Конският кестен е дърво, идващо от Централна Азия, расте в планински и влажни зони в Северна Гърция, Албания и България, култивира се и като декоративно растение. Цъфти през пролетта и зреещите семена се берат през октомври по време на падането на плодовете, а кората от клоните се използва през март.
Кестените, които обикновено ядем, идват от обикновения кестен (Castanea sativa) и са напълно различни от тези на Aesculus hippocastanum.
Конският кестен съдържа няколко тритерпенови гликозида, като есцинът преобладава в семената и е с най-висока стойност за ефекта от растението. В химичния състав на кестена влизат още кумариновите гликозиди ескулин, фраксин и скополин; флавоноидите кверцетин, кверцитрин и изокверцитрин; алантоин, левкоцианидин, танини и растителните стероли - ситостерол, стигмастерол и кампестерол. Комбинацията от всички растителни компоненти синергично води до по-добри резултати в сравнение с рафинирана, изолирана активна съставка на билката.
Ползите от конския кестен са съсредоточени основно върху здравината и еластичността на кръвоносните съдове. Съдържащите се в растението фитохимикали предотвратяват разграждането на еластина, колагена и хиалурона и точно това запазва здравината на венозните стени. Здравите клетъчни стени на кръвоносните съдове не позволяват да изтича от тях към междуклетъчното пространство вода и по този начин намаляват отоците и целулитните натрупвания.
Освен това фитохимикалите на кестена предотваряват активирането на левкоцитите и това е техният противовъзпалителен ефект.
Проучванията показват, че конският кестен може да бъде полезен и при лечение на белодробни състояния, инфаркт, емболия и тромбоза. В народната медицина се ползва и при треска, диария, дерматит, акне и в слънцезащитни продукти.
Екстрактите от конски кестен се използват с голям успех в няколко посоки:
Листата и кората на конския кестен традиционно се използват във фитотерапията за лечение на диария, треска, доброкачествена хиперплазия на простатата, предменструален синдром и непродуктивна кашлица.
Лосион за зачервена кожа с акне или купероза
80 г счукани семена в половин литър вода: варят се петнадесет минути и се прецеждат веднага. Получената отвара се ползва охладена и се нанася с памучен тампон върху засегнатите зони.
Паста за намаляване на целулит
120 г каша от семена, нарязани и смачкани в половин литър вода. Вари се на слаб огън, докато всичко стане на пюре. Нанасе докато е топла върху целулитните зони, без да се втрива, като се покрива с кърпа и се оставя за петнадесет минути след което се изплаква с хладка вода. За да се постигне желаният ефект, процедурата трябва да се повтаря всеки ден в продължение на поне една седмица.
Спирт от конски кестен за външно приложение при артритни и ревматични болки
Буркан от 800 мл се напълва до 2/3 със ситно нарязани свежи кестени и се залива с медицински спирт или силна ракия. Престоява 15 дни и след това се ползва за разтривки на болните участъци. Облекчението е моментално. През лятото сутрешна обтривка на долните крайници с този тоник предпазва от подуване и тежест в краката през целия ден.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.