Към количка

ЗИМЗЕЛЕН, САМОДИВСКО ЦВЕТЕ - VINCA HERBACEA

Vinca herbacea, известна още като тревиста зеленика, зимзелен, самодивско цвете, е растение, което се използва в традиционната медицина с различно приложение. 

Традиционна употреба

Във фолклорната традиция Vinca herbacea се използва за лечение на състояния като диария, дизентерия, треска от денга, респираторни и кожни заболявания, възпалено гърло и възпаления в устната кухина, за спиране на кръвотечения от носа, като успокоително средство, левкемия, лошо храносмилане, дразнене на очите и ухапвания от насекоми.

В някои от африканските страни коренът на растението се използва като тоник с  антихипертензивно и седативно действие.
В Куба и Ямайка флорални екстракти от зимзелен се използват за почистване на очите на бебетата, а на Бахамите с тях лекуват астма, туберкулоза и метеоризъм.
В Индия, Филипините, Нигерия растението е познато като средство при висока кръвна захар. 
Отварите от нежните листа на зелениката са използвани при стомашни болки, а отвара от корените - при чревни паразити.
Суровите екстракти от листа и корени имат противоракови свойства, ползват се и за лаксатив, пречистване на организма и подобряване на хомеостазата.
Сдъвкани горчиво-стипчивите листа се препоръчват на о-в Магадаскар за презиквикване на повръщане при отравяния.
На много места по света гаргарата с отвара от зимзелен се препоръчва при инфекции в устната кухина, при възпалено гърло, ларингит и дискомфорт в гърдите.

Vinca herbacea (зимзелен) съдържа различни биоактивни съставки, които оказват положителен ефект върху човешкия организъм -  алкалоиди, флавоноиди, танини и фенолни съединения. Най-важният алкалоид на растението от медицинска гледна точка е алкалоидът винкамин със своите съдоразширяващи свойства. Тези съставки допринасят за потенциалните лечебни свойства на растението.

Медицински проучвания потвърждават:

Антиоксидантни свойства:  Оксидативният стрес е състояние, което възниква, когато има дисбаланс между производството на свободни радикали и способността на организма да противодейства на вредното им въздействие. Този дисбаланс може да доведе до увреждане на клетките и е фактор, допринасящ за различни заболявания, включително невродегенеративни заболявания като Алцхаймер. Растението съдържа съединения с антиоксидантни свойства, които могат да предпазят от оксидативен стрес и да намалят риска от определени заболявания.  
В последните проучвания екстрактът от Vinca herbacea показва потенциал за облекчаване на увреждането на паметта, предизвикано от скополамин, вещество, използвано в изследванията на болестта на Алцхаймер. Това подобрение се дължи на облекчаването на дисфункцията на антиоксидантната система.

Въздействие върху централната нервна система: Изследвания показват повишаване на ефективността на мозъчната дейност, подобряване на паметта и концентрацията, намаляване на безпокойството, замайването и главоболието, когато те са в резултат на понижено кръвоснабдяване на мозъчната кора.

Антимикробна активност: Екстрактите от Vinca herbacea притежават антимикробни свойства срещу определени бактерии и гъбички при лабораторни изследвания. Растителните екстракти са тествани за грам-положителни бактерии - Staphylococcus aureus, и грам-отрицателни E.coli.  Тези изследвания потвърждават ефективността на растението при стомашно-чревни разстройства, кожни раздразнения и инфекции в устната кухина.

Заздравяване на рани: Някои изследвания показват, че Vinca herbacea може да ускори заздравяването на рани. Смята се, че насърчава регенерацията на тъканите и ускорява процеса на оздравяване със способността си за по-добро кръвоснабдяване. В Индия пчелни ужилвания се успокояват със сок от листата на зимзелен.

Контрол на диабета: В проучване е доказано понижаване нивата на кръвната захар. Аюрведа препоръчва водните екстракти на растението именно за контролиране на глюкозата.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.