Към количка

Вторият мозък

Знаете ли, че учените наричат червата „втори мозък“?

И това е защото те имат собствена нервна система, която е свързана с централната нервна система и главния мозък. Затова и проблемите с червата обикновено започват от емоциите.

Сетете се за многото случаи във вашия живот, когато ви се е „свивал стомаха“ от притеснение – пред изпит, при заплетена ситуация в работата, при конфликти с партньора. Всички тези емоции и притеснения се отразяват на здравето на целия организъм и в много голяма степен на стомашно-чревния тракт. Когато към негативните емоции добавим количеството ежедневен стрес, неправилното хранене, количествата антибиотици – ето ви факторите, които реално разрушават „втория мозък“ на тялото ни.

First slide

Малко физиология

Червата ни са изградени от няколко типа клетки, които изпълняват различни функции – производство на ензими, разграждане на храната, усвояване на витамини, минерали, извеждане на отпадните вещества, токсините и мъртвите клетки извън тялото. Вътрешната страна на тези „тунели“ има множество власинки и издатинки (вили), които увеличават дължината им и позволяват по-пълноценно усвояване на хранителните вещества. Те обаче са много нежни и гореизброените негативни фактори лесно ги унищожават. Така намалява тяхната ефективност, респективно това води до понижаване на общото здраве.

В червата ни живеят множество полезни бактерии, включително E-coli в дебелото черво, гъбички, паразити, които имат своята полезна дейност, когато са си по местата. Например те произвеждат витамин К, толкова важен за съсирването на кръвта, фолиева киселина – необходима за възстановяването на аминокиселините и ДНК…. Когато обаче по някаква причина те се прехвърлят в други части, където не им е мястото – тогава става лошо!

Симптоми за проблеми с червата

Едни от първите симптоми за проблеми с червата са хроничната умора, депресията и раздразнителността, неосвежаващият сън, а това намалява съпротивителните сили на организма – имунната система.

Болестите и лекарствата, с които конвенционалната медицина ги лекува, допълнително влошават състоянието. Антибиотиците разрушават микробиома – тази балансирана чревна среда, така важна за правилното функциониране на тялото. Микробиома е чувствителен и към емоциите и храните – липсата на пресни зеленчуци например или големите количества плодове със съдържащата се в тях фруктоза  допринасят за разрастването на гъбичките и разбалансират системата. Тук оставям без коментар тютюнопушенето и алкохола – мисля, че е излишен, всички знаем вредата.

Така постепенно и сигурно рушим здравето си!

First slide

Дивертикулоза

Една от диагнозите, които често се чуват в кабинета на гастроентеролога, е дивертикулоза.

Тя представлява клинично състояние, при което се развиват множество дивертикули – малки джобчета,  по стомашно-чревния тракт. Тези подобни на торбички издатини обикновено се образуват в слаби места в стените на тънките или дебелите черва, въпреки че повечето се появяват в сигмоидното дебело черво – долу вляво над слабинната гънка. Дивертикулозата може да доведе до запек, коремни спазми или да е безсимптомна, докато не прерасне в дивертикулит.

Здравните експерти смятат, че дивертикулите се появяват поради диета с ниско съдържание на фибри и по-високо налягане в дебелото черво.

Статистиките сочат, че около 20% от хората с дивертикулоза развиват в някакъв момент дивертикулит.

First slide

Дивертикулитът е възпаление на дивертикулите, което предизвиква по-силна болка в долната част на корема, която се разпространява по левия крак и в слабините, ирадиира към гърба, може да има и чести позиви за уриниране,  ректално кървене, твърда стомашна стена и обща слабост. Изисква незабавно болнично лечение, тъй като може да доведе до перитонит.

Дивертикулитът може да доведе до развиване на Болестта на Крон. В същото време хора с Болест на Крон и дивертикулоза имат по-висок риск да развият дивертикулит.

Болестта на Крон и дивертикулитът имат подобни симптоми, но Болестта на Крон е възпаление за цял живот на тънките черва, докато дивертикулитът се отнася до остри  усложнения предимно в дебелото черво, които могат да бъдат животозастрашаващи. Диагностицирането на дивертикулита става с образна диагностика – ултразвук, компютърна томография на корема и таза, а когато не е в обострено състояние – ендоскопия или колоноскопия.

First slide

Как да се предпазим от заболявания на червата

Това е най-важното – да живеем по начин, който намалява риска от болести на „втория мозък“ като изброените по-горе.

Създайте си позитивна нагласа и увеличете положителните емоции в ежедневието. В тази посока ще ви бъдат полезни няколко неща:

  • Намалете гледането и четенето на негативни новини. В журналистиката има правило, че добрата новина не е новина. Затова вие пък търсете добрите новини.
  • Всеки ден намирайте пет неща, за които да благодарите и изричайте на глас благодарността си
  • Усмихвайте се, дори когато сами вървите по улицата. Ще видите как хората ще започнат да ви се усмихват в отговор
  • Когато разговаряте по телефона, гледайте нещо красиво пред себе си и се усмихвайте – усмивката ви се предава като вибрация по линията. Така може да блокирате негативната енергия на отсрещния човек.
  • Научете повече за различните методи на подобряване на психо-емоционалното си състояние – напр. капките на д-р Бах правят чудеса.
  • Още със събуждането си си осигурете силна дневна светлина – тя спира производството на мелатонин и стимулира хормоните на щастието
  • Ако можете – направете десетина минутна гимнастика – има много мобилни приложения, които да ви помогнат
First slide

Изградете за себе си и семейството – особено за децата – здравословни хранителни навици

  • Закусвайте! Може да е нещо съвсем малко – шепа ядки, чаша мляко с плодове, едно сварено яйце… То ще ви даде добър старт за деня. Така ще стимулирате и стомашно-чревния тракт да работи по-добре, особено ако му подавате храна няколко пъти през деня в малки количества.
  • Бързите храни, газираните напитки, вредните субстанции – ограничете ги максимално.
  • Опитайте да не вечеряте след 18 ч. – ще видите ефекта както в силуета си, така и в енергията си на следващия ден. Организмът също има нужда от почивка през нощта, а смилането на храната си е тежка работа!
  • Киселото мляко – нека не липсва от менюто ви, то съдържа пробиотични бактерии, които помагат за чревния баланс
  • Чудесно е, ако може да замените кафето с чаша билков чай.
  • Наблегнете на зеленчуците в дневното меню, особено в сурово състояние. Тъй като всички свежи зеленчуци от магазина минават сериозна химическа обработка – най-добре е да ги накиснете за 15-тина минути в студена вода и след това да ги изплакнете обилно. Това важи и за зелените подправки.
  • От плодовете дайте предимство на горските плодове, ябълките, бананите, ананаса, цитрусовите плодове – тях обаче, ако имате проблеми с дивертикулозата ги приемайте само под формата на прясно изцеден и прецеден сок – техните фибри са много твърди и могат да доведат до раздразнение в червата и болка
  • Включете повече фибри в храната си – действат като шкурка в червата, почистват ги и подобряват перисталтиката, така храната се задържа по-кратко време в тях и е по-малък рискът от развитие на гнилостни процеси. Хранителната ферментация в червата е една от причините за поява на дивертикули. Псилумът е много препоръчителен за увеличаване съдържанието на фибри, подобрява работата на червата и помага за поддържане на строен силует.

За хората с дивертикулоза или предразположени към стомашно-чревни проблеми е добре да ограничат:

 

  • Червените меса, особено силно преработени – колбаси, наденички. С предимство може да включите пилешко и пуешко месо, заешко, риба, но не и миди.
  • Въглехидратите – бял хляб и изделия от бяло брашно, картофи, захарни изделия, сладки снаксове. Захарта е храна за гъбичките и може да доведе до свръхрастежа им, а това ще разбалансира системата.
  • Газираните напитки – те създават допълнително налягане в червата и водят до образуване на дивертикули. Пийте повече течности през деня под формата на чиста вода, билкови чайове – зелен чай – не черен, тъй като танините в него могат да раздразнят червата, жасмин,  комбинирани билки с доказан ефект върху стомашно-чревния тракт като  бял равнец, невен, жълт кантарион, мента
  • Бобовите храни – грах, бял боб, фъстъци. Може да ги замените с: леща, ориз – за предпочитане кафяв, бадеми, орехи…
  • Киселото зеле – бъдете много внимателни, особено ако скоро сте имали криза

 

И много важно - похапвайте  по няколко пъти на ден в малки количества. Дивертикулозата и дивертикулитът - когато не е обострен, са лечими състояния. Не позволявайте да помрачават живота ви!

Тук ви предлагаме и различни билкови комбинации,  изпитани с десетилетия, които имат отличен ефект за възстановяване нормалните функции на червата. Билковите тинктури  са бърз, удобен за използване и ефективен начин за подобряване на стомашно-чревните проблеми. Не че образуваните дивертикули ще изчезнат - не, остават си завинаги, но затова е важно да не допускате да се възпалят.

Билки, пробиотични и пребиотични хранителни добавки, псилум хуск, здравословни храни, Бахови есенции - ще намерите в магазина ни. Просто попитайте!