Към количка

ВРАБЧОВИ ЧРЕВЦА - STELLARIA MEDIA, CHICKWEED

Билката врабчови чревца (Stellaria media, Chiсkweed) - наричана още сатенено цвете или мишо ухо - е често срещан плевел в семейство Caryophyllaceae. Любима храна за кокошките, откъдето идва и името Chiсkweed – пилешки плевел.

Расте ниско до земята, има космато стъбло и малки бели цветове във формата на звезда. Среща се предимно в Северна Америка и Европа.

Врабчови чревца има много кулинарни и народни употреби, които датират от векове. Съдържа много растителни съединения — включително фитостероли, токофероли, тритерпенови сапонини, флавоноиди и витамин С, кумарини, протеини, калций, желязо, ниацин, селен, тиамин, антиоксиданти, бета-каротин и др.

Растението е познато на хербалистите от векове като билка, която успокоява и почиства. Използвана е за справяне с възпаленията, за изчистване на кръвта и лимфната система.

При какви проблеми се прилага билката:

  • Настинки, хрема, кашлица, бронхит, астма
  • Възпаления на пикочно-половата система – цистит и др.
  • Вирусни инфекции
  • Чернодробни оплаквания
  • Висок холестерол
  • Затлъстяване
  • Мускулни и ставни болки
  • Умора и отпадналост

Пречистване на кръвта и подобряване на лимфния поток

Добрата работа на лимфната система е свързана с функционирането на имунната система и реакциите на организма към увреждащи патогени. Употребата на екстракти от врабчови чревца, комбинирано с увеличена физическа активност гарантира подобряване на работата на лимфната система и оттам – по-добър имунен отговор, повишаване на общия тонус, намаляване на телесното тегло, премахване на хроничната умора.

Противовъзпалителни свойства

Доказана е лечебната сила на билката при астма и белодробни проблеми. Обяснението идва от биоактивния състав, който има силен изчистващ ефект върху токсини и патогени. Билката има и стимулиращо имунната система действие, което също е резултат от повишената активност на лимфната система и пречистената кръвоносна система.

Екстракти от билката са показали силен ефект само след 6-дневно приложение при хепатит В.

Билката е подходяща при инфекции на пикочните пътища – за тях тинктурата е най-ефективна. Приемът й в продължение на 3 месеца води до продължително здраве на пикочната система – особено при хора със склонност към рецидивиращи цистити.

Врабчовите чревца оказват силен противовъзпалителен ефект дори при прилагането им като лапа или пластир, напоен с отвара от билката, върху рани и счупвания – помага да се намали отока. Противовъзпалителният ефект се проявява и като намаляване на болката при артритни и ревматични оплаквания.

Може да подпомогне храносмилането и загубата на тегло

Едно проучване установява, че перорално прилаганият екстракт от билката потиска предизвиканото от прогестерон затлъстяване при мишки. Прогестероновото затлъстяване е характерно с увеличаване на телесното тегло, телесните мазнини и чернодробните мазнини. В изследването е показано значителното им намаляване при употреба на екстракт от врабчови чревца в сравнение с контролна група без добавен екстракт.

Нещо повече, 6-седмично проучване при мишки, хранени с диета с високо съдържание на мазнини, установи, че консумацията на лиофилизиран сок от врабчови чревца предотвратява наддаването на тегло,  увеличаването на телесните мазнини и общия и LDL (лош) холестерол в сравнение с контролна група.

Тези ефекти срещу затлъстяването се дължат на потискането на апетита, забавеното усвояване на хранителните мазнини и въглехидрати в червата в резултат на инхибиращите храносмилането ензими в екстрактите  от билката, както и на подобряването на лимфния поток и пречистването на кръвта, които са едни от важните резултати от употребата на врабчови чревца.

Отлично средство за проблемна и здрава кожа

Кожните заболявания често са предизвикани от натрупване на токсини в организма. Отвари и тинктури от врабчови чревца оказват изключително въздействие върху тяхното състояние като помагат за изчистването на гнойни колекции както е например при тежкото акне, розацея, омекотяват загрубялата кожа при дерматити и псориазис, намаляват сърбежа.

Врабчовите чревца помагат за подобряване общия вид на кожата, намаляването на белезите и забавянето на появата на бръчки – и всичко това се дължи на общопречистващия и стимулиращ лимфната система ефект.

Особено добри резултати се наблюдават при комбинирането на средства за външно приложение – компреси, тоници за почистване на кожата, кремове с екстракти от врабчови чревца, и такива за вътрешно приложение – чайове, тинктури, капсули, прах.

Успокояващите кожата свойства на екстракти от билката намират приложение и като средство при ухапвания от насекоми – намаляват зачервяването, дразненето и сърбежа.

Чудесен вариант е употребата на билката като прясна хранителна добавка – под формата на смути, салата, в дипове и сосове като песто или хумус. Семената се смилат на прах и се използватпри приготвяне на хляб или за сгъстяване на супи.

Природен лаксатив

Врабчовите чревца са доказани с вековете като природен мек лаксатив. Те оказват положителен ефект върху цялата храносмилателна система, върху чревната флора и перисталтиката. Фибрите, минералите и антиоксидантите, намиращи се в това растение, помагат за подобряване на храносмилането, като същевременно балансират бактериалната среда в червата и поддържат имунната система, повече от 50% от която работи в стомашно-чревния тракт. С противовъзпалителния си и антибактериален ефект въздействат и при синдрома на раздразнените черва – затова са подходящи за приложение и при запек, и при диария.

За здравето на очите

Врабчовите чревца съдържат бета-каротин – източника на витамин А, който оказва влияние върху остротата на зрението. Няма да се избавите от очилата с пиене на екстракти от билката, но поне ще може да спрете прогресирането на увеличаването на диоптъра, ще забележите повишаване бистротата на образа, както и намаляване на проблема с отблясъците при нощното шофиране и от екранни устройства.

Изцеденият сок от растението се използва за промиване на очите.

Чаша горещ чай

Чаят от врабчови чревца се приготвя с варене или като запарка. Съотношението е 2 супени лъжици за 2 чаши вода – ако го варите. Варете 10 мин. на слаб котлон. Ако само запарвате чая ползвайте 1 супена лъжица за 1 чаена чаша вода, трябва да го оставите да престои около 15-20 мин. залят с вряла вода. Прецедете и усетете противовъзпалителния успокояващ ефект от чая. За по-мощен ефект особено при остри състояния, пийте по чаша чай на всеки 3 часа. С много бърз ефект е при кашлица и пресипнал глас.

Отварата от цялото растение се приема вътрешно като следродилно депуративно, еменагогично, галактогонно и тонизиращо кръвообращението средство. Помага при лечение на скорбут (кървене на венците).

Външно приложение

Запарка от прясна или изсушена билка може да се добави към водата за баня и нейното омекотяващо свойство ще помогне за намаляване на възпалението – например при ревматични стави – и ще насърчи възстановяването на тъканите.

Лапата от врабчови чревца  е сигурен лек за карбункул или външен абсцес. Водата, в която е сварена билката, също трябва да се използва за измиване на засегнатата част.

Лапа със сушени билки

Вземете желаните сушени билки и ги смесете с достатъчно гореща вода, за да ги навлажните. За корените е най-добре да използвате прахообразна форма. Просто добавете гореща вода малко по малко, за да създадете гъста паста. Разпределете пастата равномерно върху желаната зона. Увийте с марля или муселин.

Как да си приготвите масло от врабчови чревца

Нарежете 100 г пресни листа от билката и ги оставете да повяхнат леко за 24 часа. След това ги смесете в блендер с 270 г кокосово масло. Загрейте на водна баня и оставете сместа да престои около 3 часа. Повторете загряването и изстиването на сместа още 4 пъти.

Маслото е готово за употреба, когато придобие зелен оттенък. В този момент го прецедете, за да отстраните всички големи парчета листа.

Полученото масло може да ползвате за външно приложение до 1 година като го съхранявате в хладилник или на хладно и тъмно място в херметически затворен контейнер от тъмно стъкло.

Мерки за сигурност и източници

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати.  Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.herbalreality.com/, https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.