Към количка

Витамин D и какво той прави за тялото ни

Дори живеещите в страни с много часове слънчево греене страдат от дефицит на витамин D , какво остава за нас, които си имаме и зимни месеци без много слънчеви дни! Изследвания показват, че милиони хора по света страдат от дефицит на витамин D  и това рефлектира върху физическото и психическото им здраве.

Добре известно е, че излагането на слънце стимулира производството на витамин D  в организма. С напредването на възрастта, с употребата на слънцезащитни кремове с висок слънцезащитен фактор ние на практика намаляваме възможностите на организма за синтеза на витамина. Хората с по-тъмен тен на кожата имат по-ниски възможности за синтез на витамин D  от слънцето, тъй като меланинът улавя слънчевите лъчи и въпрепятства тяхното поглъщане от тялото. Факт е, че синтезираният под влияние на слънчевото греене през летните месеци витамин, се изчерпва практически още през есента. Зимното слънце поради променения градус на слънчевото греене е по-слабо ефективно от лятното, освен това през зимата открито за слънчевите лъчи е почти само лицето, а то съвсем не е достатъчно. Като се прибави и замърсяването на въздуха, ултравиолетовите лъчи още повече намаляват своята ефективност.

Има и други начини за набавяне на витамин D  - основно с приема на храни с високо съдържание на този витамин като сьомга, риба тон, сардини, дроб от треска, хайвер, яйца, но и това не е достатъчно за попълването на дефицита. Ежедневните  потребности на организма от него са големи,  тъй като той участва в многобройни жизнеподдържащи механизми. От растителните храни само гъбите е доказано, че съдържат витамин D, поради тази причина на недостиг на витамина са изложени вегани и вегетарианци.

В различните държави има обявени различни стандарти за долна граница на витамин D  - например в САЩ и Канада тя е 600IU дневно, докато във Великобритания е 400 IU. Но голямата част от учените по света смятат, че 400 IU е доста под необходимостта на организма за нормалното му функциониране.

Консумацията на витамин D  от организма е голяма, тъй като той взема участие в многобройни процеси. Освен това учените съветват, когато се приема витамин D , той да е в комбинация с витамин К2, тъй като работейки заедно, двата витамина подобряват калциевия метаболизъм. Без витамин К2 калцият може да се акумулира и складира в артериите, вместо да стигне до костите, където му е мястото.

Защо е важен витамин D 
Витамин D  регулира клетъното деление и генната експресия - тя от своя страна е от ключово значение за клетъчния контрол над структурата и функцията и е основата за клетъчната диференциация, морфогенезиса, променливостта и приспособимостта на всеки организъм. Витамин D  е отговорен за имунитета, плодовитостта, хормоналния баланс, психичното и сексуалното здраве, енергичността. Казано накратко - важен е за цялостното здраве.

Какво се случва, когато има дефицит на витамин D 
Недостатъчните количества витамин D  се отразяват върху менталното и физическото здраве на човека. Всички сме чували за остеопорозата, но този есенциален витамин е свързан и със слабия имунитет, депресиите и болките в гърба, автоимунните заболявания, рака, хормоналното здраве и честите промени в настроението. Високото кръвно налягане, диабета, фибромиалгията и неврологичните разстройства като мултипленна склероза също са свързани и със системен дефицит на витамин D .

Как се установява дефицитът на витамин D 
Нивата на витамин Д се изследват с кръвен тест, но има симптоми, които директно ни насочват към неговата липса дори и без кръвни изследвания.

Честата и лесна уморяемост
Един от първите симптоми е лесната уморяемост. Именно липсата на слънчево греене и намаляването на нивата на витамин D  през зимните месеци ни прави по-лениви, по-склонни към почивка, отколкото към работа. Това съответно с нарастването на дефицита прераства в хронична умора и повишена раздразнителонст. Едновременно с това се появяват и проблемите със съня, което е друг симптом на дефицит на витамин D .

Болки в мускулите и костите
Всички сме чували за по-честите оплаквания за болки в ставите през зимата - старите хора казват, че е от времето. И да - наистина е свързано с времето и липсата на слънце, която намалява синтеза на витамин D  в организма. Много научни изследвания показват връзката между нарастването на мускулните болки и мускулната слабост с дефицита на витамин D . Едновременно с това болките в ставите се свързват с недостатъчните количества витамин D  поради факта, че този витамин е важен за усвояването на калция и здравето на костите. При негов недоимък те стават по-крехки, чупливи и се появяват болки.

По-често разболяване от настинки и грипове
Витамин D  е основен за стабилността на имунната система. Ако по-често боледувате, задължително си направете кръвен тест за установяване нивото на витамин D .

Депресии, раздразнителност и променливи настроения
Научни проучвания показват, че витамин D  има ключова роля за балансирането на настроението и минимизирането на риска от депресии. Ниските нива могат да доведат до сезонни афективни разстройства и често се асоциират с усещането за претоварване, тъга, раздразнителност, разсеяност.

Бременност
По време на бременност ембрионът черпи витамин D  от тялото на майката. Затова и по време на бременност е много важно той да е в достатъчно количество, за да може майката да не пострада от негов дефицит и мозъчните клетки и костите на плода да се развиват правилно. Застрашени от ниско ниво на витамин D  са бременни с наднормено тегло, храносмилателни заболявания, вегани/вегетарианци или приемащи лекарства, които въпрепятстват синтеза на витамин D .

При децата
Липсата на витамин D  може да доведе до развитие на рахит, астма, до умствено забавяне, разсеяност, проблеми с паметта и концентрацията. В тийнейджърска възраст - времето на бурни хормонални промени, липсата на витамин D и последващото затруднено усвояване на калция, има отношение към бунтарството и честото усещане за неудовлетвореност, резките промени в настроението, лошите резултати от учебната дейност.

Менопауза
Витамин D  е отговорен и за хормоналния баланс. Затова във времето, когато в организма на жената настъпват сериозни изменения, е изключително важно да няма недостиг на този витамин. Неговата липса се отразява на ранното развитие на остеопороза, поради зависимостта на усвояването на калция от наличието на витамин D . Освен това играта на хормоните води до по-често менящи се настроения и депресивни състояния.

Забавя стареенето
Витамин D  играе роля за стабилността на нервните клетки, има отношение и към запазването на мускулната сила, която с годините намалява. Освен това влияе антигравитационно и дефицитът му води до виене на свят и загуба на равновесие. Синтезът на витамин D  с възрастта намалява поради стареенето на кожата и нейната намалена способност да пропуска ултравиолетовите лъчи. А потребността от витамин D  при хора над 70 години се увеличава и тя е 800IU или 20 mcg дневно, докато при по-младите е 400-600IU.

За метаболизма
Има натрупани данни за отношението на нивата на витамин D  и метаболитните процеси в организма, натрупването на подкожни мазнини, наднорменото тегло и повишената кръвна захар. Нормализирането на нивата на този слънчев витамин може да повлияе положително регулирането на теглото, кръвната захар, високото кръвно налягане.

Предозиране с витамин D 

Когато витамин D  се набавя само с храната или от слънчевото греене, няма опасност от предозиране - даже обратното, има риск от недостиг. Но когато приемате хранителни добавки с витамин D  е добре да се прави кръвен тест за неговото ниво - за България е прието, че нормално ниво на витамин D  в кръвта е между 75 и 100nmol/L.

За поддържаща доза при нива близки до 75nmol/L е добре да се приемат 200 - 400 IU или 10 до 15 mcg дневно. Добре е да се следи нивото, тъй като може в организма да има блокиращи усвояването условия и дори този прием да е недостатъчен, но това трябва да се прецени от лекар.

Предозирането с витамин D  може да причини гадене, повръщане, световъртеж, завишаване нивата на калций в кръвта, увреждане на бъбреците, ако предозирането е продължително време.

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.