Към количка

ЖАБЛЕК - GALEGA OFFICINALIS

Galega officinalis, известен като жаблек или френски люляк, е цъфтящо растение от семейство Fabaceae. Популярно е в Европа, Западна Азия и Северна Африка. Растението има високи стъбла, перести листа и цветове на гроздове, които варират от бяло до бледо лилаво.

В историята на билколечението жаблека традиционно се е използвал като противовъзпалително средство, за лечение на чума и при ухапвания от змии. Името му обаче идва от наблюденията на лактогонния ефект - "gala", което означава "мляко", и "agein", което означава "производство".

 Има данни, че е бил използван като диуретик и тоник при състояния на коремен тиф, като стимулант на нервната система, като средство за премахване на синдрома на уморените крака – накисване с отвара от растението, и като билка при производството на сирене. В книга за билките от 1832 година се споменава за приготвянето на отвара от изсушени цветове на жаблек, за да се предизвика изпотяване и да се намали температурата. Растението е широко култивирано като храна за едър рогат добитък и доказано повишава добивите на мляко при кравите.

Жаблекът е използван за увеличаване млякото на кърмачките, за контролиране нивата на кръвна захар и други. Растението обаче съдържа и вещества, които във високи дози могат да бъдат токсични – затова трябва да се ползва с внимание. Когато е в билкови смеси, то е дозирано по подходящ начин и не може да причини проблеми.

Специфичните съединения в Galega officinalis допринасят за неговата ефективност при лечение на диабет чрез комбинация от хипогликемични, антиоксидантни, противовъзпалителни и имуномодулиращи действия. Така билката влияе върху множество аспекти на диабетната патология и предлага многостранен подход за управление на нивата на кръвната захар и поддържане на цялостното здраве при хора с диабет. Една от биоактивните съставки на жаблека – гуанидин, се използва за производството на синтетичното лекарство за диабет метформин.

Жаблека съдържа мастни киселини и техните естери, които са основните съединения, влияещи върху метаболизма на глюкозата и инсулиновата чувствителност. Ди- и тритерпените в състава му обуславят противовъзпалителните и антиоксидантни свойства. Фитостеролите като кампестерол и стигмастерол, които са около 20% от екстракта на жаблека, са известни с това, че регулират липидния метаболизъм и намаляват нивата на холестерола. Допълнителна антоксидантна сила придават и флавоноидите в билката – като с това засилват защитните механизми на организма за борба с оксидативния стрес и негативните последици от него като хронични заболявания и др. Специфични съединения като фитол, етилов естер на палмитинова киселина, хиназолинови производни и други са идентифицирани в екстрактите от жаблек и синергичното им действие подобрява ефективността на растението за  поддържане на гликемичния баланс и защита от усложненията на диабета.

Доказано е, че екстрактът от Galega officinalis насърчава възстановяването на неутрофилите в костния мозък, намалява броя на лимфобластите и инхибира процеса на апоптоза на лимфоцитите. Това учените смятат, че може да подобри функционалността на имунната система при хора с диабет, като по този начин намалява риска от инфекции и други усложнения, свързани с лошия имунен отговор.

Научни изследвания доказват ползата от биоактивните съставки на жаблека при стомашно-чревни нарушения -  ферментативна диспепсия, гастрокардиачен синдром, диария, както и антибактериалното му действие при ентерококи и стафилококи.

Мерки за сигурност и източници

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати.  Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.botanical.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.