро за кръвоспиране от отворени рани, ускорява заздравяването при изгаряния, наранявания и различни дерматологични проблеми.
Олеанова и урсолова киселина - повишават еластичността на кръвоносните съдове и действат противовъзпалително, подобряват периферното кръвоснабдяване, с което стимулират кожната регенерация и растежа на косата. Стимулират извеждането на солите от организма и естествения синтез на колаген.
Диосмин - това е съединение от групата на флавоноидите, проявяващо антиварикозно действие. Помага за нормализиране на артериалния, венозния и лимфния поток, добра профилактика е за флебити, тромбофлебити, разширени вени.
Гликозидите в растението обуславят неговия лек слабителен и пикочогонен ефект, а също и му придават антимикробна активност.
Витамин С - което помага освен като мощен антиоксидант, но и е важно за кръвотворенето, усвояването на желязото, работата на нервната и имунната системи, за поддържането на нормалното състояние на вени и капиляри и като хепатопротектор.
Горчиви вещества - те стимулират работата на стомашно-чревния тракт, жлъчката, повишават апетита и подпомагат възстановителните процеси в организма.
Фармакологични изследвания потвърждават антивирусното, антимикробно, антиоксидантно значение, ползите му за сърдечно-съдовата система и като противовъзпалителен агент.
В традиционната фитомедицина лофантът е с доказани ползи в областта на:
- гастроентерологията като средство против диария, повръщане, диспепсия и други стомашни проблеми.
- отделителната система - при цистит, уретрит, простатит, пиелонефрит, еректилна дисфункция
- жлезите с вътрешна секреция - при безплодие на хормонална основа при мъжа и жената,
- сърдечно-съдовата система - при хипертония, като профилактика на диабетните усложнения, варикозни вени, флебити и тромбофлебити, крехкост на капилярите, подобрява еластичността на кръвоносните съдове
- лимфната система
- дихателната система - бронхити, пневмонии, астма, туберкулоза, ларингити и трахеити
- дерматологията - при екзема, псориазис, себория, алопеция, рани и изгаряния
Има добър ефект при сутрешен махмурлук, главоболие.
При хипертониците понижава кръвното налягане, но не така се отразява на хората с нормално кръвно - т.е. няма риск от прекомерно понижаване на кръвното налягане.
Чаят от лофант се ползва успешно при проблеми с дробовете - кашлици, бронхит, усещане за тежест в гръдния кош и др.
Влияе добре върху защитните и почистващи функции на черния дроб, с което позволява намаляване на холестеролните отлагания. С тези си свойства билката оказва предпазващ ефект за развитието на атеросклероза.
Противовъзпалителните компоненти на лофанта помагат при преодоляване на треска, вирусни и бактериални инфекции.
Лофантът подобрява работата на централната нервна система, активизира мисловните процеси и повишава концентрацията и паметта. Проявява меко седативно действие, без да предизвиква сънливост, но с натрупване на биоктивните вещества при продължителна употреба, намалява времето за заспиване и подобрява качеството на съня.
Като доказан антиоксидант, лофантът забавя процесите на стареене на клетките, повлиява върху работата на жлезите с вътрешна секреция като с това нормализира хормоналния фон.
Етеричното масло, добито от лофант, има антимикотичен ефект.
Външното приложение на екстрактите от лофант има противовъзпалително, регенериращо и противоотточно действие.
Противопоказания
Противопоказанията за прием на чай от лофант включват детската възраст, бременност и кърмене, както и епилепсия - при превишаване на дневната доза е възможно да се появят спазми на гладката и напречната мускулатура.