Лятото е прекрасно време за море и планина, за вечери на открито, които обаче могат да бъдат провалени от различни буболечки - комари, мухи, кърлежи.
Комарите са най-често край застояли води, сенчести гористи места, но могат да живеят и на закрито и да хапят през деня и нощта.
Освен неприятните усещания, тези насекоми могат да донесат и сериозни заболявания, които да провалят отпуската ви. Комарите могат да причинят треска, малария, денга, чикунгуня (характерни заболявания са най-вече в Карибския басейн) - първите признаци са температура, силно главоболие, повръщане.
Затова е добре да се защитите предварително с различни средства.
Едно от най-популярните е спиралата против комари, която може да ползвате на открито.
Спиралите против комари съдържат форма на изсушен прах от пиретрум заедно с цитронела и други свързващи агенти. Когато са запалени, те произвеждат дим, който се разпространява навън, за да предпази от летящите вредители. Димът не убива комарите - той само ги обезсърчава да се мотаят наоколо. Недостатъкът на спиралите е, че при вятър ефективността им намалява.
Мрежите против комари са ефективни, когато сте на закрито.
Но когато се движите, най-ефективни си остават репелентите, с които да напръскате дрехите и откритите си части.
Репелентите против насекоми са доказано безопасни и ефективни дори за малки деца, бременни и кърмачки. Ако използвате и слънцезащитен крем, винаги прилагайте репелент срещу насекоми след слънцезащитния крем.
При деца под 3 години не използвайте продукти, съдържащи масло от лимонов евкалипт или параментандиол. Не прилагайте репелент срещу насекоми върху ръцете, очите, устата, порязванията или раздразнената кожа на детето. Напръскайте ръцете си с репелента против насекоми и след това нанесете върху лицето на детето. Когато е възможно, обличайте дълги панталони и ръкави за предпазване.
Ако сте ухапани от комари, избягвайте да чешете ухапванията и нанесете крем против подсичане или антихистамин, за да облекчите сърбежа. Успешно действа слаб разтвор на клеева тинктура, нанесен на ухапаната зона.
Сериозен проблем са ухапванията от кърлежи. Кърлежите живеят в тревни площи, храсти или гористи райони, но не са изключение и на плажа.
Преглеждайте раниците,чантите, къмпинг оборудването си, както и домашните животни. Кърлежите могат да се прикрепят към дрехи и домашни любимци, след което да се прехвърлят към човека.
Затова когато се прибирате от район, където е възможно да има кърлежи, изтръсквайте дрехите и обувките си на място, където да видите, ако има паднали буболечки.
Дрехите перете с гореща вода, ниската температура не убива кърлежите.
Вземете душ скоро след като сте били на открито. Доказано е, че вземането на душ в рамките на два часа след влизане на закрито намалява риска от заразяване с болести, пренасяни от кърлежи. Душът може да помогне за измиване на неприкрепените кърлежи и е добра възможност да направите щателна проверка на цялото си тяло. Най-честите места, където тези опасни паразити могат да бъдат открити, са местата с по-фина и чувствителна кожа - задколенните и слабинни гънки, под мишниците, във и около ушите, в косата и по ръба на окосмената част на главата, между краката и около талията.
Сред инфекциозните заболявания, предавани с кърлежи, най-голямо практическо значение у нас имат Лаймската борелиоза (Лаймска болест) и Марсилската треска. Кримската-Конго хеморагична треска е много тежко заболяване, но с ограничено разпространение у нас. Кърлежите разпространяват и причинителя на Ку-треската.
При ухапване от кърлеж е много важно насекомото да се извади по възможно най-бърз начин при това без да се разкъсва тялото му. Ако има наблизо лекар - за предпочитане е той да направи манипулацията. Ако обаче няма такъв - намажете обилно с олио или друга мазна субстанция частта от тялото, която се подава от кожата. Не притискайте, просто изчакайте като наблюдавате зоната - кърлежът диша със задните си части и мазнината го задушава - затова той постепенно се издърпва сам навън. Добре е да сте с ръкавици, ако нямате - найлонова торбичка, нахлузена на ръката, също върши работа. Ако е необходимо намажете внимателно отново натрапника, докато падне сам от кожата. Ако ползвате пинцети, има риск да разкъсате тялото и смучещите части от него да останат във вас - тогава вече се налага да се намеси хирург. След като кърлежът излезе от кожата ви, можете да го унищожите, а мястото да почистите с вода, сапун и дезинфектант, спирт, силен алкохол. Наблюдавайте мястото на ухапването за поява на зачервяване - то може да се появи 5 до 10 дни по-късно.
Ето някои ефективни естествени репеленти:
Масло от лимонов евкалипт: Известно със своята ефективност срещу комари, маслото от лимонов евкалипт може да се нанася върху кожата, за да отблъсне тези насекоми.
Лавандула: Както ароматът, така и маслото, произведени от лавандулов цвят, могат да отблъснат комарите. Освен това лавандулата има аналгетични, противогъбични и антисептични свойства, което я прави полезна за успокояване на кожата след ухапване.
Масло от канела: Ароматът на канелата отблъсква комарите, а във високи дози маслото от канела може дори да действа като контрол на раждаемостта срещу комари и да убива яйцата им.
Масло от мащерка: Маслото от мащерка е особено ефективно за отблъскване на маларийни комари. Изследванията показват, че прилагането на 5% масло от мащерка върху кожата осигурява висока степен на защита срещу тези комари.
Масло от нийм: Разреденото масло от нийм - 50 до 100 милилитра, във вода, базово масло или лосион, може да се нанесе върху кожата, за да отблъсне комарите. Маслото от нийм е естествен пестицид, открит в семената на дървото нийм, който е много ефективен срещу определени видове комари.
Цитронела: Тази естествена съставка обикновено се използва в свещи и спрейове против комари. Ефектът й продължава от 30 мин. до 2 часа, но високите температури намаляват нейната ефективност.
Ментова вода или ментово масло: Не лош естествен репелент с ефективност до 3 часа.
Рициново масло: Маслото е доказан естествен пестицид срещу маларийни комари и комарът Aedes aegypti, пренасящ денга-треска.
Спрей с оцет и етерични масла: Създайте домашен репелент срещу насекоми, като използвате спрей бутилка от един литър, пълна с 0,5 л дестилиран бял оцет и 0,5 л вода. Добавете 25 капки масло от чаено дърво и 25 капки етерично масло от лавандула. Смесете съставките и напръскайте.
Етеричните масла не бива да се използват в концентриран вид върху кожата - необходимо е да бъдат разтворени в базово масло напр. бадемово, кокосово олио и да се направи първоначален тест за алергии върху малък участък - обикновено от вътрешната страна на китката.
Всеки, който развие обрив или треска в рамките на няколко седмици след ухапване от комар или кърлеж, трябва да посети лекар, тъй като това са признаци за заразяване с вирус или бактерия от насекомите.