Към количка

ЗЛАТНА ПРЪЧИЦА - SOLIDAGO VIRGAUREA - GOLDENROD

Билката е известна в България и с имената енчец, горски енчец, жълт енчец, златник. Златната пръчица е многогодишно растение, което се среща по слънчеви горски поляни, сечища, тревисти и скалисти склонове, където почвата е добре дренирана, песъчлива. На височина достига до 80 см, има възлесто коренище, фино назъбени заострени листа, цъфти в края на лятата в златисто жълто, а след прецъфтяване образува кафеви плодове с туфи от бели власинки. Цветовете му привличат пчели, калинки и други полезни насекоми, които се хранят с листни въшки и по този начин цветето предпазва околните видове от вредители, а пчелите приготвят тъмен ароматен мед от растението.
Листата и цъфтящите върхове се берат преди цветовете да са се отворили напълно. Млади листа и цъфтящи стъбла се използват за храна в някои традиционни кухни - казват, че пържените стебла са много вкусни. Семената могат да се използват като сгъстител в супи. От цялото растение могат да се получат естествени багрила - охра, оранжево и кафяво.

Solidago virgaurea е горчива, стипчива, релаксираща билка, която намалява възпалението, стимулира черния дроб и бъбреците. Той е добър уринарен антисептик, а също и отхрачващо средство, подобрява храносмилането, подпомага заздравяването и има противогъбични свойства.

Основно се ползва във фитомедицината като противовъзпалително при:
    -    камъни в бъбреците, пикочния мехур, жлъчката
    -    инфекции на пикочните пътища като намалява напразните позиви и болезнените спазми 
    -    болки и подуване от подагра, артрит, ревматизъм
    -    Увеличен черен дроб - има детоксикиращ ефект, намалява омазняването и обема на ч.дроб
    -    Алергични реакции на полени - запушен нос, хрема и кихане, астма 
    -    облекчаване на хроничната конгестия в носните пътища, синузит
    -    хронични катари
    -    високо  кръвното налягане
    -    кожни заболявания
    -    Грип, повишена температура - има потогонен ефект и охлажда тялото при треска
    -    магарешка кашлица, ларингит, фарингит и други белодробни заболявания, вкл. туберкулоза
    -    диспепсия, свързана с нервно напрежение
    -    стомашни инфекции,  гастроентерит при деца
    -    Диария и дизентерия
    -    гъбични инфекции - вагинална и орална млечница
    -    Външно се използва при рани, ухапвания от насекоми, язви, възпалено гърло и вагинална и орална млечница.

Биоактивни компоненти в златната пръчица: флавоноиди и техните производни - основно кемпферол и кверцетин с противовъзпалително действие, астрагалин и рутин - особено полезен за еластичността на кръвоносните съдове, ванилова и галова киселина, , антоцианидини, катехинови танини,  тритерпенови сапонини  - с противогъбичен ефект, гликозиди, лактони, полифенолни киселини с подчертано антиоксидантно действие - кафеена, ферулова, хлорогенова и синапова киселина, полизахариди и малко количество етерично масло,  което съдържа монотерпени - пинен, мирцен, лимонен и сабинен. Учените отдават ефекта от билката на синергичното действие основно на флавоноидите и полифенолните киселини.
Листата показват по-висока антиоксидантна активност, отколкото съцветията и корените.

Здраве за бъбреците и пикочния мехур
Още през 17-ти век в „Thesaurus pharmacologicus” на Шрьодер се посочва диуретичния и оздравителен ефект върху уринарната система. Съвременни изследователи съобщават за диуретичен ефект от някои от биоактивните компоненти на билката, равностоен на 75% от този на фуроземид, включително увеличаване изхвърлянето от организма на калий и натрий.

С мощните си диуретични свойства, златната пръчица помага за изхвърлянето на седиментите и увеличава потока на урината. Това може да помогне за отстраняването на бъбречните отлагания, които иначе биха могли да се превърнат в камъни в бъбреците, и премахва други потенциално вредни микроорганизми.

Златната пръчица е широко изследвана за способността си да успокоява и тонизира пикочните пътища и да намалява дискомфорта и подуването, свързани с инфекции на пикочните пътища. Често се използва в „напоителна терапия“, процедура, която включва приемане на златна пръчица с много течности за увеличаване на потока на урината в опит за лечение на възпалителни заболявания на долните пикочни пътища, както и камъни в бъбреците или пикочните пътища. 
Учените са стигнали до извода, че “използването на билкови препарати от златна пръчица, които имат  широк спектър на действие - противовъзпалително, антимикробно, диуретично, спазмолитично, аналгетично, е особено препоръчително за лечение на инфекции и възпаления, за предотвратяване на образуването на камъни в бъбреците и за подпомагане на отстраняването на уринарни пясъци и седиментни отлагания. Също така е доказано, че билката проявява силни превантивни ефекти за тези, които страдат от повтарящи се инфекции на пикочните пътища.

Настинки - Грип - Алергии
Класифициран като стягаща билка и силен деконгестант, златната пръчица  може да помогне за изчистване на задръстванията, причинени от настинки, грип, алергии и проблеми със синусите. Флавоноидът  кверцетин в състава на златната пръчица действа като антихистамин, има противовъзпалително и антиоксидантно действие. Като лек диафоретик (потогонен ефект) билката помага за отваряне на порите и освобождаване на топлина през кожата, като по този начин подпомага намаляването на треската. Нейните противовъзпалителни и антимикробни свойства правят тази билка изключително успокояваща при възпалено гърло и ларингит.

Антиоксидант
Златната пръчица е пълна с антиоксиданти – известният билкар и изследовател Робърт Дейл Роджърс твърди, че има 7 пъти повече антиоксидантни нива от зеления чай. Тя е богата на антиоксидантното съединение рутин, чиито ползи включват укрепване на кръвоносните съдове, насърчаване на здравословното кръвообращение и предотвратяване на кръвни съсиреци, което го прави особено полезен за сърдечно-съдовата система като цяло.

Противовъзпалително действие
Медицински проучвания установяват противовъзпалителна ефективност на някои от биохичините съставки на златната пръчица равна на 88% от ефективността на индометацин. Доказаният антиревматичен ефект кара учените да препоръчват инвестиране в създаването на антиревматични лекарства на основата на златната пръчица. 

Кардио и хепатопротекторна, антидиабетна активност
В някои проучвания са наблюдавани силно обнадеждаващи резултати на намаляване на телесното тегло, мастните натрупвания, намаляване обема на черния дроб, намаляване нивата на кръвната захар и увеличаване производството на инсулин. Учените твърдят, че такива експериментални данни заслужават по-нататъшно изследване на билката за потенциалната й употреба в тази посока.  
Проучвания доказват хипотензивния ефект на екстракти от златна пръчица, като го обосновават с релаксиращия ефект на флавонолите върху гладката мускулатура на артериите.

Антибактериална активност
Проучвания показват висока активност на екстракти  от надземните части на златна пръчица върху бактерии Staphylococcus aureus, Escherichia coli,  Bacillus cereus и Enterobacter fecalis.

Антитуморна активност
В някои проучвания има данни за антитуморна активност на екстракти от златна пръчица към няколко вида ракови клетки, като показват забавяне на нарастването и намаляване на туморните образувания,  но все още няма потвърден клиничен ефект за такъв род активност при билката.

За забавяне процесите на стареене
Потвърдени са данни за алкохолни екстракти от златна пръчица, които оказват ефект върху стареенето на клетките, което дава основание на учените да продължават разработките си за включване на билката в продукти против стареене.

Приложение като хомеопатично средство - като хепатодренатор, при  жлъчно-чернодробни дискинезии, жлъчни колики,  дисфункции на отделителната система, бъбречна литиаза 

Фолклор и история
Златната пръчица е била основен продукт в аптечката на индианците от хилядолетия, където цялото растение е било използвано с различни приложения. Корените се използвали при изгаряния, чай от цветовете - при треска и ухапвания от змии,  счуканите цветове се използвали при болки в гърлото, листата - като лапа за облекчаване на болката при ревматизъм и невралгия, а дъвченето на листа от златна пръчица е било практика за облекчаване на зъбобол.

Великият Саладин от 12-ти век, който се издигнал до египетски халиф, много ценял златната пръчица като лекарство. Той го въвежда в Близкия изток, където и до днес е сред основно използваните билки.  В Англия от времето на Елизабет I билката се ценяла много - може би поради естеството на хранителните навици - много червени меса, дивеч, които водели до проблеми с черния дроб и подагра.
Йеронимус Бок (1498–1554), един от първите съвременни ботаници в Германия, предполага, че германските племена са използвали растението за медицински цели, като споменава, че го смятат за „чудодейна билка“.
Един от първите доклади за диуретичните и противовъзпалителни ефекти на златната пръчица се приписва на „бащата на немската ботаника“ (1525–1590), Яков Теодор Табернамонтан, който заявява, че „също така прочиства бъбреците и пикочните пътища от всичката груба слуз”.
В традицията на Далечния изток - Китай, Корея - златната пръчица се ползва като аперитив за засилване на апетита, а младите стръкове - като храна.
Златната пръчица е “щатското” цвете на Кентъки от 1926 г., защото е много разпространено в целия щат. 

Всяка част от растението има своето приложение в традиционната и съвременната фитотерапия:
Запарка от изсушената и стрита на прах билка може да се използва като антисептик,  вода за уста или като душ за лечение на вагинални гъбични инфекции.
Коренът се прилага като лапа при изгаряния и кожни язви и вътрешно като чай при белодробни проблеми за отхрачване.
Цветовете са болкоуспокояващи, стягащи и противовъзпалителни. Те се дъвчат и сокът се поглъща бавно за лечение на болки в гърлото. Чаят от цветовете се използва при лечение на диария, болки в тялото, треска.
Топли компреси, направени чрез варене на стъблото или корена, се ползват за лечение на навяхвания или разтегнати мускули.
Листата се използват за намаляване на метеоризма, насърчаване на изпотяването и увеличаване на производството на урина.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Не се препоръчва за бременни и кърмещи майки. Може да предизвика алергична реакция при хора, които са чувствителни към семейство Asteraceae - хризантеми, невен и маргаритки.

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.