Живовляка е древно растение, широко разпространено по целия свят със своите около 265 вида, от които основно се ползват разновидностите теснолист и широколист, обединени от общото наименование Plantago major.
Действие и приложение според народната медицина и съвременна фитотерапия:
- отхрачващо;
- противовъзпалително;
- обезболяващо;
- противоязвено;
- хипотензивно;
Традиционната медицина го препоръчва при:
- хроничен и остър бронхит;
- язва на стомаха;
- гастрит;
- колит;
- бъбречни възпаления;
- безсъние;
- варикозни вени;
- хемороиди;
Изследванията върху цветен прашец показват, че живовляк е бил разпространен в скандинавските страни още в каменната ера преди близо 4000 години. Индианците са го наричали „отпечатък на бял човек“, тъй като се намирал навсякъде, където са били европейците. Това е адаптирано в името на рода Plantago (от латинското planta) и означава стъпало на крак.
Традиционната употреба на живовляка при заздравяване на рани е доста стара. Описана е от гръцкия лекар Диоскорид в „De materia medica“ през първи век. Листата се предписват за лечение на ухапвания от кучета.
От скандинавски исторически източници е известно, че викингите са използвали листата за заздравяване на рани, там са считали, че билката "може да лекува всичко, което е разкъсано" - живовляк смесен с мед се препоръчвал при рани, а сварен с масло и изяден, "той може да излекува всеки орган в човешкото тяло".
Намерени са лечебни описания за приложението на билката от XII-XIII век от ислямски автори, възприели познанията от гръцката медицина.
Живовляка се споменава и в Шекспировата трагедия "Ромео и Жулиета" като помощ за "счупения пищял".
По-нови етнофармакологични проучвания показват, че живовляка се използва в много части на света при лечението на редица заболявания: кожни, инфекциозни заболявания, проблеми, свързани с храносмилателните, дихателните органи, срещу тумори, за облекчаване на болката.
Живовляка е между много сериозно изследваните растения и е установено съдържание на редица ефективни биохимични съставки при това във всички части - семена, листа, цветя и корени:
- флавоноиди - с антиоксидативен, хепатопротективен, противовъзпалителен, антикарциномен ефект
- иридоидни гликозиди - един от тях например - аукубинът, се оказва с противовъзпалителен и спазмолитичен ефект близък до този на индометацина, други гликозиди в състава на живовляка са показали хепатопротективен, антивирусен към хепатит В и антимикробен ефект срещу бактерии и плесени
- полифеноли и имунологично активни полизахариди с общоукрепващо действие - изолираните полизахариди на живовляка са показали повишаване на фагоцитозата (отговорна за имунния отговор на организма) с 15–50%
- алкалоиди, танини - с противодиарично действие
- тритерпенови киселини, олеанолова и урсолова киселина - с хепатопротективен, антихиперлипидемичен ефект, възпрепятстващи освобождаването на хистамини, отговорни за алергичните реакции на организма,
- терпеноиди, производни на фенолна, кафеена и хлорогенова киселина - с антивирусно, хипотензивно, аналгетично и имуностимулиращо действие,
- ненаситени мастни киселини - стеаринова, палмитинова, олеинова, линоленова и др.
- витамини - витамин К, β-каротин (провитамин А), аскорбинова киселина (витамин С)
- органични киселини: фумарова, сирингова, ванилова, ферулова, салицилова, бензоена, канелена и др.
Този изключително богат химичен състав на растението, познато като прост плевел, допринасят за многобройните специфичните терапевтични ефекти.
Проучванията са потвърдили, че живовлякът е ефективен:
- основно като средство за заздравяване на рани - външни и вътрешни,
- като противоязвен,
- антидиаричен,
- противовъзпалителен,
- болкоуспокояващ,
- антибактериален агент
- има антиоксидантни свойства и понижава количеството на свободните радикали
- засилва отхрачването при бронхити
Живовлякът влиза в състава на много комбинирани чайове, които трябва да се преборят с възпаления в органите и с възстановяване на лигавиците, наранени от възпаления или от механично дразнене - както се случва при пясъци и камъни в бъбреците и жлъчката. Екстракти от живовлек се добавят в мехлеми за зарастване на рани, белези от операции, в продукти за възстановяване кожата на скалпа при лющене, себорея и др.
Антиулцерогенна активност
При лечение на язви например в Турция се практикува смлените на прах изсушени листа да се приемат заедно с мед всеки ден преди закуска. Медицински експерименти са показали инхибирането на образуване на язва 29 до 40% в сравнение с контролна група.
Противоракова активност
При скрининг на противоракова активност (1990 г.) се съобщава, че препарат от живовляк е ефективен за профилактична онкология. Ефектът включва антиметастатична активност в модели на туморни метастази.
В друго проучване е доказано, че водният екстракт има профилактичен ефект върху рак на млечната жлеза (1992 г.). Смята се, че наблюдаваният ефект се дължи по-скоро на стимулиране на имунната система, отколкото на директен ефект върху вируса. Няма експериментални резултати в подкрепа на тази идея, само някои наблюдения, направени без експериментална проверка.
Екстрактът от живовлeк има добър ефект върху херпесните инфекции при хора.
Направено е интересно сравнително проучване за влиянието на извлек от живовляк и антибиотик при инфектирани рани - оказва се, че антибиотиците не показват положителен ефект, докато локалното приложение на екстракт от живовляк изчиства инфекцията и излекува раните.
Имуномодулираща активност
Листата, екстрахирани във физиологичен разтвор в продължение на 2 часа при 50°C, имат хемотактична активност върху неутрофилите, което се отразява в подобрен имунен отговор на организма.
Антибактериална и антимикотична активност
Живовлeкът е включен в скринингови проучвания на растения, използвани в народната медицина за борба с бактериални и гъбични инфекции на кожата или за лечение на стомашно-чревни разстройства. Резултатите дават информация за това, че екстрактите от билката имат положително влияние върху преодоляването на бактериални инфекции, причинени от стафилококи, Shigella, Salmonela, E.colli и при някои гъбични бактерии като различните бактерии се повлияват различно в зависимост от вида на екстракта - дали е воден или спиртен.
Антидиарийна активност
В Мексико отвара от растението се ползва при диария и паразити. В Танзания е разпространена употребата на живовляка като противомаларийно средство.
Антиоксидантна активност
Антиоксидантният капацитет на зелените листа е по-висок от този на чая от живовляк, което показва, че обработката може да доведе до значителна загуба на активност.
Диуретична активност
В Гватемала листата на живовляка се ползват като диуретик, докато във Виетнам тази роля се пада на семената.
Медицински проучвания не отчитат голямо повишаване на диурезата при прием на живовляк.
Хипотензивен ефект
В Бирма запарка от листа на живовляк се ползват за намаляване на кръвното налягане. Медицинските проучвания по темата са с много различни резултати и се смята, че хипотензивният ефект на живовляка има много индивидуален характер и не може медицински да бъде утвърдено поне на този етап от проучванията.
Същото важи и за гликемичната активност на растението, което обаче не пречи на ндианците мапуче в Чили да използват инфузия на живовляк при лечението на диабет.
Хуск - това са фибри, получени от семената на разновидност на живовлека - а именно белия живовлек, който се ползва с успех за:
- подобряване работата на стомашно-чревния тракт;
- стимулиране перисталтиката на червата;
- засилване метаболизма;
- намаляване чувството на глад
Живовлек в ежедневието
Ако разполагате с пресни листа от живовляк, можете да ги използвате в кухнята като добавка към пресни салати и различни ястия.
След внимателно изплакване младите листа могат да се консумират сурови или варени. Тъй като по-старите листа обикновено са по-твърди, те може да са по-подходящи за готвени ястия, като супи, яхнии и пържени картофи.
За локална употреба може да изсушите листата и да ги добавите в избраното от вас масло, като кокосово, слънчогледово, зехтин или бадемово масло, което след това да ползвате за намазване на разранена или възпалена кожа.
Когато берете живовляк, избягвайте растения, които са третирани с пестициди, растат близо до пътя или се намират на места, посещавани от домашни любимци.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:
Живовлякът не показва токсичност, но въпреки това както и с всяко ново лечение, посъветвайте се с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия на билката с приемани от вас фармацевтични препарати.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.