Към количка

ИСОП - HYSSOPUS OFFICINALIS

Исопът се използва от векове като антисептично средство. 
Духовната употреба на маслото от исоп датира отпреди хиляди години. Има дори библейска препратка към маслото от исоп - в стих 7 от Псалм 51 се казва: „Ще ме очистиш с исоп и ще бъда чист.“

Какво е исоп и за какво се използва? 
В продължение на хиляди години исопът е билка, използвана като пречистващо средство; римляните дори използвали исоп, защото вярвали, че им помага да се предпазят от епидемии. Репутацията му на защитник е карала хората да закачат изсушен исоп в домовете си, за да се предпазят от "зли очи". Също така е оставяно на гробовете, за да защити мъртвите.

Етеричните масла от растението се прилагат като овкусители в чайове, безалкохолни напитки, бонбони, различни закуски, дъвки, печива, сладоледи, замразени храни, алкохолни напитки, ликьори и аперитиви. Известните френски ликьори Bénédictine и Chartreuse съдържат исоп като една от основните съставки.

Древните египетски свещеници са го добавяли към храната си, за да се пречистят. В Европа по време на Ранния Ренесанс клонките на исопа се смятали за символ на вяра, чистота и регенерация. Евреите дори използвали исоп, за да се предпазят от Ангела на смъртта по време на Пасха. 

Исопът (Hyssopus officinalis) е вечнозелена градинска билка от семейството на ментата (Lamiaceae), отглеждана заради ароматните си листа и цветове. Разпространен е в Южна Европа, Близкия изток и региона около Каспийско море. Името му идва от еврейската дума adobe или ezob, което буквално означава „свещена билка“. Исопът расте на туфи с височина от 30 до 60 см. Има вдървеняло стъбло, което служи като основа, от която израстват правите клони. Листата са тъмнозелени, а цветовете са ароматни и цветни; през летните месеци растението дава лилаво-сини, розови и бели цветя.

Днес исопът се използва за храносмилателни и чревни проблеми, включително заболявания на черния дроб и жлъчния мехур, болки в червата и загуба на апетит. Използва се и при респираторни проблеми, кашлица, помага за справяне с обикновена настинка и различни инфекции, успокоява болки в гърлото и е едно от естествените лекарства за астма.

Чаят от билката е ефективен при нервни разстройства и зъбобол. Листата действат стимулиращо, стомашно, карминативно и против колики, а сокът от листа се използва за лечение на кръгли червеи.

Маслото от исоп се използва като ароматизиращ агент в горчиви и тоници, а също и в парфюмерията. В малки количества подпомага отхрачването при бронхиален катар и астма.

Биохимичен състав на исопа
Исопът е част от семейството на ментата и затова има ментов вкус, който може да бъде доста интензивен, когато се добави към храни. Най-добре е билката да се използва в по-малки количества, когато се добавя към салати, бульони или супи. Основните компоненти на маслото от исоп включват монотерпени (цис-пинокамфон, транс-пинокамфон и бета-пинен) и секвитерпени (гермакрен и елемол); химичният състав обаче варира в зависимост от етапа на растеж на растението.

Флавоноидите, присъстващи в маслото от исоп, осигуряват полезна антиоксидантна активност. Анализ, публикуван в Advanced Pharmaceutical Bulletin, успя да покаже, че има 20 съединения в маслото от исоп, представляващи 99,9 процента от състава на маслото. Апигенин 7-O-β-D-глюкуронид е изолиран като основен флавоноид; миртенилацетат, камфор, гермакрен и спатуленол са другите основни съединения, които са открити. Резултатите от тази химическа разбивка разкриха, че исопът притежава ценни високо антиоксидантни свойства за кулинарна и медицинска употреба.

Какви са ползите за здравето от исопа? 

Антиоксидантна активност
Смята се, че исопът има антиоксидантни свойства, които могат да осигурят много ползи. Антиоксидантите са мощни компоненти, които могат да се борят с вредните вещества и свободните радикали в тялото ви.

Екип от изследователи в Румъния публикува статия, която изследва антиоксидантната активност на исопа. Статията разкрива високи нива на полифеноли, вид антиоксидант, които се намират в маслата и екстрактите от исоп. Доказано е, че тези полифеноли имат умерени нива на антиоксидантна активност в исопа.

Помага при респираторни заболявания
Исопът е спазмолитик, облекчава спазмите в дихателната система и успокоява кашлицата. Също така е отхрачващо средство - разхлабва храчките, които са били отложени в дихателните пътища. Това свойство помага за излекуване на инфекции, причинени от обикновена настинка, и помага за лечение на респираторни заболявания като бронхит.

Няколко проучвания сравняват исопа с други билкови и небилкови методи за лечение на симптоми на астма и установяват, че исопът е едно от най-ефективните природни вещества. Това може да се дължи на факта, че исопът съдържа пинокамфон, който е леко токсичен химикал, свързан с камфора, за който е известно, че помага за отваряне на дихателните пътища.

Исопът може да работи и като лек за болки в гърлото, което го прави чудесен за хора, които използват гласа си през целия ден, като учители, певци и лектори. Най-добрият начин за успокояване на гърлото и дихателната система е да пиете чай от исоп или да накапете няколко капки масло на гърлото и гърдите си.

Бори се с паразитите
Исопът има способността да се бори с паразитите - организми, които се хранят с хранителни вещества на други организми. Някои примери за паразити включват тения, бълхи, анкилостоми и метили. Тъй като е противоглистно средство, маслото от исоп прогонва паразитите, особено в червата. Когато паразит живее и се храни с гостоприемника си, той нарушава усвояването на хранителни вещества и причинява слабост и заболяване. Ако паразитът живее в червата, той нарушава храносмилателната и имунната система.

Следователно исопът може да бъде ключова част от прочистването от паразити, тъй като помага на много системи в тялото и гарантира, че необходимите ви хранителни вещества не се приемат от тези опасни организми.

Бори се с инфекциите
Исопът предотвратява развитието на инфекции в рани и порязвания. Поради антисептичните си свойства, когато се приложи върху рани на кожата, той се бори с инфекциите и убива бактериите. Исопът също помага при заздравяването на дълбоки порязвания, белези, ухапвания от насекоми и дори може да бъде едно от страхотните домашни средства за акне.

Проучване, направено в Катедрата по вирусология към Институт по хигиена в Германия, тества способността на маслото от исоп да се бори с гениталния херпес. Гениталният херпес е хронична, упорита инфекция, предавана по полов път. Проучването установи, че маслото от исоп намалява образуването на плака с повече от 90 процента, което доказва, че маслото взаимодейства с вируса и  има терапевтично приложение при лечение на херпес. 

Малко са вирусите, които са толкова добре познати на широката общественост или толкова често срещани, колкото херпес симплекс 1 и 2. Исопът може да ипомогне за предотвратяване на разпространението на тези и други вируси.

Преглед от 2016 г. на ирански билкови лекарства за вируси на херпес симплекс (HSV) съобщава за потенциалната антивирусна активност на исопа. Прегледът изброява няколко проучвания, които показват, че екстрактът от исоп може да забави появата на HSV-1 инфекция с повече от 50% при мишки.

Увеличава кръвообращението
Увеличаването на кръвния поток и циркулацията в тялото е от полза за сърдечния мускул и артериите. Исопът подобрява и насърчава кръвообращението поради своите антиревматични свойства. Чрез увеличаване на кръвообращението, исопът може да работи като естествено лекарство за подагра, ревматизъм, артрит и подуване. Сърдечният ви ритъм се понижава, когато кръвта ви циркулира правилно, а след това сърдечните мускули се отпускат и кръвното ви налягане се нормализира.

Остеоартритът, най-често срещаният тип артрит, възниква, когато хрущялът се износва, причинявайки възпаление и болка. Чрез увеличаване на кръвообращението, маслото от исоп и чаят намаляват подуването и възпалението.

Поради способността си да подобрява кръвообращението, маслото от исоп също е домашен лек за хемороиди. Хемороидите се причиняват от увеличаване на натиска върху вените на ануса и ректума, което причинява подуване, болка и кървене.

Облекчава мускулни болки и спазми
Почти всеки вероятно е изпитвал дискомфорт в мускулите си в даден момент. Тъй като почти всяка част от тялото има мускулна тъкан, този тип болка може да се усети практически навсякъде.

Проучване, направено в Катедрата по фармакология на природните вещества и обща физиология в Италия, установи, че маслото от исоп има мускулно-отпускащо действие, когато е тествано върху червата на морско свинче и заек. Лечението с масло от исоп потиска контракциите и намалява амплитудата на спонтанните движения.

Антиспазматичните свойства на маслото от исоп могат да помогнат за лечение на мускулни болки, спазми и крампи.

Диуретичен ефект
Някои лечебни свойства на исопа го правят идеален за заболявания на пикочните пътища, които изискват лечение с билки. Освен това, диуретичните свойства на исопа помагат за изхвърлянето на излишния натрий от тялото и помагат за понижаване на кръвното налягане на тялото.

Поддържа здрав имунен отговор
Исопът подобрява кръвообращението и храносмилането, като същевременно убива бактерии и паразити - всички тези ползи стимулират имунната система да работи правилно. Като намалява възпалението и позволява на кръвта да тече през нашите органи, маслото от исоп поддържа функцията на цялото тяло.

Едно обещаващо проучване, направено в Катедрата по медицина на Университетската болница North Shore в Ню Йорк установи, че екстрактите от исоп съдържат кафеена киселина, неидентифицирани танини и вероятно трети клас неидентифицирани съединения с по-високо молекулно тегло, които проявяват силна анти-ХИВ активност - следователно, може да бъдат полезни при лечението на пациенти със СПИН. 

Преглед на научни проучвания от 2018 г. за растенията Lamiaceae срещу ретровируса HIV показа обещаващи предварителни резултати от in vitro проучвания. Изследователите казаха, че растенията, включително исопът, изглежда са насочени към структури, които позволяват на вируса да зарази клетките. Исопът може също така да унищожи ключови ензими, на които ХИВ разчита за своя жизнен цикъл.
Въпреки тези положителни резултати, изследователите са съгласни, че са необходими опити върху хора, за да се засилят тези твърдения.

Подпомага храносмилането
Маслото от исоп е стимулант, така че увеличава производството на секрети, като жлъчка, храносмилателни ензими и киселина. Тези стомашни сокове са необходими, за да се разгради храната, докато тя си проправя път към стомаха.

Като улеснява храносмилането, маслото от исоп помага при разграждането на сложни протеини, въглехидрати и хранителни вещества. Тъй като храносмилателната система взаимодейства с всички други системи на тялото, включително нервната, ендокринната и имунната система, ролята на исопа като стимулант е много полезна. Маслото от исоп може да бъде полезно и при газове в червата, лошо храносмилане и загуба на апетит. 

Изследователи са открили, че исопът действа срещу два химикала в тялото, които участват в развитието на стомашни и пептични язви: уреаза и a-химотрипсин. Тези открития помогнаха на изследователите да стигнат до заключението, че исопът може да бъде ефективно средство за лечение на язви. 

Успокояващ ефект
Исопът може да има успокояващ ефект и може да се прилага при пациенти, които страдат от тревожност и нервност. Това е вид естествен седатив, който може да представлява добра алтернатива на алопатичната медицина.

Противоракови свойства
Научни проучвания, обобщени в преглед от 2014 г. дават доказателства, че билките от семейство Lamiaceae, включително исоп, може да са в състояние да унищожат раковите клетки.

Изследване in vitro, публикувано през 2017 г., заключава, че маслата и екстрактите от исоп имат потенциала да убиват раковите клетки на шийката на матката. Въпреки че тези резултати са обещаващи, те трябва да бъдат възпроизведени в проучвания върху хора, преди да бъдат утвърдени като безопасно и ефективно лечение.

Насърчава здравето на кожата
Маслото от исоп може да работи като естествено лечение на акне, при лечение на кожни проблеми като синини, обриви, изгаряния и измръзване. Тъй като маслото от исоп е антисептично, то може да убива бактериите по кожата и да се бори с инфекциите. Изследванията също така показват, че етеричното масло от исоп проявява бактериостатична активност, което означава, че може да спре размножаването на бактериите. 

Как да използвате исоп
Исопът се използва най-често за борба с инфекции на гърлото и дихателните пътища, умора, мускулни болки и артрит. Традиционно се използва в чайове, но е еднакво ефективен като капсула, масло или екстракт. 

Ето някои често срещани употреби на исоп:

За ароматерапия разпръснете или вдишайте 3-5 капки масло от исоп. Етеричното масло от исоп се съчетава добре с други етерични масла като здравец, лимон, градински чай, грейпфрут, лавандула, розмарин и портокал.

За бодрост и спокойствие през целия ден добавете 1-2 капки исоп към сутрешното смути. 

Когато се използва локално за лечение на кожни раздразнения, изгаряния, синини и измръзване, разредете 2-3 капки исоп с равни части базово масло (като кокосово масло или масло от жожоба), преди да нанесете върху кожата.

За заздравяване на белези и рани добавете 2-3 капки масло от исоп с равни части кокосово масло или масло от жожоба и нанесете сместа върху определената област два пъти дневно.

Добавете 3-5 капки масло от исоп към топла вода за баня, за да стимулирате изпотяването и да понижите телесната температура.

За да намалите температурата, масажирайте краката с две капки масло от исоп и една чаена лъжичка кокосово масло.

За да изчистите запушената дихателна система, добавете 2-3 капки масло от исоп към водата за инхалация.

За да убиете бактериите в устата, направете гаргара с 1-2 капки исоп, смесени с вода.

Като аромат, маслото от исоп може да се добавя към сапуни, лосиони и миещи средства за тяло.

Ако имате неприятно усещане в къщата си, от което просто не можете да се отърсите, можете да използвате исоп, за да изчистите и пречистите атмосферата. Вземете щипка прах от исоп или изсушени листа и ги поръсете в ъглите на стая, която трябва да пречистите, или измийте пода с вода с няколко капки етерично масло от исоп - това оставя и чудесен свеж аромат в помещението.

Растението обикновено се използва от пчеларите за производство на богат и ароматен мед.

Исопът в кулинарията

Прясната билка обикновено се използва в готвенето, но вкусът се усилва при термичната обработка и затова трябва да се ползва много пестеливо. Може да се добавя към салати в малки количества. Листата имат леко горчив вкус поради танините и интензивен ментов аромат.

Билката исоп се използва за овкусяване на ликьор и е част от официалната формула на Chartreuse и Bénédictine.

Възможни странични ефекти и предпазни мерки от масло от исоп
Исопът се счита за безопасен за повечето хора в количествата, които обикновено се използват в храните и билковите чайове. 
Не е безопасно да използвате исоп по време на бременност, защото може да доведе до контракции на матката или кръвотечение и да предизвика спонтанен аборт.

Не е известно дали исопът е безопасен за употреба по време на кърмене, така че избягвайте да го използвате или първо говорете с Вашия лекар. Не давайте исоп на деца; докладвани са конвулсии при дете, което е приемало 2-3 капки масло от исоп в продължение на няколко дни.

Ако имате анамнеза за гърчове, не използвайте исоп, защото може да предизвика гърчове или да ги влоши. Когато използвате масло от исоп, не превишавайте 30 капки на ден, защото е конвулсант и може да увеличи риска от гърч.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.