Към количка

Знаете ли как да включите кардамона в ежедневието си

Кардамонът е силно ароматна и същевременно много полезна подправка. Известен и никога не отсъстващ от източната кухня, той е бил използван от древността за намаляване болките при ревтамоиден артрит, за нормализиране на кръвната захар и високо кръвно налягане, като регулатор на метаболитните процеси и предпазване от диабет, затлъстяване, склероза.

Кардамонът доказано подобрява общия тонус като спомага за по-лесното изхвърляне на токсините от тялото, за освежаване на ума след прекаляване с алкохол, за блокиране развитието на бактериални и гъбични инфекции, Helicobacter pylori, с което подобрява храносмилателната система. Антибактериалните свойства на кардамона имат превантивно действие за развитие на кариеси на зъбите и освежават дъха.

Кардамонът е и отлично средство при респираторни проблеми, тъй като има отпускащо действие върху дихателните мускули, подобрява дишането и усвояването на кислорода и по този начин не просто помага на кашлящите, астматиците, но и носи освежаване поради по-доброто снабдяване на мозъка с кислород.

First slide

Смленият кардамон е подходящ за включване в рецепти за печива и варива, докато целите шушулки са подходящи за ароматизиране на различни напитки. Когато се ползва смлян кардамон, това трябва да е възможно най-пестеливо, тъй като е силна подправка и ако се прекали може да привнесе горчив вкус.
Ако ползвате семена или шушулки от кардамон е добре да ги смелите на едро непосредствено преди употреба, за да запазите максимално аромата им.

Кардамонът и кориандъра имат сходен аромат и понякога се ползват в една и съща рецепта като се допълват. Кардамонът има по-землист, пиперлив и плодов аромат, докато кориандъра е по-билков, тревист, почти лимонов. Така комбинацията от двете подправки придава много екзотика на приготвените напитки и ястия. 

First slide

Кардамонът добре се комбинира с цейлонска канела, джинджифил, индийско орехче,  карамфил и звездовиден анасон.
Черният кардамон може да бъде използван като заместител на пушения червен пипер, но с доста по-остър аромат.

Ето и няколко рецепти, с които да разнообразите менюто като включите тази интересна и полезна подправка.

Свинско печено с кора от кардамон, лук и гъбен сос
Марината 
1/4 чаша едра сол
1/4 чаша захар
1 л вода
1/2 чаена лъжичка черен пипер
Потопете месото в маринатата и го оставете да престои поне 24 часа. След това го извадете, изплакнете добре и го подсушете.

Направете в блендера смес от 1/2 глава лук, 1 скилидка чесън, 1/4 чаена лъжичка кардамон и една лъжица зехтин. С тази смес намажете добре месото. Поставете го върху нарязана глава лук, 250 г. нарязани гъбки. Покрийте го с още толкова лук и гъби. Добавете 2-3 супени лъжици зехтин. поръсете с прясно смлян черен пипер и сол. Печете 1 час на 220°С, след което извадете гъбите, добавете бульон и вода и печете още 15-20 мин. След като месото е готово, извадете от фурната и го покрийте с фолио да се задуши с остатъчната си температура.

В тавичката от печенето върнете гъбите, добавете сметана, бульон и на върха на лъжичката - кардамон. Оставете да заври. Прибавете 1 чаена лъжичка брашно и 1 чаена лъжичка масло. Оставете да къкри още няколко минути.

Сервирайте месото полято с гъбено-сметановия сос.

First slide

Чай с кардамон
3 чаени лъжички зелен кардамон
1 чаена лъжичка черен пипер
няколко корички цейлонска канела или 1/2 чаена лъжичка канела на прах
1 чаена лъжичка карамфил
2 чаени лъжички смлян джинджифил
1 1/2 семена от целина/фенел/
1 голяма звездичка звездовиден анасон
1/2 чаена лъжичка смляно индийско орехче
2 супени лъжици черен кардамон / по желание
Сварете, прецедете и се насладете! Може да добавите подсладител и резенчета лимон. Напитката е подходяща топла за зимните дни или като студен чай.

First slide