Към количка

ЕСТРАГОН - ARTEMISIA DRACUNCULUS, TARRAGON

Естрагонът (Artemisia dracunculus), известен още като тарагон, е вид многогодишно тревисто растение от семейство Сложноцветни. Той е широко разпространен в дивата природа в голяма част от Европа, Азия и Северна Америка и се култивира за кулинарни и медицински цели. Името на вида, dracunculus, означава "малък дракон" и растението изглежда е наречено така поради своите навити корени.
Подвидът Artemisia dracunculus var. sativa се култивира за използване на листата като ароматна кулинарна билка. При някои други подвидове характерният аромат до голяма степен отсъства. Неофициалните имена за разграничаване на вариациите включват "френски естрагон" (най-добър за кулинарна употреба), "руски естрагон" и "див естрагон". Младите стъбла в началото на пролетта могат да се приготвят като заместител на аспержите.

Естрагонът има вкус и мирис, напомнящи на анасон, което се дължи до голяма степен на наличието на естрагол, известен канцероген и тератоген при мишки. Въпреки това, разследване на Европейския съюз заключава, че опасността от естрагол е минимална, дори при 100-1000 пъти по-висока от обичайната консумация, наблюдавана при хората. 

В Иран естрагонът се използва в яхнии и туршии в персийски стил, особено khiar shoor (кисели краставици).

Естрагонът е една от четирите фини билки във френската кухня и е особено подходящ за ястия с пиле, риба и яйца. Естрагонът е основният ароматизиращ компонент на соса беарнез. Пресни, леко натъртени клончета естрагон се накисват в оцет, за да се получи естрагонов оцет. Намачкан с масло, от него се получава отличен топинг за сьомга или телешко на скара.

Естрагонът се използва за овкусяване на популярна газирана безалкохолна напитка в страните като Армения, Азербайджан, Грузия (откъдето първоначално идва), Русия, Украйна и Казахстан. Напитката, наречена Tarkhun, е направена от захар, газирана вода и листа от естрагон, които й придават характерния зелен цвят. 

Естрагонът е една от основните съставки на Чакапули, грузинско национално ястие.

В Словения естрагонът се използва при приготвяне на традиционно сладко ядково руло, наречена potica. В Унгария е популярна пилешка супа, овкусена с естрагон.

Според Плиний Стари  и Диоскорид (I в. сл. Хр.) растението има изсушаващи, затоплящи и стимулиращи свойства, облекчава зъбобол, "отстранява слузта от главата", стимулира храносмилането и има диуретичен ефект, укрепва стомаха и възстановява апетита.

В традиционната и съвременната фитомедицина, козметика и парфюмерия се използват всички части на естрагона - корен, стебло, листа, цвят и семена. 

В традиционната медицина 
A. dracunculus се използва при заболявания на храносмилателната система и като стимулант на апетита. Освен това билката A. dracunculus се използва за ускоряване на метаболизма. Използван е и като анестетик при зъбобол, рани и порязвания. 
В Европа употребите на растението също включват запек, чревни спазми, язви и рак. 
В традиционната азиатска медицина този вид се използва например при лечението на заболявания на храносмилателната система, като аналгетик, хипнотик, антиепилептик, противовъзпалително и температуропонижаващо средство, както и като ефективно средство за лечение на хелминтози.
В арабските култури видът се използва за лечение на безсъние, възпаление на венците, шап и като средство за маскиране на вкуса на лекарства, докато в Централна Азия, включително Русия, се използва за лечение на дразнене, алергични обриви, гастрит , диспепсия, дерматит и за насърчаване на храносмилането и подобряване на апетита. В Азербайджан A. dracunculus се използва като антиепилептично лекарство. 
Индийската традиционна медицина – Аюрведа – разказва, че видът е ефективен при лечението на хелминтиаза, спазми на гладката мускулатура на червата, треска от различен произход и добър тоник, имуностимулант и регулира менструалния цикъл. Местните жители на Химачал Прадеш и Кашмир използват паста от листата на A. dracunculus при лечението на рани по краката на якове и магарета. Освен това те използват екстракт от естрагон за зъбобол, треска, дизентерия, чревни паразити и болки в стомаха.

Естрагоновата есенция се използва и в ароматерапията (под формата на масажи, маски за лице, суспензии, бани и компреси), при лечение на стомашно-чревни спазми, нарушения на мускулната функция, диспепсия, хълцане, аерофагия, тревожност, глисти (аскариди и острици), менструални проблеми, забавена менструация и стимулация на матката.

Доказани от съвременните научни изследвания ползи от естрагона 
Най-ценното откритие в проведените професионални научни изследвания е доказването на нови области на биологичната активност на екстрактите от билка и/или листа на A. dracunculus и етеричното масло – главно техните антиоксидантни, имуномодулиращи и антинеопластични ефекти, както и хепатопротективното и хипогликемични ефекти. Видът, известен досега като подправка, се оказва изключително ценно лечебно и козметично растение.

  • Антибактериално и противогъбично средство - в проучванията естрагоновите екстракти показват инхибиране на развитието на грам-положителни и грам-отрицателни бактерии вкл. Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Listeria monocytogenes, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Shigelia, Salmonella, Candida Albicans Aspergillus, Helicobacter pylori и много други.
  • Противовъзпалителен и аналгетичен ефект също е потвърден в редица проучвания в последните години
  • Антиоксидантно действие, което повлиява цялостното състояние на организма
  • Имуномодулиращо действие - След получаване на екстракт от естрагон в продължение на 21 дни, мишки показват значително намалени нива на провъзпалителни цитокини. Те също имат повишена активност на макрофагите - клетки, които са важни за имунитета и растежа на тъканите.
  • Антидепресивен агент - Проучване от 2018 г. и друго през 2019 г. върху мишки изследва потенциала на естрагона за повишаване на умствената устойчивост. Изследователите дават екстракт от естрагон на мишките, преди да ги оставят в клетка с агресивен индивид за 10 минути. Наблюденията са, че след лечението с естрагон мишките са по-малко податливи на депресия, причинена от социалния стрес. Мишките също така показват намалени нива на възпалителни цитокини, свързани със стреса. Авторите на изследването свързват антидепресивната активност на растението с наличието на фенолни и флавоноидни съединения, като хлорогенова киселина, кафеена киселина, лутеолин и кверцетин.
  • Проведен в Турция през 2020 година експеримент показва влиянието на биоактивни съединения на естрагон върху изоензимите, които са важен фактор за развитието на невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон, както и при депресия. Инхибиторите на ензимите са показали ефективност при лечението на невродегенеративни заболявания и се използват при лечение на клинична депресия и тревожност. Чистите метаболити в естрагона са показали по-ниска инхибиторна активност, което кара учените да смятат, че ефектът от билката е резултат от синергичното действие на нейните биоактивни вещества, взети заедно.
  • Антинеопластични свойства - Изследвания на мексикански учени (2017 година) са установили значително намаляване на броя на туморните клетки при миши лимфом, което смятат е резултат от високата концентрация на полифеноли и алкамиди.
  • Хепатопротективно действие - Хепатопротективната активност на хидроалкохолен екстракт от билката A. dracunculus беше потвърдена през 2018 г. като част от сътрудничеството между три изследователски центъра в Иран. Документирани са доказателства за намаляване на нивата на аланин трансаминаза, аспартат трансаминаза, алкална фосфатаза и общ билирубин, както и общо увеличение на протеина.
  • Увеличава добрия холестерол HDL
  • Хистопатологичното изследване също потвърждава по-малко увреждане на черния дроб в групата животни, на които е даден естрагонов хидроалкохолен екстракт.
  • Хипогликемично действие - Понижава стойностите на  гликирания хемоглобин, инсулиновата секреция и систоличното налягане (Докуменитрано в проучване от 2016г. Резултатите от проучването показват, че билковите екстракти от A. dracunculus могат да се използват като терапевтичен агент при лечението на нарушен глюкозен толеранс.
  • Нормализира профила на тироидните хормони - Проучване през 2020г. оценява дали билката A. dracunculus може да се използва при хипотиреоидизъм. Резултатите от изследването показват, че водният екстракт от A. dracunculus може да подобри профила на хормоните на щитовидната жлеза, но са необходими допълнителни изследвания
  • Спира развитието на чревните паразити
  • Подпомага заздравяването на кожни рани, което го прави подходящ агент при дерматити, екземи
  • Ирански изследователи са изследвали потенциала на хидроетаноловия екстракт от A. dracunculus при лечението на лейшманиоза и резултатите показват, че растителният екстракт може да се използва при лечението на това заболяване, което се среща в много страни с тропичен, субтропичен и умерен климат.
  • Множествена склероза - наблюдения върху мишки показват значително облекчаване на болестното състояние. Резултатите от проучването показват, че съединенията, съдържащи се в A. dracunculus, могат потенциално да се използват при лечението на множествена склероза при хора.
  • Глаукома - Екстрактите на естрагон се доказват като са инхибитори на карбоанхидраза I и II - ензими, които оказват значително влияние върху съдържанието на вода в очната ябълка. При натрупване на излишна течност, вътреочното налягане се повишава, което може да доведе до развитие на глаукома. Въз основа на своите изследвания авторите на изследване от 2019г. заключават, че билковите екстракти от A. dracunculus, могат да намалят натрупването на течност в очната ябълка и по този начин да се използват при лечението на глаукома.
  • Репелентни свойства - Изследвания през 2017г. са потвърдили, че етеричното масло, получено от билката A. dracunculus, може да действа като репелент срещу вид двукрили мухи – Calliphora vomitoria (синята муха) - насекомото е отговорно за предаването на много патогенни микроорганизми – Salmonella typhimurium, Entamoeba coli и Giardia duodenalis; и срещу комари Anopheles stephensi, които са отговорни за разпространението на малария в Арабския полуостров, Индийския субконтинент, Афганистан и Иран. И в двете проучвания се потвърждава ефектът от етеричното масло като предпазна мярка, равностойна на химическите средства.
  • Козметика и парфюмерия - Естрагонът се използва в козметичната индустрия като съставка в продукти за грижа за кожата, аромати и маскиращи агенти. В козметологията A. dracunculus се използва при производството на хидратиращи кремове, шампоани, лосиони и почистващо мляко. Тези препарати се използват за грижа за кожата на скалпа, тялото и лицето. Етеричното масло, получено чрез парна дестилация, намира широко приложение като компонент в парфюмите. Използва се и в ароматерапията по време на масажи и бани и се добавя към маски за лице и компреси. Продукти, съдържащи естрагон, се предлагат както от европейски, така и от неевропейски козметични компании. Сред тях са марки като английската Lush Cosmetics, италианската L'Erbolario Assenzio, немската AER Scent, френската Florame, шведската Timotei, азербайджанската Buta и южнокорейската Missha. Като компонент на дамски и мъжки парфюми, маслото от A. dracunculus се използва много често от престижни модни марки, като италианските Prada, Versace, Dolce & Gabbana, френските Givenchy и Chloé, американските Calvin Klein и Tom Ford и много други.


Биоактивни компоненти, допринасящи за фармакологичните ползи на естрагона
A. dracunculus съдържа предимно фенилпропаноиди като естрагол, метилевгенол и транс-анетол, който му придава аромат на анасон. Другите основни съставки са терпени и терпеноиди, изокумарини, флавоноиди,  кумарини и алкамиди. Естрагонът е богат на флавоноиди - кверцетин, кампферол, лутеолин, изорамнетин и техните гликозиди нарингенин, анагенин, съдържа още  фенолни киселини - основно хлорогенова, кафеена и ванилова киселина. Маслото се състои главно от метил хавикол, обикновено 65%, както и β-пинен, камфен, оцимен, лимонен, ментол и сабинен. Билката съдържа различни витамини и минерали, включително витамини А и С, калций и калий, танини - придаващи горчивина, мастни киселини и стероли, йодни съединения и пероксидази.


Хранителна информация
Една супена лъжица (1,8 г) изсушени листа от естрагон осигурява широка гама от важни хранителни вещества, необходими за поддържане на добро здраве. Те включват следните витамини и минерали, измерени в mg и микрограмове (µg):
калций 20,5 mg
желязо 0,581 mg
магнезий 6,25 mg
фосфор 5,63 mg
калий 54,4 mg
витамин С 0,9 mg
рибофлавин (витамин B2) 0,024 mg
ниацин (витамин B3) 0,161 mg
фолат 4,93 µg
витамин А 3,78 µg
витамин В6 0,043 м

Безопасност
Данните на Европейската агенция по лекарствата - Комитетът по билкови лекарствени продукти (HMPC) от 2019 г. относно употребата на естрагол твърдят, че „има доказателства за генотоксична канцерогенност"; естрагол трябва да се поддържа толкова нисък, колкото е практически постижим. HMPC препоръча приемлив прием на естрагол на ден за възрастни – 51,8 mg/kg телесно тегло, а за деца – 1,0 μg/kg телесно тегло.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.