Гуараната е растение от семейство Sapindaceae и представлява увивен вечнозелен храст от Южна Америка. Във фитомедицината се ползват основно семената на растението, които съдържат до 6 % кофеин и до 25 % катехинови танини, с част от които е свързан кофеинът; теофилин, теобромин и сапонини. Използва се за приготвяне на тонизиращи и ободряващи напитки, за производство на хранителни добавки със същото действие, в козметичната индустрия, както и за получаване на чист кофеин.
Гуараната е полезна като мека ободряваща напитка, която стимулира мозъчната дейност, намалява умората и предпазва сърцето. Племената, населяващи Амазония, са я познавали и ползвали още преди векове.
Гуараната е много богат антиоксидант, сравним в действието си със зеления чай. Биоактивният му състав допринася за неутрализирането на свободните радикали и предпазването функциите на организма от тяхното негативно въздействие, като запазва за по-дълго енергичността, виталността на човека. Мощно средство против възрастовите дегенерации. Редица проучвания доказват ефективността на гуарана екстрактите за борба с ракови клетки, сърдечни заболявания и състаряване на кожата.
Гуараната е известна със своите ефекти за подобряване на бистротата на мисълта, концентрацията и паметта. Това се смята, че се дължи на високото съдържание на кофеин, което може да бъде от 4 до 6 пъти по-високо, отколкото е в кафеените зърна. Кофеинът може да забави умората чрез механизми на централната нервна система чрез блокиране на аденозиновите рецептори - отговорни за сънливостта (високите нива на аденозин потискат възбудата и причиняват сънливост).
Проучвания доказват и повишаване на способностите на мозъка за възприемане, което води до по-добро запаметяване и учене, подобно на ефектите от женшен. Установено е, че хората, приемащи гуарана и женшен показват по-бързо справяне с поставените задачи и са по-концентрирани при изпълнението им.
Гуараната показва и антилипидемични ефекти. Затлъстяването в световен мащаб, свързано с неправилен хранителен режим, обездвижване и високи нива на стрес, води до сърдечно-съдови инциденти, развитие на диабет, хронични болести и рак.
Изследвания показват повишаване с 3 до 11% на метаболитните процеси в рамките на 12 часа, което означава повече изгорени калории, повече енергия за тялото и мозъка. Освен това е установено и че гуарана екстрактите потискат гени, които подпомагат производството на мастни клетки и насърчават тези гени, които забавят това производство. По този начин се подпомага организма не само за редукция на теглото, но и за намаляване на холестеролните натрупвания, което пък води до подобряване състоянието на кръвоносната система и работата на сърцето и черния дроб.
Гуараната може да помогне за подобряване на сърдечното здраве по два начина - от една страна със своите антиоксидантни свойства, а от друга - с антилипидемичния си характер. При проучвания е установено намаляване на лошия LDL холестерол, който се натрупва като плаки по стените на съдовете. Факт е, че хора, които консумират редовно гуарана, показват до 27% по-ниски нива на LDL, отколкото контролна група, неупотребяваща такава добавка.
Гуараната е известна от векове и като стомашен тоник, подпомагащ фукциите и на червата - отлично средство за регулиране на изхожданията. Кофеинът е известен със своя лаксативен ефект. В същото време танините в растението контролират нивата на вода в стените на стомашно-чревния тракт и с това помагат при разстройство. Така ниските дози гуарана, които не съдържат много кофеин, действат като антидарийно средство, докато по-високите дози - като лаксатив.
Исторически медицински данни сочат гуараната като обезболяващо средство при племената по р. Амазонка. Съвременните проучвания обясняват този факт с въздействието на кофеина върху аденозина и по-специално до блокирането на два аденозин-рецептора, които стимулират усещането за болка. Това е причината в много от обезболяващите лекарства да присъства кофеинът, който намалява болковите усещания.
Дегенеративните изменения на очите, които се задълбочават с напредването на възрастта, могат да се повлияят положително от прием на гуарана поради нейното високо антиоксидантно съдържание. То може да намали риска от катаракта, глаукома и макулна дегенерация. Проучване в тази насока показва по-добро зрение при хора, употребяващи редовно гуарана в сравнение с хора, които я употребяват спорадично или никак. Същото проуване докладва и възможността на гуарана екстрактите да намалят клетъчните поражения на очите, причинени от UV-излъчвания, пушене и др. вредни фактори.
Гуараната съдържа биоктивни съединения, които показват антибактериален ефект при доста патогени - един от които е E.coli, която живее в червата и нейното разрастване причинява диария и други заболявания. Има проучвания, които доказват антибактериалния ефект на гуарана срещу Streptococcus mutans - бактерия, отговорна за образуването на зъбна плака и гнилостни процеси в устната кухина, проблеми с венците. Това учените отдават на комбинираният ефект от кофеина, катехините и танините в растението.
Като резултат от антиоксидантните и антимикробните свойства на гуараната е наблюдаван и положителен ефект върху състоянието на кожата, което е основание екстракти от растението да бъдат включени в много от козметичните продукти като сапуни, лосиони и анти-ейдж кремове. Кофеинът има и свойството да засилва кръвообращението, което води до по-добро снабдяване с кислород на кожата и това й придава по-свеж вид, като в същото време се намаляват негативните ефекти на оксидативния стрес, свободните радикали, UV-лъченията. Употребата на гуарана-съдържащи козметични средства съдейства за поддържане еластичността и плътността на кожата на лицето, с което се забавя процеса на отпускане на лицевия контур, подобрява се тургора и се минимизират бръчките около очите.
Редица проучвания са насочени към антиканерогенния ефект на гуараната. Те показват способностите й да намали ДНК-пораженията, разрастването на туморните образувания и клетъчната смъртност на раковите клетки, без да се наблюдават поражения върху здравите тъкани. Учените са обнадеждени за антиканцерогенните ефекти, получени от екстракти от стъблата на гуарана, които съдържат ксантини - подобни на кофеина и теобромина съединения.
Гуараната може да се прибавя към смутита, шейкове, към сутрешното кафе или чай със или без добавка на захар. Тя е нискокалорична, но много зареждаща добавка към ежедневната диета.
Странични ефекти от употребата на гуарана
Когато се превишават дозите с гуарана, е възможно да се появят някои неблагоприятни ефекти, подобни на тези при прекаляването с кафе - повишена раздразнителност, сърцебиене, безсъние, треперене, стомашен дискомфор, главоболие.
Дозите, при които се наблюдават само позитивни ефекти, са между 37.5 и 75 мг дневно.
Кофеинът в гуараната е възможно да взаимодейства с лекарства и хранителни добавки, хомеопатични препарати и др., като увеличи или намали тяхното действие. Винаги се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати.
Напитки, съдържащи гуарана, са непрепоръчителни за бременни и кърмачки.
Източници
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.