Валериана (дилянка) с научното си наименование Valeriana officinalis е многогодишно цъфтящо растение със сладко ухаещи бели или розови съцветия, което цъфти през лятото на териториите на Южна Европа, Азия и Северна Америка до 1500 м надморска височина в сенчести и влажни ливади, храсталаци, край потоци и реки.
Първи сведения за употребата на валериана се срещат във Фармакопеята на Диоскорид - I в. пр.н.е. Древните гърци са го използвали за лечение на метеоризъм, гадене, безсъние и заболявания на пикочните пътища.
През 16-ти век екстракти на валериана се използват при приготвяне на парфюми - небезизвестния хелиотроп, което е друго наименование на билката.
В билколечението и фармакологията валериана се използва като билка или хранителна добавка, която се приготвя от корените на растението и има анксиолитичен и седативен фекет. В състава на валериана влизат органични киселини и естери на органичните киселини - изовалерианова, хлорогенова, мравчена, ябълчна, стеаринова, палмитинова, глюкозида валерид, дъбилни вещества - пинен, лимонен и камфен, захари, алкалоиди, ензими - пероксидаза, липаза, оксидаза. Богатият й състав е с доказано успокоително действие върху централната нервна система, върху стомашно-чревни смущения на нервна почва, сърцебиене, безсъние, умствена преумора, тревожност.
Медицински проучвания изследват влиянието на валериана като антиконвулсант при пациенти с епилепсия и резултатите показват нови терапевтични алтернативи за пациенти с епилепсия.
При пациенти с Паркинсон е наблюдавано също положително влияние. При оксидативен стрес, свръхвъзбудимост и асфиксия валериана задейства различни механизми за осигуряване на защита на невронните клетки. Валериновата киселина и апигенина помагат за активирането на GABA и намаляване на свръхвъзбудимостта им.
Етеричното масло проявява различни биологични дейности като понижаване на кръвното налягане, сърдечната честота, успокояване на аритмията и регулиране на нивата на кръвните липиди.
Тинктурите от корен на валериана релаксират нервната систам, подобряват качеството на съня и противостоят на депресиите.
Валеренолът и валериновата киселина в корена от валериана насърчават количеството химикал, известен като гама аминомаслена киселина в мозъка (GABA). GABA подпомага регулирането на възбудимостта на нервните клетки и намалява тревожността като лекарства, отпускани с рецепта, без никакви сериозни странични ефекти. Коренът от валериана намалява стреса и подобрява качеството на живот. Според изследвания коренът от валериана помага за ограничаване както на психологическия, така и на физическия стрес.
Коренът от валериана помага за успокояване на тялото и ума. Освен това понижава кръвното налягане, като подобрява здравето на сърцето. Активните компоненти в корена на валериана са ефективни при тревожност и управление на стреса, което помага за регулиране на кръвното налягане. Високото кръвно налягане увеличава шансовете за получаване на инсулт и инфаркт. Добавките от корен на валериана намаляват естествено кръвното налягане и го нормализират на здравословно ниво, което има положителен ефект върху здравето на сърцето.
Релаксиращите свойства на корена от валериана облекчават менструалните спазми. Като естествен спазмолитик и седатив, валериана потиска мускулните спазми и отпуска мускулите. Коренът от валериана помага за успокояване на силните контракции на мускулите на матката, които причиняват болка при жените по време на менструация.
Валериановите екстракти са полезни при:
* възбудимост, неврастения, истерични състояния, мигрена, хипохондрия,
* безпокойство, психическо напрежение, стрес, липса на концентрация
* безсъние
* ревматични болки,
* чревни колики, стомашни спазми,
* дисменорея, спастичност на матката, менопауза
* нервна кардиопатия,
* епилепсия, Паркинсон
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.