Към количка

ЕХИНАЦЕЯ - ECHINACEA

Ехинацеята е ярко оцветено лечебно растение, кръстено на бодливите шипове в голямата си конусообразна семенна глава. От тях именно произлиза и името му - от гръцката дума ekhinos, което означава таралеж. Растението има 23 разновидности, но за лечебни цели се ползват само три от тях - Pallida, Angustifolia и Purpurea, като последната се счита за най-ефективна.

Действие и приложение според народната медицина и съвременна фитотерапия:
- общоукрепващо и имуностимулиращо
- противогрипно средство
- подкрепя имунната система и производството на бели кръвни клетки
- въздейства върху активността на продукцията на имунни Т-клетки
- усилва склонността на лимфоцитите да фагоцитират (изяждат) бактерии
- допринася за увеличаване производството на интерферон - важна част от защитата на организма срещу вирусни инфекции
- при грип, ангина, бронхит и бронхиална астма;
- вирусни и бактериални инфекции;
- възпрепятства развитието на злокачествени заболявания.
- има подкрепящ противовъзпалителен и антивирусен ефект
- спомага при възпалителни стрептококови и стафилококови инфекции 
- ограничава симптомите на заболяванията и намалява продължителността им
- намалява възпаленията, свързани с болка и подуване
- благотворно при рани, язви, изгаряния

Ехинацеята се е използвала дълго преди да бъдат открити антибиотиците заради способността си да съкращава продължителността на настинките и грипа. Индианците са я използвали  като "лек за всичко", както и за лечение на рани и инфекции. 

Интересното е, че индианците са научили за лечебната стойност на ехинацеята, като са наблюдавали лосове – забелязвайки, че величествените животни я търсят, когато са ранени или болни. Като такава, ехинацеята си спечелва името „корен от лос“. Сиуксите са го използвали като лек за колики, инфекции и змийски ухапвания, шайените и кайова са го прилагали при кашлица и болки в гърлото, пеоните са я използвали при главоболие, докато индианците  лакота намират ехинацеята за отлично болкоуспокояващо.

В началото на 19 в. билката започва масово да се употребява в Северна Америка и Европа, а в началото на 20 век в Германия са направени и първите медицински изследвания върху ехинацеята. Към момента тя е едно от най-изследваните растения. 

Под различна форма билката е една от основните съставки в естествените лекарства за имунната система. 

През цялата история ехинацеята е била използвана успешно за лечение на отравяне на кръвта, дифтерия, малария, скарлатина, ухапвания от змии и сифилис, наред с други по-общи заболявания. 

Макар и донякъде изместена от антибиотиците, ехинацеята си остава полезна и мощна билка, особено като се има предвид, че всяка част от растението, от цветните листенца до корените, е пълна с жизненоважни хранителни вещества. Уникалните разновидности на ехинацеята съдържат различни активни химикали - различни фенолни съединения като цихорова киселина, кафтарова киселина, полизахариди и алкалоиди - ехинакозид и ехинацеин, флавоноиди, полифеноли, фибри, инулин, витамини от група С и В (като рибофлавин) и бета-каротин, както и минерали като желязо, натрий, магнезий и калций, селен и цинк, на които именно се дължат разнообразните й ползи. 

Ето и някои от тях:

Укрепва имунната система 
Според многобройни клинични изпитвания е доказано, че като имунен стимулатор, ехинацеята намалява наполовина риска от настинки, като същевременно съкращава продължителността на боледуването, благодарение на влиянието й върху фагоцитозата (процеса на "изяждане" на вредните за организма бактерии от белите кръвни телца) и подобрената капилярната пропускливост.

Това може да обясни защо ехинацеята - под формата на тинктури и чайове, е широко популярна през есенно-зимния период. Медицинско проучване сравнява ефекта от употребата на чай от ехинацея и черен бъз с ефективността  на Tamiflu за ранно лечение на грип.

Стимулира клетъчния растеж и защитава здравите клетки
Освен че стимулира Т-клетките на тялото ви, ехинацеята също така увеличава производството на бели кръвни клетки - бойците на първа линия, които ни предпазват от ежедневните микроби и болести. Съединенията, открити в ехинацеята, възпрепятстват бактериите и вирусите да проникнат в здравите клетки, като по този начин намаляват шанса от заразяване, докато активно се приема добавка с ехинацея.

Намалява възпалението 
Доказано е, че активните химични съставки в ехинацеята намаляват възпалението и свързаната с него болка, което прави тази билка общ „лек за всички“ болки в тялото и ставите.
Ехинацеята помага за намаляване на дразненето и отлаганията на слуз при състояния като астма и бронхит. Както отбелязват авторите на проучване от 2015 г.: „Фармакодинамичните изследвания са потвърдили значителни бронходилататорни и противовъзпалителни ефекти на комплекса Echinacea, които са подобни на ефектите на класическите синтетични лекарства. По този начин резултатите осигуряват научна основа за приложението на тази билка в традиционната медицина като допълнително лечение на алергични заболявания на дихателните пътища, като астма."

Облекчава болката и физическия дискомфорт 
Преди много време индианците са използвали ехинацеята за намаляване на физическите болки и днес тя остава ефективно средство за облекчаване на болката. Изследванията потвърждават потенциала на тази билка в следоперативен период, като едно проучване установява намаляване на възпалението и хроничната болка, свързани с остеоартрит на коляното, по време на 30-дневен период чрез прилагане на комбинация от джинджифил и екстракт от Echinacea angustifolia.

Помага за намаляване на безпокойството
Ехинацея се препоръчва при разстройства на нервната система с различен произход, тя намалява тревожността и се ползва с успех при хора със синдром на хроничната умора и пациенти, които са били диагностицирани с хиперактивно разстройство с дефицит на вниманието.

Използването ехинацея намалява симптомите на леко безпокойство се твърди в проучване, което  тества анксиолитичния потенциал на пет различни препарата от ехинацея и сравнява тяхната ефективност с фармацевтичния транквилизатор хлордиазепоксид. Авторите на изследването отбелязват, че успокояващият ефект на препаратите с ехинацея е съизмерим с този фармацевтичния транквилизатор, без обаче да се потискат локомоторните движения на участниците при по-високи дози.

Подобрява здравето на устната кухина
Ехинацеята неутрализира вредните организми, които причиняват халидоза (лош дъх в устата). Проучванията свързват приема на ехинацея с намаляване на гингвинита, който е бактериална инфекция. В това отношение добавката с ехинацея може да бъде ефективен начин за поддържане на добро орално здраве.

Подобрява състоянието на кожата
Ехинацея отдавна се ползва с успех при лечение на екзема и псориазис, а също така е известно, че хидратира и повишава еластичността на кожата, с което намалява образуването на бръчи, успокоява кожата при слънчево изгаряне. 
Благодарение на своите антибактериални и противовъзпалителни свойства, изследователите са открили, че ехинацеята е полезна при лечението на акне. 
Както е отбелязано във Phytotherapy Research, препарат от Echinacea purpurea възпрепятства разрастването на акне и предотвратява вторичните бактериални инфекции по кожата.

Насърчава зарастването на рани
Антибактериалните свойства на ехинацеята и способността й да укрепва имунната система насърчават заздравяването на рани. Иранско проучване, включващо плъхове с обширна некроза на кожата, потвърждава ефекта на Echinacea purpurea като мощен агент за заздравяване на рани.

Списанието Skin Pharmacology and Physiology подчертава ехинацеята като едно от редицата фитотерапевтични средства, признати в световен мащаб, за заздравяване на кожни рани.

Противораково действие
Въпреки че изследванията, включващи хора, все още не са потвърдили потенциалните противоракови свойства на ехинацеята, нейната способност да повлияе на имунната система й позволява да повлияе на реакцията на тялото към рака. Въпреки че не се счита за антиоксидант, ехинацеята е в състояние да помогне за елиминирането на свободните радикали чрез стимулиране на Т-клетките на тялото, които играят активна роля в борбата и предотвратяването на рака.

Забавя стареенето 
Въпреки че все още не са валидирани в проучвания при хора, резултатите от проучвания върху животни предполагат, че ехинацеята има огромен потенциал за предотвратяване на стареенето поради ефектите си върху NK клетките - "естествени убийци" (NK са големи гранулирани лимфоцити, които осигуряват бърз отговор на вирусни и други вътреклетъчни патогени, действащи около 3 дни след инфекцията, и реагират на образуването на тумор. Те са на практика защитниците на организма ни).

В едно проучване, включващо здрави възрастни мишки, получаващи допълнителна ехинацея в продължение на 14 дни, учените отбелязват драматични промени. Изследователският екип заявява, че: „Наистина, тази билка в диетата върна броя и функцията на NK-клетките в тези възрастни животни до нивата на младите екземпляри. В далаците на тестваните възрастни мишки, консумиращи ехинацея, броят на NK-клетките се е повишил до нива с 30 процента по-високи от тези на контролната група.“

Ехинацея се прилага и в хомеопатията, като се ползва видът Echinacea angustifolia - теснолистният вариант на билката, като имуностимулатор и при лечение на заболявания на дихателния тракт и орофаринкса (ангини), хронични фарингити (тонзилофарингити); рецидивиращи бронхити , пневмонии и кожни заболявания (стрептококови и стафилококови гнойни инфекции)

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Ехинацеята не трябва да се използва при алергии, автоимунни заболявания и при пациенти по време на имуносупресивна терапия.

Наскоро Европейският комитет по билкова медицина (HMPC) предупреди, че ехинацеята може да причини алергични реакции при деца под 12-годишна възраст. Някои от тези алергични реакции са:
Копривна треска, кожни възпаления и обриви.
Анафилаксия (генерализирана имунна реакция на организма).
Астма и респираторни проблеми.
Не се препоръчва употребата му и при хора, страдащи от автоимунни или чернодробни заболявания, както и по време на бременност и кърмене е необходима консултация със специалист преди прием.
По същия начин консумацията на ехинацея може да взаимодейства с определени вещества и лекарства. 

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.