Към количка

БЯЛА БРЕЗА - BETULA PENDULA

Бялата бреза е листопадно растение с много лечебни свойства.

В народната медицина се използват брезовият сок от ствола, листата, кората и пъпките на растението, а също и гъбата, която расте върху кората на брезата - гъба чага. Брезата е богата на биоактивни вещества, откъдето произтичат и многобройните й полезни свойства.

Листата на бреза съдържат етерично масло, сапонини, дъбилни вещества, витамин С  и флавоноидните съединения хиперозид, апигенин, кемпферол и др. Листата на брезата съдържат още инвертна захар, яблъчна, лимонена, никотинова, аскорбинова киселина, соли, аминокиселини, калиев нитрат и др. Листата на брезата имат по-меко и щадящо действие, отварата от тях не дразни бъбреците, както е при отварата от пъпки на бреза.

Листните пъпки съдържат етерично масло с приятна миризма и смолисти вещества.

Корите съдържат тритерпеновия алкохол бетуленол, гаултерин, дъбилни вещества, етерично масло и др. Дървесината от бреза съдържа захар - ксилитол, която предпазва зъбите от развитието на кариес.

През пролетта се наблюдава изтичане на брезов сок. Изтеклият от дървото сок се слави с ценни лечебни свойства. Той е богат и на важните за организма захари, органични киселини, ферменти, както и соли на някои елементи (калций, магнезий и желязо). Учени го препоръчват при лечение на авитаминоза, болести на кръвта, ставите, кожата, ангина, бронхит и пневмония.
Брезовият сироп е приготвен от извлечения от сока на брезата (мъзга). В завършено състояние той съдържа 67% захар. Прави се трудно, защото трябват 80 до 110 литра мъзга за производството на 1 литър брезов сироп. Сиропът притежава много специфичен вкус - гъст, подобен на карамел, с леко лютив привкус. Произвежда се в Аляска, Канада и Русия.
От брезовия сок се произвежда също така вино и бира.

Бялата бреза оказва влияние върху целия организъм:
-    Действа тонизиращо и общоукрепващо, повишава енергията, помага при състояния на хронична умора и депресия, намалява напрежението и повлиява качеството на съня, намалява дискомфорта при климактериума и повишава потентността при мъжете.
-     Нормализира чревната микрофлора и киселинността на стомаха, препоръчва се при възпаление на стомашната лигавица, язва на стомаха и дванадесетопръстника и др.
-    Активизира работата на жлъчката и черния дроб и помага за изчистването на организма от натрупани токсини. В гемотерапията (холистичен метод на лечение с екстракти от пъпки на дървета и храсти) брезовите пъпки се употребяват заради съдържащия се в тях глицеринов мацерат, който подобрява активността на имунната система и има прочистващо действие върху черния дроб. Доказано е, че това вещество му помага да изхвърля токсините.
-    В гинекологията се използват антисептичните и противогъбични свойства на брезата. Слабата отвара от листа на бреза е подходяща за промивки при кандидоза, ерозия на шийката на матката, възпалителни процеси и инфекции на гениталната област. За жените са полезни отвари и тинктури в следродилния период и климактериума, за да се нормализират метаболитните и хормоналните процеси в организма, менструалните нарушения.
-    Бялата бреза е силно диуретично средство и с успех се прилага при пясък в бъбреците, пикочния и жлъчния мехур.  Брезовите отвари и сок ефективно разтварят фосфатни и карбонатни камъни в бъбреците. Поддържането на отделителната система в добро състояние при мъжете е важен фактор за здравето на простатата. Отварата от листа от пъпки на бреза повишават диурезата при отоци от сърдечен и бъбречен произход. Този ефект се дължи на калиевия нитрат и флавоноидите, които се намират в най-голямо количество в листата.
-    Отварите от бреза се приемат вътрешно като отхрачващо и противовъзпалително средство при белодробни възпаления - бронхит, ларингит, трахеит, силна кашлица. При синузит и хрема можете да промиете носа, при ангина, хроничен тонзилит се прави гаргара.
-    Регулира кръвното налягане и свързаните с него световъртеж, главоболие, сърдечни болки и отоци. 
-    Подобрява състоянието при артритни заболявания, подагра, дегенеративни ставни заболявания и разширени вени. Екстрактите от брезови листа могат да се използват за превръзки и във вани при ревматизъм, подагра и целулит.
-    При простудни заболявания се препоръчва горещ чай от брезови листа и пъпки, която предизвиква силно изпотяване и облекчаване на грипните симптоми.
-    При висока температура народната медицина препоръчва компреси от отвара от бреза или брезов сок върху глезените, лактите, китките и челото. Същите компреси помагат за заздравяване на рани.
-    Брезата възпрепятства мускулната треска. Ароматното масло на брезата е богато на метилов силицилат. То се употребява външно за затопляне на мускулите след физическо усилие и така премахва болките, характерни за мускулната треска. В ароматерапията се използва не бялата, а жълтата бреза, чието масло се прилага под формата на балсам или смесено с масло от жожоба.
-    Бялата бреза се ползва успешно и в козметиката - тонизира кожата и намалява себума, прехахва пигментацията, засилва растежа на косата, премахва пърхота и укрепва космените фоликули. Акнето и екземата се повлияват много добре от брезата, защото тя прочиства порите и намалява възпалението благодарение на метиловия силицилат и на флавоноидите /антиоксиданти/. 
Брезовите екстракти са силен дезинфектант и се използват външно под формата на лосиони, компреси, лапи и имат лечебен ефект при гъбички, бактериални инфекции, травми и кожни лезии (абсцеси, язви, екзема, псориазис, изгаряния, обрив от пелени, краста, лишеи, рани, циреи, акне). 
-    Промивки с отвара от брезови листа се прилага с успех в стоматологията - облекчават зъбобол, а при стоматит, гингивит и парoдонтоза се правят апликации (лапи)
-    Има данни, че листата оказват противовирусно и слабо противораково действие. 


ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Противопоказания при индивидуална непоносимост, алергична реакция, бъбречна недостатъчност.
По време на бременност и кърмене се препоръчва консултация - лекарят определя потенциалния риск и съответно очакваната полза, предписва дозировката и лечението.
Наличието на камъни и запушване на жлъчните пътища не е противопоказано, но е необходимо лечението в този случай да се извършва с изключително внимание.
При използване външно, да се има в предвид, че изсушават кожата.
Преди употреба се консултирайте с лекар!

 

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.