Към количка

КОПЪР - ANETHUM GRAVEOLENS

Копърът и анасонът са две подобни растения от семейство Apiaceae. Имат сходна структура, листа, цветове, семена и полезни свойства. Основната разлика е в аромата и в повечето изследвания, направени на анасона.

Биоактивни съставки на копъра
Копърът съдържа висок процент етерични масла, фенолни съединения и флавоноиди, известни с антиоксидантните си свойства, сапонини, терпени, витамини и минерали - витамини от В-групата, витамин А, витамин С, калций, манган, желязо. Всички те съдействат за полезната стойност на тази ароматна подправка.

Ползите от копъра

Храносмилателна система
На първо място сред ползите на растението стои неговият ефект върху храносмилателната система – намалява образуването на газове, а оттам и подобряването на стомашния комфорт, по-доброто храносмилане. Копърът е съставка на всички чайове и тинктури против метеоризъм, гадене, повръщане, стомашни колики включително бебешки - като тук се намесва и общият успокояващ ефект от копъра. Копърът има високо съдържание и на фибри, с което стимулира работата на червата и помага при запек. Антиацидните свойства, присъщи на копъра, помагат при рефлукс, гастрит, повишена киселинност, язви на стомаха и синдром на раздразнените черва. Настойката от копър е широко използвана в аюрведическата медицина за храносмилателни разстройства и безсъние – най вече при децата.

Антиоксидантни ефекти
Наличието на антиоксидантни биоактивни съединения правят копъра полезен за намаляване ефекта на свободните радикали върху организма – както външните, така и ендогенните. Борбата с оксидативния стрес е в основата и на засилената имуна система и нейния правилен отговор на различни патогени – микроби, вируси, гъбички.

Противовъзпалително и болкоуспокояващо действие
Като противодейства на патогените, копърът упражнява и общ противовъзпалителен и болкоуспокоителен ефект. С това той се оказва полезен при артритни и ревматични болки, както и при мускулни крампи и болки в ставите от дегенеративен произход.

За диабетиците
В изследвания са доказани противодиабетните свойства на екстрактите от копър – както и други растения от семейството, той подобрява метаболитните процеси в организма като помага за нормализирането на нивата на кръвната захар, триглицердите и холестерола. Евгенолът – едно от биоактивните съединения в растението, е доказано, че активира производството на инсулин от клетките на панкреаса и намалява разграждането на нишестето до глюкоза.

За здравето на сърдечно-съдовата система
От друга страна, тези му свойства влияят върху здравето на кръвоносната система, еластичността на съдовете и водят до понижаване на кръвното налягане, релаксацията на сърдечния мускул и цялостното кардиоваскуларно здраве.

При настинки и болки в гърлото
Копърът има дълга традиция на употреба и при настинки, които се изявяват с болки в гърлото, кашлица, втрисане и това се потвърждава от съвременните проучвания, които установяват антибиотични, противовъзпалителни и антиастматични свойства на биоактивния състав на копъра.

За костната система
Копърът съдържа витамини и минерали – калций, желязо, витамини от групата В, витамин Д – които укрепват здравето на костите, подпомагат растежа на плътността на костната система, предпазват от остеопороза.

За женското здраве и нервната система
Подобно на своя събрат от семейството – анасона, копърът влияе релаксиращо върху нервната система и помага при безсъние, депресивни състояния. Съдейства на организма за поддържане на хормонален баланс и се явява добър помощник на жените по отношение на ПМС, пери и менопаузата като намалява силата и честотата на горещите вълни. Копърът е полезен съучастник в раждането – стимулира матката за по-лесно изхвърляне на плацентата, както и за намаляване болките след раждането. В същото време има и лактогонни свойства, полезни на кърмачките.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.herbalreality.com/, https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.