Кардамонът е подправка, добивана от семената на растения от рода Elettaria и Amomum от семейството на джинджифила - Zingiberaceae. Има силна смолиста миризма и е необходимо малко количество от него за придаване на прекрасен аромат.
Тази скъпа подправка се използва при приготвяне на ястия, сладкиши, напитки – чай, кафе, глювайн –казано по нашенски - греяно вино.
Освен удоволствие за сетивата, кардамонът има и лечебни свойства. Те се дължат на биохимичния му състав от феноли, танини, терпеноиди, флавоноиди, протеини, стероли, антоцианини и алкалоиди, есенциални масла. В традиционната източна медицина растението с всички негови части – корен, листа, семена, се прилага от векове за облекчаване състоянията при ревматоиден артрит, множествена склероза и псориазис. Съвременни проучвания доказват и обясняват неговата сила.
Кардамонът е известен антиоксидант и това си свойство подпомага целия организъм като съдейства за по-лесно справяне със свободните радикали, които ни заобикалят отвсякъде, а на всичкото отгоре си ги произвеждаме и сами, консумирайки силно преработени храни и причинявайки си ежедневен стрес.
В няколко различни проучвания в последните 10 години се доказва ефектът на кардамона върху метаболитните нарушения, които увеличават риска от развиване на диабет, хипертония, инсулт, затлъстяване. Кардамонът оказва влияние върху кръвното налягане – понижава неговите стойности - особено диастоличните стойности, тъй като освен антиоксидант, той е и добър диуретик.
Едно проучване установи, че приемането на з г кардамон на прах всеки ден в продължение на 12 седмици значително намалява нивата на кръвното налягане при възрастни, наскоро диагностицирани с високо кръвно налягане.
Кардамонът е полезен и за хората с гранични и високи нива на кръвната захар – действа регулиращо на механизмите на усвояване на глюкозата, понижава стойностите на гликирания хемоглобин и подобрява инсулиновата резистентност.
Натрупването на токсини в черния дроб не просто затормозява неговата работа, но се отразява и на цялостния ни тонус, както и на настроенията. Доказано в изследвания е, че кардамонът понижава холестерола и с това помага за поддържане на кръвоносните съдове по-чисти и с по-еластични стени. Кардамонът е установено и че намалява токсичните действия на алкохола.
Едно сериозно рандомизирано двойно-сляпо клинично изпитване от 2017 година показва подобряване на биомаркерите на възпалителния и оксидативния стрес при жени с хиперлипидемия, наднормено тегло и затлъстяване в преддиабетно състояние от добавка на кардамон – 3 г кардамон дневно за период от 8 седмици.
Същото проучване е отбелязало и значително намаляване на възпалителния маркер С-реактивен протеин при приемащите кардамон.
Добавката на кардамон към ежедневните ни навици действа стимулиращо и освежаващо, като намалява влиянието на стресовите хормони и подобрява настроението, премахва раздразнителността и тревожността.
Изследвания показват, че кардамонът притежава и противораково действие – засилва активността на клетките-убийци, които предпазват от развитие на злокачествени образувания.
Кардамонът съдържа съединения, които се борят с възпаленията, като потенциално предпазват от хронични заболявания и ограничават техните проявления - болка, парене, туптене – затова и са известни от векове като облекчаващо средство при артритни болки.
Кардамонът традиционно се използва за облекчаване на храносмилателни проблеми като гадене и повръщане, подпомага лечението на язви и с антибактериалния си ефект предпазва и ограничава развитието на Helicobacter pylori.
Лабораторни изследвания показват активността на есенциално масло от кардамон върху развитието на Staphylococcus aureus, Salmonella typhi, Escherichia coli, Streptococcus mutans и Candida albicans.
Антибактериалният ефект на кардамона към бактериите, предизвикващи периодонтални инфекции, намалява риска от образуване на кариеси по зъбите. Освен това подобрява състоянието на устната флора и освежава дъха.
Кардамонът е доказан като лечебно средство за респираторния тракт – той има отпускащо действие върху мускулатурата на дихателните пътища, подобрява дишането и усвояването на кислорода – чудесно средство е при астма, бронхит и кашлица.
Мерки за сигурност и източници
Кардамонът като хранителна добавка към храни и напитки е безопасен. Ако го приемате в лечебни дози, е добре първо да се посъветвате с лекуващия си лекар, тъй като може да засили действието на приеманите лекарства.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.herbalreality.com/, https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.