Към количка

БЪЗАК - SAMBUCUS EBULUS, ELDERBERRY

Бъзакът (Sambucus ebulus L) е една от най-известните лечебни билки от древността.  Съдържа различни фитохимикали, като флавоноидите и лектините са в основата на повечето от неговите терапевтични свойства, захари, фибри, витамини и минерали.

Бъзакът е бил използван за различни заболявания, включително: болки в ставите, настинка, рани и инфекции.

Бъзакът е храстовиден, расте до 1-2 м височина, има неразклонени стебла, които завършват с китка от бели цветове. Плодът на бъзака е малко лъскаво зрънце с лилав сок. 

Всички части на растението са токсични. Данни за полезните му свойства има още от началото на новата ера - за неговите качества пишат Плиний Стари, Диоскорид, който го включва в своята Материя медика заради многото му терапевтични ефекти.

В традиционната медицина бъзакът е препоръчван при:
- различни проблеми и болки в ставите като затруднено движение, счупвания и изкълчвания
- подагра и артрит
- ревматични болки
- хемороиди и стомашни болки
- някои чревни раразитози
- запек и затруднено уриниране
- маточни проблеми
- задържане на течности 
- болно гърло и обикновена настинка
- зъбни абцеси
- ужилвания от насекоми и ухапвания от змиии
- повърхностни рани - за направата на лапи и компреси

Бъзакът е с най-висок индекс на антиоксидантна защита в сравнение с останалите растения, съдържащи антоцианини - с червено-лилави плодове.

В множество изследвания са показани противовъзпалителните ефекти на бъзака и неговата ефективност при различни състояния като възпаление на гърлото, на ставите - ревматизъм, артрит и др. Доказана научно е ефективността на екстрактите от листата и цветовете на растението да потискат биосинтеза на някои възпалителни фактори, водещи до хронични заболявания.

Аналгетичните ефекти на бъзака учените смятат, че се дължат на негововото свързване със серотонинергичната система или ендогенното освобождаване на глюкокортикоиди - важен е фактът на обезболяване, до който водят екстрактите на бъзак.

Антибактериалната активност на растението е от особена важност в съвременността поради високата резистентност на патогените към антибиотиците. Направени проучвания показват тази активност към едни от най-разпространените и застрашаващи здравето на човека бактерии като Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Klebsiella pneumonia, and Bacillus subtilis. Инхибиторната активност на флавоноидите в бъзака към helicobacter pylori е много значима, тъй като тази бактерия е една от основните причини за развитието на пептичната язва.

В различни изследвания се доказва бъзакът като противораков агент при тумор на черния дроб и на дебелото черво.

Ефектът на бъзак-екстрактите при заздравяване на рани се смята, че се дължи на кварцетин глюкозидите като флавоноидни деривати.

Контролът на депресиите е продължителен процес - депресиите са посочени като второто по разпространение страдание в световен мащаб към 2020 година. Полифенолният състав на бъзака в проучвания при мишки показва високи антидепресивни свойства, което дава основания за надежди при използването на бъзака като средство за борба с този световен проблем.

Giardia lamblia е световен причинител на инвалидизираща чревна инфекция в зони със занижени санитерни критерии. Учените, в търсене на алтернативи на химическите субстанции, са установили, че екстракти от бъзак имат значително положително действие при справянето с тази паразитна инфекция както и с различни тении.

Невропротективният ефект на билката се смята, че се дължи на антиоксидантните й свойства, стимулирането на антиоксидантните механизми в човешкия организъм както и на протеин-инхибиращия ефект.

Контактният дерматит при човека е свързан с възпалителни процеси, а екстрактите от плода на бъзака показват значителен успокояващ , аналгетичен и оздравяващ ефект при този тип кожно дразнене.

Екстрактите от плодовете на бъзака е открито, че подобряват липидния метаболизъм и намаляват оксидативния стрес.. В проучване, при което 21 здрави пациента приемат по 200 мл чай от плодове на бъзак в продължение на 1 месец, е наблюдавано 15% намаляние на холестерола, 14.92% намаление на триглицеридите и 24.67% намаление на LDL (лошия) холестерол като в същото време е отбелязано и нарастване с 42,77% на добрия холестерол. Това кара учените да смятат, че екстрактите от плод на бъзак могат да бъдат полезни като превенция на заболяванията, свързани с оксидативен стрес - диабет тип 2 и метаболитен синдром.

Направено проучване на ефектите от гел, съдържащ 10% воден екстракт от бъзак, върху болките при остеоартрит на колянната става, показва по-добър ефект в сравнение със същата дозировка и време на използване на 1%-диклофенак гел. Това дава основание за препоръка на бъзак-гелове като алтернатива на фармацевтичните такива при остеоартрит на коленете.

Странични ефекти
Всички части на бъзака в сурово състояние съдържат лектини, които могат да причинят повръщане и диария - особено при деца.
Листата и стеблата на растението могат да причинят контактен дерматит. 
При термична обработка на билката, токсичността й изчезва, като обаче това почти не намалява нейната ефективност.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.webmd.com/  , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.