Котешката стъпка Clinopodium vulgare е едногодишно ароматно растение от рода на ментата - Lamiaceae, и листата й имат силен ментов аромат. Тя е много популярна билка в България, расте в ниските части на Стара планина, Средна гора и Родопите. Наричат я още див босилек, черновръх, а в езиците от латинското семейство я наричат “йерба буена” - добра билка.
Първото приложение на растението е било в кулинарията, именно поради силния му ментов аромат. Хората са установили, че билката прогонва с острия си аромат гризачите.
Котешката стъпка има своето етноофармакологично приложение при лечение на диабет, стомашна язва, увеличена простата, мастит, кожни раздразнения и подувания. При научни изследвания са доказани противовъзпалителните, антиоксидантни и противоракови ефекти на билката.
Котешката стъпка е призната за своите антисептични, противоракови, диуретични, антиспазматични, антиеметични действия. Установено е също, че билката действа като стимуланти и имат възстановителни ефекти.
Като билково лекарство, също е ефективно при главоболие, зъбобол и болки в ставите.
Тя е и едно от 10-те растения, одобрени от Министреството на здравеопазването на Филипините за успокояване на болка.
Биохимичен състав:
Растението е богато на етерично-маслени биокомпоненти: тимолово масло, терпинен и симен, пинен, мирцен, лимонен, кампфен, камфор, ментон, пулегон, пиперитенон и др.
Съдържа още фенолни киселини, куркуминова и аскорбинова киселина, катехинова, кафеена и хлорогенова киселина, флавоноиди, полифеноли, танини. Напоследък фенолните съединения привличат специално внимание, тъй като се смята, че именно те са отговорни за намалената честота на коронарните заболявания в страните, в които се консумират храни, богати на полифеноли (черен чай, кафе, череши, червено вино, червен лук, черен шоколад, карамфил, ябълки и др.) .
В състава на билката са открити и сайкосапонини, които са с доказано антихепатитно и действие.
Какви са ползите от употребата на котешката стъпка:
- Подобрява работата на стомаха като стимулира отделянето на храносмилателни ензими
- Облекчава стомашни болки
- Намалява подуването на корема, раздразнението на червата
- Влияе благоприятно върху чревната флора
- Помага при нервност, безсъние, депресивни състояния
- Облекчава болезнения менструален цикъл
- Добро отхрачващо средство при непродуктивна кашлица - особено в комбинация с мед и канела
- Разширява обема на белия дроб и облекчава при задух и кашлица
- Инхалация с разтворени в топла вода капки етерично масло подобряват хремата, облекчават дишането
- Има потогонно действие, с което е полезна при висока температура
- Добро средство като първа помощ при начален стадий на настинка
- Вода, приготвена с котешка стъпка, освежава дъха и оказва антибактериален ефект върху патогени в устната кухина и има обезболяващо действие при зъбобол
- Има хепатопротективно действие
- Сокът от листата има противопаразитно действие
- Подобрява състоянието при кожни заболявания
- Когато се използват локално като затоплена лапа, листата са идеално средство за натъртвания и могат да ускорят възстановяването на възпалени, уморени мускули.
- Ако се комбинира с куркума или джинджифил, той е отличен аналгетик и дори може да се използва за лечение на ревматизъм, артрит и подагра.
- Етерично масло от котешка стъпка, когато се комбинира с базово масло, може да се прилага локално, за да действа като аналгетик, противогъбично, антимикробно и антипиретично.
- Дрогата се използва и при хълцане, шум в ушите
- Има доказан в проучвания антитуморен ефект при човешки метастатичен меланом и епидермален карцином на човешки ларинкс. Проучване от 2002 г. на български учени твърди, че 6 часа след прием на екстракти от котешка стъпка започва необратимо лизиране на раковите клетки
- Ефективно средство при външни наранявания, натъртвания, порязвания
- Наличието на голямо количество етерични масла с успокояващо действие, прави билката полезна за намаляване на нервното напрежение, при психическа преумора и безсъние.
Ароматни и кулинарни приложения
Котешката трева е отличен аромат за месо - особено дивечово, и добавка към пресни салати.
Аромотерапия с котешка стъпка подобрява настроението, действа релаксиращо, има антибактериален ефект в помещението.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.lybrate.com/, https://www.verywellhealth.com/ , , https://www.webmd.com/ ,, https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/ и други.