Лазаркинята е от семейство Rubiaceae и съдържа 194 вида, има широк ареал на разпространение от Европа, Северна Африка, умерената и субтропична Азия до Австралия.
Тази билка е разпространена по сенчести и влажни места сред букови гори, цъфти в началото на лятото - май-юни и има нежен аромат на прясно окосено сено, който се засилва при изсушаване и често се ползва в потпури за предпазване от молци. Използва се и за овкусяване на вино (във Франция и Германия), пунш със сладък сок, сироп за бира (Berliner Weisse), ракия, желе, конфитюр, в приготвянето на типична грузинска безалкохолна напитка, сладолед и билков чай. Екстракт от лазаркиня се използва в парфюмерията.
Биохимичен състав
Растението съдържа асперулозид (0,05%), монотропеин, танини, иридоиди, антрахинони, флавоноиди, кумарини, следи от никотинова киселина, нелетливо масло и горчива база. Коренът съдържа червено багрило от типа ализарин.
Асперулозидът в билката се превръща в простагландин и има стимулиращо матката действие, на него се дължи и употребата му в хомеопатията за лечение на маточни възпаления.
Популярно е приложението на лазаркинята при:
- Бъбречни и пикочни възпаления - камъни в бъбреците, цистит, затруднено уриниране и др.
- Катари на дихателните пътища, ХОББ,
- Възпаления на черния дроб, хепатит, жълтеница, цироза
- Хистерия, епилептични припадъци
- Безсъние при деца и възрастни
- Хипертония и сърдечна невроза, аритмия
- Жлъчни дискинезии
- Менструални болки и маточни възпаления
- Разширени вени, тромбози, хемороиди
- Кожни проблеми - акне, циреи, хематоми - външно като лапи и компреси
Лазаркинята има вековно приложение като средство за пречистване на кръвта и стимулиране работата на жлъчката, черния дроб и далака, кръвообращението и сърдечно-съдовата система, както и за успокояване на нервната система и справяне с безсънието. Има спазмолитично, диуретично и потогонно действие. Етеричното масло на лазаркинята помага за облекчаване на кашлици като разширява бронхите и увеличава притока на въздух.
Запарка от лазаркиня се използва при лечение на безсъние и нервно напрежение, разширени вени, жлъчна обструкция, хепатит и жълтеница. В съвременната фитомедицина се прилага и като слабително, противовъзпалително и болкоуспокояващо при артритни и менструални болки.
Бързо успокоява възпаления на пикочните пътища, помага при цистит, камъни в бъбреците, колики.
Лазаркинята има потвърдени във времето антибактериални и противовъзпалителни свойства. В хомеопатията се прилага и при чернодробни увреждания.
Екстракти и чайове от билката се ползват като отхрачващо средство.
Листата на лазаркинята се използват за приготвяне на лапи за намаляване на отоци и по-бързо зарастване на рани, както и при разширени вени и хемороиди поради антикоагулантните си свойства. Външното приложение на лазаркинята включва и състояния с обриви, циреи, акне, конюнктивит.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.