Около 95% от дивия ямса се отглежда в Африка, растението е разпространено в тропическите страни и Карибите.
Смята се, че ямсът е получил името си от думата nyami на фулани (език, който се говори в Гвинея, Западна Африка) и означава „да ядеш“.
„Див ямс“ е терминът, използван за описване на добавка, която има естроген-подобен ефект. Извлича се от корена на растителния вид, наречен Dioscorea villosa, който расте върху лоза, произхождаща от Северна Америка. Дивият ямс обикновено се намира като течен екстракт, изсушена билка, прах, капсула, таблетка или чай.
Използваните части са изсушени корени или коренища. Корените на дивия ямс съдържат диосгенин, растителен естроген, който може да се превърне в хормона прогестерон при лабораторни условия.
Какви са ползите от дивия ямс
Потенциално регулира кръвната захар
В Националната библиотека по медицина на САЩ има данни, че дивият ямс може да помогне за регулиране на кръвната захар. Смята се, че това се дължи на вещество, наречено диоскоретин, и показва положителни резултати в проучвания.
Изследване от Лабораторията за изследване на фитотерапията към Университета на Нигерия установи, че кръвната захар се понижава при зайци с диабет, когато им се прилага диоскоретин, който е извлечен от грудки.
Може да се бори с рака
В Япония е проведено проучване, за да се определи дали дивият ямс може да помогне за намаляване на риска от рак. Проучването беше стартирано поради широкото използване на дивия ямс за подобряване качеството на живот в Япония.
Въпреки че няма достатъчно доказателства и са необходими допълнителни изследвания, изследователите откриха, че коренището на растението див ямс, което произвежда основното съединение диосцин, притежава антипролиферативни ефекти върху клетките при левкемия.
Въпреки че често се използва като добавка, в северната част на Япония дивият ямс се консумира като здравословна храна и това изследване показва, че може да е храна, помагаща в борбата с рака.
Изследване, публикувано в American Journal of Chinese Medicine, установи, че "екстрактът от див ямс действа като слаб фитоестроген и предпазва от пролиферация в клетките на карцинома на човешката гърда MCF-7."
Подобрява нивата на холестерола
Проучване, публикувано в Journal of Lipid Research, показва, че диосгенинът, открит в дивия ямс, може да помогне за повишаване на добрия HDL холестерол и понижаване на LDL („лошия“ холестерол). В проучването на плъхове е даден див ямс за период от една седмица, за да се определи дали диосгенинът потиска абсорбцията на холестерол и е установено, че плъховете, приемащи добавката, са показали по-добро съотношение HDL към LDL.
Друго проучване, проведено върху мишки и плъхове, показва, че добавките с див ямс могат да бъдат полезни за контролиране на хиперхолестеролемията.
Предлага облекчение при дивертикулоза
Дивият ямс може да помогне при лечение на разстройство на червата, наречено дивертикулоза. Това се случва, когато на стената на дебелото черво се образуват малки торбички - дивертикули. Тяхното възпаление се нарича дивертикулоза и може да бъде много болезнено, което води до запек, диария и дори треска.
Изследвания показват, че дивертикулозата се открива при 30 до 40% от хората на възраст над 50 години и се причинява от силно рафинирана диета с ниско съдържание на фибри.
Как дивият ямс помага при дивертикулоза? Дивият ямс има спазмолитично и противовъзпалително действие. Като антиспазматично средство може да помогне за намаляване на болката, причинена от коремни спазми около възпалената област, като едновременно с това помага за наамаляване на възпалителния процес. Тинктура от див ямс, валериана и мента може да предложи облекчение.
Може да помогне за намаляване на фотостареенето
Проучванията показват, че дизогенинът, открит в екстракта от див ямс, може да има "депигментиращ ефект". Това означава, че може да помогне при проблеми като мелазма, меланодерматит и слънчево лентиго – проблеми, които в крайна сметка водят до хиперпигментация.
Хиперпигментацията е безобидна и доста често срещана, но може да бъде разочароваща, тъй като е състояние на кожата, което се развива доста забележимо като по-тъмни петна по кожата.
Проучване в епруветка отбелязва, че диосгенинът може също да насърчи растежа на нови кожни клетки, което може да има ефект против стареене.
Облекчаване на менопаузата
Дивият ямс се счита за чудесен начин за намаляване на менопаузалните симптоми и подпомагане на хормоналното заместване по време на менопаузата.
Беше проведено проучване с помощта на крем от див ямс при 23 здрави жени, които са били в менопауза. Три месеца след началото на проучването резултатите показват, че няма значителни промени и въпреки че няма странични ефекти, кремът има малък или никакъв ефект върху симптомите на менопаузата като цяло.
Коренът от див ямс съдържа диосгенин. Това е растителен стероид, който учените могат да манипулират, за да произвеждат стероиди, като прогестерон, естроген, кортизон и дехидроепиандростерон (DHEA), които след това се използват за медицински цели, докато човешкят организъм няма способността да преобразува диосгенинът в хормони.
Затова и дивият ямс се прилага като крем, получен от корена, обработен в лаборатория, и се използва най-често в алтернативната медицина като природен вариант на естрогено-заместителна терапия за облекчаване на симптомите на менопаузата, като нощно изпотяване и горещи вълни, хормонален дисбаланс, ниско сексуално влечение, безплодие и превенция на остеопорозата.
Артрит
Коренът от див ямс може да има противовъзпалителни ефекти. Традиционно се използва за лечение на артрит, който причинява болка, подуване и скованост на ставите.
По-специално, проучванията в епруветка разкриват, че диосгенинът, извлечен от корен от див ямс, помага за предпазване от прогресиране на остеоартрит и ревматоиден артрит.
Също така, в 30-дневно проучване при мишки, пероралното приложение на 91 mg екстракт от див ямс на килограм телесно тегло (200 mg/kg) всеки ден значително намалява маркерите на възпалението, а дози по-високи от 182 mg на килограм (400 mg/kg) водят до намалена нервна болка.
Въпреки че тези резултати са обещаващи, са необходими допълнителни изследвания при хора.
Взаимодействия и странични ефекти
Поради потенциални хормонални взаимодействия, хората със заболявания като ендометриоза, маточни фиброиди или някои форми на рак трябва да избягват продукти от корени на див ямс.
Децата, бременните или кърмещите жени и хората с дефицит на протеин S – генетично заболяване, което увеличава риска от образуване на кръвни съсиреци – също е препоръчително да избягват корена на дивия ямс поради недостатъчна информация за безопасност.
Коренът от див ямс може да взаимодейства с естрадиол, хормон, присъстващ в някои форми на противозачатъчни и хормонозаместителни терапии.Затова трябва да избягвате корен от див ямс, ако приемате тези лекарства.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.