В родината си Австралия евкалиптовото дърво е основната храна за коалите. Има различни видове евкалипт като някои са с размерите на декоративен храст, а други се превръщат в гигантски дървета до 70 м височина. Видът, който най-често се използва като лекарство, е между гигантите. Листата му са между 10 и 25 см и са тъмнозелени и лъскави. Неговата синьо-сива кора се бели, за да се разкрие кремава вътрешна кора.
През 19 век в Англия евкалиптовото масло се използва в болниците за почистване на уринарни катетри. По-късно лабораторни изследвания показват, че евкалиптовото масло съдържа вещества, които убиват бактериите и някои видове гъбички. Изследвания върху животни показват, че евкалиптовото масло действа като отхрачващо средство, което помага за изчистването на задръстените с храчки дробове.
Маслото се използва в традиционната аборигенска медицина за лечение на рани и гъбични инфекции. Чайове от евкалиптови листа също се използват за намаляване на температурата. Евкалиптът се използва в традиционната медицина, включително китайска, гръцка и европейска.
В Аюрведа евкалиптът се използва като загряващо средство, премахващо вътрешния студ, за подобряване на кръвообращението и метаболизма.
В съвременната фитомедицина листата и маслото от евкалипт се използват като лекарство. Евкалиптовото масло се прави от пресните листа и върхове на клони на евкалипт. Листата на евкалипта съдържат флавоноиди (антиоксиданти на растителна основа), летливи масла и танини, синеол, евкалиптол и алфа-терпинеол, а-пинен, лимонен, монотерпеноиди, сесквитерпени.
Изследователите смятат, че танините могат да помогнат за намаляване на възпалението. Флороглуциновите деривати, изолирани от листата на евкалипта, учените доказват, че са по-ефективни като противовъзпалителен агент от индометацина.
Евкалиптът се използва при:
- Настинки и грип - намалява възпалението
- Кашлица, бронхит, астма - подобрява дишането, действа отхрачващо
- Хрема
- Главоболие
- Облекчава стреса
- Възпаление на венците
- Предотвратяване на натрупването на зъбна плака
- Халитоза (лош дъх в устата)
- За стимулиране на апетита
- Облекчава при дезинтерия, синдром на раздразнените черва,
- Като репелент - за комари, кърлежи, въшки
- Заздравяване на рани, циреи, подобряване състоянието на акнеичната кожа
- Облекчаване възпалението и подуването при артритни болки
- Подобрява състоянието на скалпа, засилва блясъка и растежа на косата
- Поддържа добрият вид на брадите като овлажнява кожата и я предпазва от лющене
- Като почистващ и дезинфекциращ спрей
Масло от евкалиптовото дърво (Eucalyptus globulus) влиза в състава на много продукти без рецепта за настинка и за облекчаване на дишането, за отхрачване и отпушване на носа, емулсии за разтривки и парни бани, течности за изпарители, мехлеми, пасти за зъби и води за уста. Евкалиптовото масло се използва и в кремове и мехлеми за облекчаване на болки в мускулите и ставите.
Листата се предлагат пресни и сушени за използване в чайове и в течни екстракти. Билкарите често препоръчват използването на отвари от листа за гаргара за успокояване на възпалено гърло и лечение на бронхит, астма и синузит.
Евкалиптовите мехлеми се прилагат и върху носа и гърдите за облекчаване на дишането. Евкалиптовото масло помага за втечняване на храчките, а инхалации с евкалипт се прилагат за лечение на бронхит, кашлица и грип.
Евкалиптът е полезен при задна хрема и синузит, тъй като повлиява задръстването на назалните проходи, втечнява секрета и отпушва носа. Евкалиптът е съставна част на популярното лекарство за отпушване на носа Vicks. Инхалация за 5-10 минути с листа от евкалипт или евкалиптово масло освобождава дишането през носа и намалява главоболието, което е следствие от него.
Евкалиптовото масло заедно с ментовото помагат за облекчаване на главоболието и за релаксиране. Няколко капки евкалиптово масло, нанесени в зоната на челото и слепоочията, водят до по-дълбоко вдишване, увеличават притока на кислород и проясняват ума.
Евкалиптовото масло е богато на синеол - антисептик, който убива бактериите, които могат да причинят лош дъх. Някои антисептични води за уста използват евкалипт заедно с други масла и е доказано, че помагат за предотвратяване отлагането на зъбна плака и развитието на гингивит.
Върху кожата евкалиптовото масло се използва за облекчаване на болката при артрит, за лечение на акне, циреи и рани, в някои репеленти за насекоми. Маслото от евкалипт помага за бързото заздравяване на раната, намалява подуването и възвръща нормалната текстура на кожата.
Предварителните проучвания също така показват, че маслото от лимонов евкалипт може да предпази от кърлежи. Някои съединения, присъстващи в евкалиптовото масло, имат токсичен ефект срещу яйцата на въшките и възрастните женски въшки. По този начин пръскането или нанасянето на евкалиптово масло върху скалпа може да бъде полезно при справяне с въшки.
Локалното приложение на евкалиптовото масло под формата на масло или крем, както и като отвара от листа за почистване на лицето с акнеична кожа, инхибира активността на бактериите, причиняващи акне. Винаги смесвайте евкалиптовото масло с кокосовото масло или друго носещо масло, преди да нанесете върху кожата.
Евкалиптовото масло е добро за косата, тъй като съдържа определени съставки, които стимулират производството на серамиди, когато се прилагат върху скалпа. Серамидите са отговорни главно за насърчаване на растежа на косата. Евкалиптовото масло също така подобрява текстурата на косата, блясъка и цялостното здраве на скалпа поради своите антимикробни и противовъзпалителни свойства. Поддържа косата и скалпа овлажнени и предотвратява сухотата, която може да причини падане на косата.
Маслото от евкалипт може да се използва като домакински почистващ препарат поради силните си антибактериални свойства. За да създадете зелена алтернатива на силните дезинфектанти за пръскане, комбинирайте евкалипт с масла от лимон и мента и вода в спрей бутилка. Избърсването на повърхности във вашата кухня или баня с тази смес ги освежава и дезинфекцира, като същевременно оставя свеж билков аромат във въздуха.
Как да го приемате
Никога не приемайте евкалиптово масло през устата, защото е токсично. Не давайте капки за кашлица, съдържащи евкалипт, на деца под 6 години. Не употребявайте мехлеми с евкалиптово масло или инхалации с него при деца до 2 години.
Хората с астма, гърчове, чернодробно заболяване, бъбречно заболяване или ниско кръвно налягане не трябва да използват евкалипт без консултация с лекар.
Бременни и кърмещи жени не трябва да използват евкалипт.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.