Растенията Camellia sinensis са вечнозелени, средно големи дървесни храсти, растящи на височина от 2 до 2,4 м, произхождащи от Югоизточна Азия и Китай. В дивата природа Camellia sinensis расте на голяма надморска височина в добре дренирани почви и може да достигне височина до 15 метра. Това е вид растение, чиито листа и листни пъпки се използват за производството на популярната напитка чай. Листата на растението се берат на интервали от 8 дни, като се обират само най-младите листенца. Разликата между зеления и черния чай е основно в начина на неговото изсушаване, откъдето идва и разликата в аромата. Докато черният чай се запарва с вряла вода за 3-5 минути, то зеленият чай се запарва с не толкова гореща вода и се запарва само за 1-2 минути, за да се запази тревистият му привкус. И трите вида имат почти едно и също действие, като само белият чай е значително по-силен антиоксидант, има по-високо съдържание на кофеин, бере се по-рано и се суши с възможно най-голяма деликатност.
Белият чай се прави от листата на Camellia sinensis, набрани и прибрани преди да са се разтворили напълно, когато пъпките все още са покрити с фина бяла обвивка - това става само в продължение на няколко часа в два дни в годината - през април и през септември. При обработката на чая, процесът на ферментация на чаените листенца е сведен до минимум, за да се запазят всички полезни вещества и витамини. Белият чай е специалитет на китайската провинция Фуджиан (Fujian).
Белият чай е много по-дефицитен от другите традиционни чайове и е доста по-скъп. При приготвянето му е необходимо много по-малко количество в сравнение със зеления и черния чай. Препоръчително е белият чай да се запарва във вода с температура малко преди завиране.
Белият чай съдържа значително по-голямо количество кофеин от другите видове чай. Някои проучвания доказват, че белият чай съдържа три пъти повече антиоксиданти от зеления чай. За сравнение, една чаша бял чай съдържа 12 пъти повече антиоксиданти от чаша прясно изцеден портокалов сок.
Биохимичен състав
Катехините са едно от основните активни съединения, открити в растението Camellia sinensis. Проучванията им приписват свойства за борба с рака. Те се класифицират като флавоноиди - най-разпространените видове полифеноли - голямо семейство от съединения с мощни антиоксидантни свойства.
Антиоксидантните съединения неутрализират вредните молекули, наречени свободни радикали. Те помагат за предотвратяване и борба с болести, които могат да възникнат, когато свободните радикали се натрупат в тялото ви, причинявайки състояние, наречено оксидативен стрес.
Екстрактът съдържа четири различни вида катехини: епигалокатехин галат (EGCG), епигалокатехин (EGC), епикатехин галат (ECG) и епикатехин (EC) като EGCG е най-мощният и преобладаващ от тях.
Кофеинът е най-изследваното стимулиращо съединение в кафето и чая. Белият чай да съдържа значително по-големи количества кофеин от зеления чай при относително равни количества теанин.
Теанинът е непротеинова аминокиселина, която преминава през кръвно-мозъчната бариера и, достигайки мозъчните тъкани, упражнява психоактивни ефекти, сходни с тези на кофеина - повишено внимание и концентрация и понижаване на умствения и физически стрес, без да води до нежеланите ефекти на високите дози кофеин - повишена раздразнителност, неравномерен сърдечен ритъм, рязко намаляване на работоспособността при изчерпването му и др. Доказано е, че теанинът оказва сериозно влияние върху имунната система със своите антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти. В биохичиния състав на екстрактите от растението Camellia sinensis влизат витамини от В-групата, линолова и алфа-линолова киселина, микроелементи като магнезий, калций, желязо, цинк и селен.
Комбинацията на биоактивни компоненти в чая може да помогне за предотвратяване развитие на диабет тип 2, метаболитен синдром, сърдечни заболявания, деменция и болест на Алцхаймер.
Ефекти върху здравето на кожата
Екстрактът от листа на Camellia sinensis има дълга история на употреба в козметичната индустрия поради положителния си ефект върху здравето и външния вид на кожата.
Благодарение на антиоксидантния потенциал на EGCG, той може да защити кожата от увреждане от ултравиолетова радиация, което причинява слънчево изгаряне и може да доведе до преждевременно стареене на кожата и немеланомен рак на кожата.
Освен това изследванията показват, че прилагането на екстракта локално и приемането му вътрешно намалява лющенето и увеличава притока на кръв към кожата, подобрява еластичността, хидратацията и плътността й, намалява целулитните натрупвания.
Белият чай помага за намаляване образуването на себум - една от основните характеристики на мазната кожа, и съкращава времето за зарастване на рани и кожни раздразнения.
Ефекти върху здравето на сърцето
Белият чай може да подпомогне работата на сърдечно-съдовата система като намали рисковите фактори за сърдечни заболявания. Проучванията показват, че екстрактът може да намали нивата на общия и LDL (лошия) холестерол и триглицеридите чрез намаляване на тяхната абсорбция. Катехините в екстракта намаляват окисляването на LDL (лошия) холестерол, като помагат за предотвратяване натрупването на артериална плака и запушването на артериите.
Екстрактът насърчава релаксацията на кръвоносните съдове и подобрява функцията на кръвоносните съдове, с което може да понижи кръвното налягане.
Екстрактът може също да намали риска от инфаркт. Неговите съединения могат да намалят разширяването на сърцето, да регулират нивата на кръвното налягане и да възстановят антиоксидантната ензимна активност.
Противоракови ефекти
Свойствата на екстракта за борба с рака се дължат най-вече на неговия епигалокатехин галат, който учените доказват, че предизвиква апоптоза - програмирана клетъчна смърт на раковите клетки. Освен това е наблюдавано продетвратяване на прогресията и разпространието на раковите клетки чрез намаляване на ангиогенезата - създаването на нови кръвоносни съдове, които да подхранват туморните образувания.
Епигалокатехин галат повишава активността на антиоксидантните ензими в тялото ви, които неутрализират свободните радикали - а те са още една от причините за образуване на ракови клетки.
Изследванията показват, че EGCG може да помогне при няколко вида рак, включително рак на простатата и рак на гърдата, като увеличи периодите на ремисия, намали рецидивите и подобри качеството на живота при тези пациенти. Има данни и за това, че EGCG може също да намали риска от рак на белия дроб, стомаха, колоректален и чернодробен рак.
Ефекти върху имунната система
L-теанинът и EGCG са ключови съединения, когато става въпрос за подсилване на имунната система на тялото ви. Проучванията показват, че L-теанинът може потенциално да подобри производството на Т-клетки - вида бели кръвни клетки, които се борят с болестите и поради това може да играе важна роля в борбата с инфекциите, алергичните заболявания и реакциите на свръхчувствителност. Изследванията показват, че EGCG може да възстанови имунологичния баланс на тялото при множество автоимунни заболявания чрез намаляване на производството на много възпалителни маркери, да подобри устойчивостта на тялото към инфекции и да действа като антивирусно средство, като инхибира ранните етапи на инфекцията и блокира жизнения цикъл на вируса в заразените клетки.
Ефекти върху стреса и тревожността
L-теанинът играе основна роля в антистресовия ефект на екстракта като увеличава производството на алфа-мозъчни вълни в мозъка, които изследователите използват като мярка за релаксация. Изследванията показват, че L-теанинът намалява тревожността чрез повишаване на нивата на допамин и серотонин. Мозъчните клетки произвеждат тези две сигнални молекули, които засилват мотивацията и усещането за щастие и удовлетвореност. Успокояващият ефект на L-теанина може да се засили, когато се комбинира с кофеин, който също присъства в екстракта.
Ефекти върху загубата на тегло
Затлъстяването е е сериозен здравословен проблем в световен мащаб. Белият чай помага за редукцията на теглото, тъй като пречи на увеличаването на адипоцитите – клетките, от които се образува мастната тъкан. Проучванията показват, че както EGCG, така и кофеинът в екстракта от листа на Camellia sinensis могат да помогнат за увеличаване на загубата на тегло чрез инхибиране на ензими, които карат тялото да абсорбира и усвоява въглехидрати и мазнини от червата и може да повлияе на чревната микрофлора и да предизвика загуба на тегло чрез регулиране на метаболизма на мазнините и увеличаване на разграждането им. Кофеинът също помага да се ускори метаболизма, разхода на енергия и окисляването на мазнините, като с това допринася за намаляване на теглото.
Само пиенето на чай обаче не е в състояние да редуцира теглото - то е само помощ и част от цялостната съзнателна програма за контрол над храненето и двигателната активност на човека.
Противовъзпалителен ефект
Проучванията върху животни показват, че съединенията в екстракта могат да инхибират производството на провъзпалителни вещества, свързани с възпалителни заболявания като артрит, регулиране на костния метаболизъм и намаляване на костната плътност.
За здравето на черния дроб
Съдържанието на катехини и L-теанин в екстракта може да предпази от увреждане на черния дроб чрез намаляване на чернодробните ензими, които водят до възпаление и заболяване, когато присъстват във високи количества, а намаляването на холестерола облекчава работата на черния дроб. Антиоксидантните ефекти на чая подпомагат детоксикационните процеси и съдействат за подобряване здравето му.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Екстрактът се счита за безопасен и хората обикновено го понасят добре. Въпреки това, консумацията на големи количества може да доведе до нервност, главоболие, кожни обриви, гадене, диария и дори чернодробна токсичност в редки случаи (при прием на колечиства от 700–2100 mg на ден, при взаимодействия с определени лекарства или при прием на силни екстракти на гладно).
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.