Водната детелина е защитен вид - включена е в Червената книга на България. Расте на торфени почви, блата и мочурища. Издръжа на застудяване до -20 градуса. Има силно пречистващ ефект върху въздуха.
Съвременните учени имат много надежди по отношение на водната детелина, тъй като откриват в нея фитохимикали, които влияят благоприятно в много направления и смятат, че билката може да играе потенциална роля в терапията и превенцията на много цивилизационни болести.
Британската фармакопея я препоръчва при ревматизъм и ревматоиден артрит, мускулни болки. В много фармакопеи билката се препоръчва при проблеми с гастроинстениалната система, при диспепсии, липса на апетит, хипоацидоза, при гастрит и язва, за увеличаване отделянето на стомашен сок.
Препаратите от Menyanthidis trifoliatae herba отговарят на изискванията на Директива 2004/24 ЕО като основа за класифициране като традиционен билков лекарствен продукт. Билката присъства в почти всяка фармакопея от дълги години и е лицензирана за употреба много преди създаването на Европейския съюз.
Това растение показва много фармакологични свойства, но най-интересното е неговият противораков потенциал. M. trifoliata е богат източник на много ценни превантивни и терапевтични съединения. Във Великобритания присъства в състава на над 30 противоревматични препарата.
В Аляска употребяват корените като храна - смлени на брашно. Като стимулант корените му се дъвчат във Външните Хебриди, в Шотландия листата се използват за пълнене на лула и като тютюн. На Шетландските острови лекуват с билката жълтеница, в Германия е известна като “трескава детелина” поради подобряване на състоянията с треска и висока температура. Листата се използават за налагане на болното място при скрофула.
В Англия и Шотландия водна детелина намира приложение като горчив агент в производството на бира.
Растението се е смятало за много ценно като лек срещу страховития някога скорбут. Scharbock, немското му име, е изкривено латинско scorbutus, старото медицинско наименование на болестта.
ПРОТИВОРАКОВ ЕФЕКТ
Най-голям интерес сред научните среди буди високото съдържание на бетулинова киселина - основно в корените на растението, която има доказан в многобройни изследвания противораков ефект като инхибира клетъчния растеж, спира клетъчния цикъл и предизвиква апоптоза в широк спектър човешки ракови клетки. Не по-малко ефективна се оказва и елаговата киселина, която дава обещаващи резултати в проучвания при рак на пикочния мехур, на простата, на гърдата, при човешки остеогенен сарком, злокачествени мозъчни тумори (2013 - 2016 г.). Полизахаридите в състава на билката дават основания на полски учени да предположат причината за положителния ефект от билкова комбинация с водна детелина, подобрила състоянието на 25 пациенти с рак на стомаха (1982 год.) Много проучвания показват, че фенолните съединения могат да играят важна роля в превенцията и лечението на рак и че естествените съединения, получени от растения, обикновено не показват странични ефекти, което е изключително важно при лечението на рак.
Традиционната и съвременната фитомедицина препоръчва екстрактите от водна детелина при:
- жлъчен и чернодробен застой - хепатит, холецистит, холангит
- заболявания на жлъчката, черния дроб и панкреаса
– при ставни и мускулни болки - ревматизъм, артрит
- проблеми на стомашно-чревния тракт - гастрит, язва
- диспепсия, влошен апетит
- смущения на нервната система, безсъние, главоболие
- подобряване концентрацията, паметта и пространствената ориентация
- високи нива на кръвна захар, триглицериди
- като противовъзпалително средство
- при възпаление на гърлото, кашлица
- бактериални инфекции и паразитози
- като профилактика на атеросклерозата
- като антиоксидант за защита на клетъчната и имунната система
Биохимичен състав и съвременни проучвания
Водната детелина съдържа биологично активни флавоноиди - кемпферол, изорамнетин, кверцетин и техните глюкозиди - хиперозид, рутозид и трифолин; иридоиди и иридоидни глюкозиди, кумарини - скополетин, скопарон, брайлин; фенолни киселини - хлорогенова, кафеена, ферулова, ванилова; тритерпеноидни субстанции - лупеол, бетулин, бета-амиренол, бетулинова киселина; стероли, аскорбинова киселина, танини и полизахариди, малко количество алкалоиди в листата - гентианин, гентианидин, гентиалутеин, и дъбилни агенти, които са отговорни за жлъчегонното, слабителното, противовъзпалителното, антиатеросклеротичното, антихелминтното, антисептичното и диуретичното действие на това растение.
Логанинът - тази горчива съставка на растението, която стимулира отделянето на стомашен сок, е с доказан протективен ефект върху черния дроб и панкреаса.
Логанинът показва в тестове при мишки положително въздействие за подобряване паметта, концентрацията и съобразителността, подобрява пространствената памет, невропротективен ефект.
Логанинът показва и ефекти върху съня като повишава продължителността му, увеличава REM-съня, който има най-голямо отношение към дневната бодрост, и намалява нощните събуждания.
Лиофилизираните водни екстракти на билката показват антитромбоцитна, противовъзпалителната и антиоксидантна активност, с кято повлияват върху черния дроб и панкреаса при диабетни и атеросклеротични модели.
Тестове на ефекта от съдържащия се във водната детелина логанин са показали понижаване на нивата на глюкоза, триглицериди и общ холестерол в черния дроб при мишки, като субстанцията влияе върху механизмите на тяхната регулация. Авторите на изследването предполагат и защитен противовъзпалителен ефект от приложението на екстрактите на водна детелина.
Европейската комисия стига до заключението, че екстрактите на водна детелина имат противовъзпалителна, холеретична и хепатопротективна активност и тенденция към нормализиране на нарушените чернодробни и панкреатични функции, а също така оказват влияние върху понижаването на кръвната захар.
Фармакологични изследвания показват антибактериална активност при грам-положителни и грам-отрицателни бактерии
Тестваните екстракти от корените и надземните части демонстрират по-силно антибактериално, отколкото противогъбично действие като по-силният ефект е на кореновите екстракти.
Екстрактът от M. trifoliata демонстрира най-силна антибактериална активност срещу Escherichia coli, Salmonella enterica subsp. enterica, Bacillus thuringiensis, Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus subsp. aureus и Pseudomonas aeruginosa. Учените наблягат на факта, че все повече бактерии се оказват резистентни на фармацевтичните препарати и затова е необходимо да се търсят източници на фитохимикали от растителния свят, които повлияват добре бактериалните щамове.
Екстрактът от корен на in vitro M. trifoliata изглежда има по-добри противовъзпалителни, антиоксидантни, антимикробни и защитни свойства от екстракта от надземната част като тези разлики в биологичните свойства може да са резултат от по-високото съдържание на избрани фенолни съединения и бетулинова киселина. Бетулиновата киселина има добре документирано противовъзпалително и антиоксидантно действие.
Кореновите екстракти в проучвания показват много добра клетъчна защита от мутагенните фактори и могат да намалят нивото на окислително увреждане на ДНК в различни видове клетки - което намалява редица рискове за здравето, свързани именно с влиянието на свободните радикали.
Полифенолите, които позволяват на растението да реагира на стресови агенти, когато се усвояват чрез диетата в плодове, зеленчуци, чай или лечебни и кулинарни билки, играят ключова роля в антиоксидантната защита на човешкото тяло и се смята, че имат значително въздействие върху намаляването на риска от рак или сърдечно-съдови заболявания.
Предупреждения
Не се откриват данни за токсичност при водната детелина.
Не се препоръчва употребата на билката при диария, дизентерия и колит.
Няма достатъчно данни за влиянието на водната детелина при бременност и кърмене, затова е добре да се избягва употребата й.
Големи дози обаче от билката може да причинят гадене и повръщане, диария.
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.ema.europa.eu/, https://www.indigo-herbs.co.uk/, https://www.intechopen.com/, https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ , https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.