Към количка

КОТЕШКИ НОКЪТ - UNCARIA TOMENTOSA, CAT'S CLAW

Uncaria tomentosa – котешки нокът, е бодлива лиана и принадлежи към семейство Rubiaceae. Среща се главно в джунглите на Централна и Южна Америка. Коренното население на тропическите гори на Амазонка е използвало неговия корен/кора през вековете за лечение на инфекции на пикочните пътища, стомашни язви, артрит, различни видове възпаления в тялото.

В съвременната фитомедицина  е доказано, че екстрактите на котешки нокът имат силен ефект чрез понижаване на инфектираните клетки и активността на цитокините, повишават броя на белите кръвни телца, проявяват противотуморни свойства. Днес котешкият нокът се популяризира като хранителна добавка за различни здравословни състояния, включително вирусни инфекции (като херпес, човешки папиломен вирус и ХИВ), болест на Алцхаймер, рак, артрит, дивертикулит, пептична язва, колит, гастрит, хемороиди , паразити и синдром на пропускливи черва.

Много активни съединения са изолирани от U. Tomentosa – котешки нокът, включително антиоксиданти като танин, катехини, процианидини, стероли, тритерпени, флавоноиди, карбоксил алкилови естери и индол и оксиндол алкалоиди. По-специално алкалоидите, основните активни компоненти на вида Uncaria, са широко изследвани за потенциалната им употреба като противоракови агенти.

Котешки нокът като имуностимулатор

Проучване  установи, че консумацията на 700 mg екстракт от котешки нокът в продължение на 2 месеца увеличава броя на белите кръвни клетки, които участват в борбата с инфекциите. Този факт дава основание за препоръчването на котешкия нокът като билка, стимулираща имунната система за борба с вирусни инфекции и сезонни грипове. Тази стимулация обаче трябва да се има предвид при хора с автоимунни заболявания като лупус или ревматоиден артрит, при които е възможно да настъпи обостряне на състоянията им при продължителна употреба на големи количества от билката.

Въпреки това, например, проучване при 40 души с ревматоиден артрит установи, че 60 mg екстракт от котешки нокът на ден заедно с редовното лечение води до 29% намаление на броя на болезнените стави в сравнение с контролна група.

Котешки нокът може да облекчи симптомите на остеоартрит и остеопороза

Остеоартритът е все по-често срещано заболяване на ставите, което причинява болка и скованост, подуване на коленете.

В едно проучване при 45 души с остеоартрит на коляното, приемането на 100 mg екстракт от котешки нокът в продължение на 4 седмици е довело до намаляване на болката по време на физическа активност като не са докладвани странични ефекти. Въпреки това няма отбелязана промяна на болката в покой, както и подуването на коляното.

В осемседмично проучване добавка от котешки нокът и корен от мака - перуанско лечебно растение – е отчетено намаляване на болката и сковаността при хора с остеоартрит като участниците са се нуждаели по-рядко от болкоуспокояващи.

Друго проучване тества ежедневна минерална добавка заедно със 100 mg екстракт от котешки нокът при хора с остеопороза. След 1-2 седмици болката в ставите и функцията показват подобрение в сравнение с контролната група, която не приема комбинацията. За съжаление учените отчитат че ефектът след 8-седмичен период не се е запазил.

Тези ефекти изследователите отдават на силния противовъзпалителен ефект на котешкия нокът, който за съжаление не се запазва, когато приемът на билката спре за повече от 2 месеца.

За храносмилателната система

Котешкият нокът е познат като подобрител на храносмилателната система от древността, където се е ползвал основно при диария, запек, чревни възпаления, малария.  Днес са потвърдени ефикасните приложения на екстракти от котешки нокът при различни разстройства на храносмилателната сисстема – гастрит, язва, дивертикулит, диария, пропускливи черва.

Европейската медицинска агенция ema.europa.eu препоръчва употребата на котешки нокът в следните случаи:

  • За лечение на разстройства на опорно-двигателния апарат – възпаления на ставите, ревматизъм, артрит – самостоятелно или като допълващо стандартното лечение средство
  • За укрепване на имунитета и подобряване защитната сила на тялото – при остри и повтарящи се инфекциозни заболявания
  • При остро и хронично възпаление на кожата. За порязвания, натъртвания – за насърчаване на епителизацията
  • За облекчаване на възпалението при случаи на изгаряне – първа степен, слънчева  еритема, ухапване от насекоми.

Други ефекти

  • Намаляване на страничните ефекти от химиотерапията
  • Лечение на вирусни инфекции
  • Понижаване на кръвното налягане
    Подобряване на когнитивната функция

Дозировка

Типичната дозировка варира от 250-1000 mg на ден екстракт от изсушена кора на корен. Оптималното дозиране обаче не е добре установено. Клиничните данни показват липса на странични ефекти при употреба до 12 месеца (EMA)

Противопоказания и странични ефекти

Котешкият нокът изглежда безопасен, когато се използва през устата за кратки периоди от време. Въпреки това, той може да причини главоболие, световъртеж и повръщане при някои хора.

Котешкият нокът може да направи имунната система по-активна, което може да увеличи симптомите на автоимунни заболявания. Ако имате автоимунно заболяване, консултирайте се с вашия лекар, преди да използвате котешки нокът.

Малко се знае дали е безопасно да се използва котешки нокът по време на бременност или по време на кърмене – по-добре е да го избягвате.

Котешкият нокът може да взаимодейства с някои лекарства, включително някои лекарства за ХИВ, наречени протеазни инхибитори.

Котешкият нокът може да понижи кръвното налягане и да забави съсирването на кръвта. Имайте го предвид, особено ако ви предстои операция.

Хора с определени медицински състояния, свързани с нарушения на кръвосъсирването, холестерол, автоимунни заболявания, бъбречни заболявания, левкемия, проблеми с кръвното налягане трябва да избягват котешки нокът или най-малкото да се посъветват с лекуващия си лекар за възможните взаимодействия на билката със стандартните лекарства.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  ;  https://www.researchgate.net/  ,  https://www.healthline.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ ,  и други.