Глогът (Crataegus monogyna) е бодливо, цъфтящо дърво или храст, расте в умерения климатичен пояс на Европа, Северна Америка и Северна Азия. Не само малките сладки червени плодове, които се използват в конфитюри, желета, бонбони и вина, но и всички части на растението - листата, цветовете, плодовете, стъблата и дори кората - отдавна се използват в билковата медицина като помощно средство за храносмилането, бъбреците и против тревожност. Глогът е известен и като тоник за лечение на сърдечни заболявания, за укрепване на стареещото сърце - употреба, която датира от първи век.
За какво основно се ползва глогът в съвременната фитотерапия:
Глогът има дълга история като билка за укрепване на сърцето – както физически, така и емоционално. Плодовете са били любими на индианците като сърдечен тоник и са ги използвали и при стомашно-чревни оплаквания.
Едно от най-старите известни лечебни растения, глогът е предписван от древногръцкия лекар Диоскорид през първи век след Христа и от много видни билкари и лекари, които идват след него, като лек за сърдечни проблеми .
Глогът присъства в келтската митология и история, като мнозина вярват, че дърветата са били обитавани от народа на феите. Една конкретна история е тази на Томас Раймър - шотландски мистик и поет от тринадесети век. Говори се, че той срещнал кралицата на феите до един глогов храст, откъдето тя го отвела на кратко пътуване до подземния свят на феите. След като се върнал от приключението си, той установил, че е отсъствал седем години!
Най-известният глог във Великобритания е така нареченото Свещено тръново дърво в Гластънбъри. Легендата разказва, че след като пристигнал на тези острови, чичото на Исус, Йосиф от Ариматея, се изкачил на хълма Уириал и забил тоягата си в земята. От нея израстнало трънливо дърво, което необичайно цъфтяло два пъти годишно - веднъж през май и след това отново на Коледа. Оригиналното дърво е било отсечено по време на войните през 17-ти век, но много негови издънки са оцелели и процъфтяват и до днес навсякъде около Гластънбъри.
През Средновековието глогът е използван за лечение на воднянка, състояние, което днес се нарича застойна сърдечна недостатъчност. Първото проучване върху глог, публикувано през 1896 г., съобщава за 43 пациенти, страдащи от различни форми на сърдечни заболявания, които са били лекувани с глог с обещаващи резултати.
Биохимичен състав
Основните биоактивни компоненти на глога, които учените смятат отговорни за неговите свойства, са флавоноидите - епикатехин, рутин, хиперозид и изокверцитрин, тритерпенови киселини, проантоцианидини и органични киселини.
Антиоксидантна активност
Въпреки че плодовете на глог са най-известни с приноса си за здравето на сърцето, на второ място е феноменалното количество мощни антиоксиданти, които съдържат. Те са с особено високо съдържание на олигомерни процианидини и именно този конкретен клас антиоксиданти изглежда е отговорен за многобройните ползи за здравето на глога. Те повишават антиоксидантната активност на витамините А, С и Е, подобряват кръвообращението, укрепват капилярите, намаляват възпалението, подсилват имунната система, предпазват от атеросклероза, ефективни антиоксиданти са за мозъка и нервната тъкан и подобряват здравето на съединителната тъкан. Освен това е доказано, че намаляват производството на хистамин, което ги прави полезни при лечението на алергии.
За здравето на сърдечно-съдовата система
В съвременността тази древна лечебна билка, която е широко достъпна в много форми като хранителна добавка, все още е популярна заради ефектите си върху здравето на сърцето, а именно при:
- Стенокардия, дискомфорт в гърдите или болка, които се получават, когато сърцето не получава достатъчно кислород
- Атеросклерозата, хронично, прогресиращо заболяване, причинено от натрупване на плаки в артериите
- Застойна сърдечна недостатъчност, прогресивно състояние, което засяга помпената мощност на сърдечния мускул
- Високо кръвно налягане, когато силата на кръвта, която притиска стените на кръвоносните съдове, е постоянно твърде висока
Според доклад на Memorial Sloan Kettering Cancer Center, учените смятат, че глогът е от полза за сърцето, като причинява разширяване на гладката мускулатура, която покрива коронарните артерии, като по този начин увеличава притока на кръв към сърцето. Смята се също, че глогът увеличава свиването на сърдечния мускул, сърдечната честота, предаването на нервните импулси и рдразнимостта на сърдечния мускул.
Хронична сърдечна недостатъчност
Според преглед от 2008 г. на 14 проучвания, включващи общо 855 пациенти с хронична сърдечна недостатъчност, глогът може да помогне за справяне със симптомите и подобряване на физиологичните резултати, когато се използва като поддържащо лечение за хронична сърдечна недостатъчност. Констатациите от прегледа показват, че лечението с глог може да доведе до подобряване на толерантността към упражнения и симптоми като умора и задух. Изследователите заключават, че "има значителна полза при контрола на симптомите и физиологичните резултати от екстракта от глог като допълнително лечение за хронична сърдечна недостатъчност."
Високо кръвно налягане
В проучване, публикувано през 2002 г., 38 доброволци с лека хипертония получават дневна добавка от 600 милиграма магнезий, 500 милиграма екстракт от глог, комбинация от магнезий и глог или плацебо. След 10 седмици 19-те субекта, които са приемали екстракт от глог, показват по-голямо намаление на диастоличното кръвно налягане в покой в сравнение с други участници в изследването, а поддържането на нормални нива на кръвното налягане играе важна роля в превенцията на сърдечно-съдови заболявания.
Нещо повече, беше установено, че участниците, приемащи глог, имат по-ниски нива на тревожност.
В проучване, публикувано през 2006 г., учените откриха, че приемането на 1200 милиграма на ден екстракт от глог помага за понижаване на кръвното налягане сред хората, приемащи лекарства с рецепта за лечение на диабет тип 2.
Глогът показва полза при болка в гърдите при пациенти със застойна сърдечна недостатъчност и е одобрен за употреба при това състояние от германската Комисия Е - експертна група, която оценява билковите лекарства в Германия.
Редица проучвания върху животни установяват, че глогът води до намаляване на нивата на холестерол и триглицериди и с тези си свойства може да помогне за предотвратяване на атеросклероза.
Подпомагайки силно здравословния сърдечен ритъм, глогът подобрява метаболизма на сърдечните клетки и засилва потока на електролити през тях. Флавоните, съдържащи се в него, подобряват функцията на сърдечните ензими, което влияе върху способността на сърцето да издържа на стрес.
Ползи за храносмилателната система
Плодовете на глога стимулират стомашната секреция и отделянето на жлъчен сок, което подпомага храносмилането особено на храната, богата на мазнини или протеини. Те също така съдържат различни органични съединения, които взаимодействат с чревната флора, за да подобрят храносмилането и усвояването на хранителните вещества.
Ползи за ендокринната и хепатобилиарната система
В изследване при животни на екип от китайски учени (2021 година) резултатите показват, че добавянето на екстракт от глог в продължение на 4 седмици значително подобрява нивата на общия холестерол, общите триглицериди, инсулина и липополизахаридите, намалява възпалителните фактори в черния дроб и значително намалява инсулиновата резистентност, а може също така да облекчи увреждането на аортата.
Друго проучване от 2022 г. установява, че “наличието на екстракти от глог облекчава чернодробно увреждане, натрупване на липиди, възпаление, фиброза и рак в изобилие от експериментални модели и може да се разработи като основен източник на терапевтични средства за чернодробни заболявания.” И пак от същото проучване идва заключението на специалистите, че “глогът притежава широк спектър от биологични действия, свързани с лечението на токсичен хепатит, алкохолно чернодробно заболяване, неалкохолно мастно чернодробно заболяване и хепатоцелуларен карцином. Съответно, екстрактите от глог могат да бъдат разработени като основен източник на терапевтични средства за чернодробни заболявания.”
По-старо проучване от 2013 година дава заключението, че” глогът е кандидат-източник на антидиабетни и антихиперлипидемични фитонутриентни фактори”.
Установено е, че глогът намалява серумните нива на холестерола, LDL-холестерола и триглицеридите, значително инхибира отлагането на липиди в черния дроб и аортата, увеличава екскреция на жлъчна киселина, потиска синтеза на чернодробен холестерол и значително засилва активността на LDL-рецепторите, което помага за намаляването на холестеролните отлагания.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.